Zelí, skvělá a levná tuzemská zelenina, která právě putuje ze zahrad a polí na naše stoly. Dušené i zapečené zelí je vynikající a zdravou přílohou. Vařit a dusit ho však musíme tak, aby neztratilo chuť.
Syrové zelí v salátu a zelí kvašené jsou sice variantou, která uchová nejvíce vitamínů, ale to neznamená, že bychom zelí nemohli využít i jinak. Zelenina by měla tvořit co největší část jídelníčku, a zvláště v chladném období roku nám bude chutnat spíše dušená, vařená a pečená. I ta má na tělo a zdraví blahodárný vliv.
Dušené zelí je chutné i zdravéAutor: Shutterstock.com / Timolina
Jak vařit zelí?
Zelí může být po této úpravě tak akorát měkké a chutné, ale také může chutnat jako starý papír. Důležité je vařit ho, tedy spíše dusit, v c nejmenším množství vody, aby byla těsně ponořeno. Vodu lehce osolíme a můžeme přidat lžíci oleje nebo másla. A stačí pár minut. Takto připravené zelí je zákaldem pro další úpravy, ale jako jednoduchou přílohu ho můžeme využít ihned.
Červené dušené zelí můžete okořenit sušeným nebo čerstvým rozmarýnemAutor: Shutterstock.com / olepeshkina
Zapečené zelí na víně
Tato svátečnější varianta dušeného zelí se hodí nejen jako příloha:
- Nakrouhané červené zelí vložíme do pekáče, přimícháme přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a pár minut restujeme na trošce oleje.
- Přilijeme červené víno tak, aby bylo zelí ponořené.
- Přidáme nastrouhané jablko, podle chuti osolíme, opepříme a dosladíme tmavým cukrem nebo medem. Okořenit můžeme i špetkou tymiánu, rozmarýnu nebo saturejky.
Pečeme v troubě při střední teplotě (ne naplno, aby se nepřipalovala) nejméně 2 hodiny.