Zimní zahrady: z čeho je stavět, čím zasklívat

Zimní zahrada může vylepšit dům i byt dalším obytným prostorem. Zda celoročně využitelným, to záleží na investici, kterou jsme ochotní vložit do konstrukce, zasklení, stínění, klimatizace či vytápění.

Rozhodnutí, kam zimní zahradu umístit, určuje její budoucí vlastnosti. Nejlepší je, pokud vyroste na jihovýchodní straně domu. 

  • Na severní straně sice poskytne po celý den stejnoměrné nepřímé osvětlení, ale bez vytápění bude její obyvatelnost omezená. Může ovšem posloužit i jako tepelná izolace celého domu.
  • Východní orientace zajistí příjemná rána, ale chladnější večery.
  • Při situování západním směrem hrozí odpolední přehřívání domu.
  • Ještě víc horka přináší jižní strana − v létě je slunečních paprsků tolik, že bez zastínění nebo klimatizace není v zahradě možné pobývat.
  • Zimní zahradaZimní zahradaAutor: Archiv ireceptar.cz

Které přednosti může zimní zahrada mít

  • Vzhled – Dobře navržená a postavená zimní zahrada může podstatně zlepšit architektonický vzhled domu a zvýšit jeho hodnotu.
  • Prostor – Zimní zahrada je řešením, jak rozšířit obytný prostor.
  • Mikroklima – Rostliny fungují v zimní zahradě jako „továrna na kyslík“, kterým zásobují přilehlé prostory.
  • Teplo – V chladných obdobích se zimní zahrada může stát „tepelným kolektorem“, který snižuje náklady na vytápění.

Jak větrat

K výměně vzduchu v zimní zahradě slouží dveře a okna, v létě i ventilátory. Naopak v zimním období je intenzita slunečních paprsků natolik slabá, že nestačí prosklené plochy dostatečně vyhřát. Obyvatelnost v té době umožní pouze vytápění.

Někteří výrobci zimních zahrad doporučují otevírat až jednu třetinu prosklené plochy, jiní považují tento požadavek za extrémní. Nutností je zajištění příčného odvětrávání prostoru zimní zahrady na protilehlých stěnách a v čelních výplních. Neškodí, lze-li otevírat také její střešní části.

Propojení zimní zahrady s obývacím pokojem prostor opticky zvětší. Pokud však nebudeme respektovat požadavky na zastínění, klimatizaci a zateplení, může být v létě vedro nejen v zimní zahradě, ale i v přilehlých prostorech. V zimě zase hrozí chlad.

Jedním z možných řešení jsou skládací prosklené stěny, kterými lze podle potřeby propojené prostory oddělit.

Sluneční paprsky mohou posloužit i ke snížení nákladů na vytápění. Střešní plocha zimní zahrady je vhodná pro umístění slunečních kolektorů ohřívajících vodu v otopné soustavě.

Zimní zahradaZimní zahradaAutor: Archiv ireceptar.cz

Dřevo, kov, nebo plast?

Dřevo má sice své kouzlo, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. Pro stavbu zimních zahrad se u nás nejčastěji využívá smrk, borovice a dub. Na konstrukce se používají vrstvené lepené hranoly, z nichž lze bez potíží realizovat i náročnější konstrukce.

Univerzální a nenáročné na údržbu jsou hliníkové konstrukce. Jsou tvarově stálejší a vykazují delší životnost než dřevěné. Jsou však náročnější na výrobu a nákladnější. Kompromisem je kombinace dřeva s hliníkem: Interiérová konstrukce je dřevěná, vnější hliníková. Důležité je kvalitní spojení obou částí.

Velkou nosnost zaručují ocelové systémy. Také ony však vyžadují poměrně častou údržbu – nátěry.

Podobně jako oknům a dveřím, i zimním zahradám v současné době vládnou plasty. Jsou levnější a díky tvarovatelnosti mohou mít i velmi estetický vzhled. Plasty ale mění svůj tvar v závislosti na teplotě a dají se používat jen do omezených výšek a rozpětí.

Obecně lze říci, že pro zimní zahradu menších rozměrů je vhodným konstrukčním materiálem plast, pro středně velkou hliník, rozlehlou stavbu je třeba řešit pevnou nosnou konstrukcí a další prvky volit podle vlastní úvahy z plastu nebo hliníku.

Jak vybrat skleněné výplně

  • Vnitřní tabule střešních výplní musí být ze sdruženého bezpečnostního skla o tloušťce nejméně 8 mm.
  • Volba tloušťky skla závisí i na rozteči šikmých střešních profilů − čím větší rozteč, tím silnější sklo.
  • Velikost každé tabule skla by měla umožnit bezproblémovou manipulaci (max. rozměry cca 1×3 m).
  • Pokud vám stačí střecha světelně propustná (nikoliv dokonale průhledná), lze doporučit výplně z polykarbonátu. Jsou téměř nerozbitné, mají uspokojivou tepelnou propustnost, fungují jako filtr UV záření a jsou lehčí než sklo.

Zimní zahradaZimní zahradaAutor: Archiv ireceptar.cz

Zasklení izolačním dvojsklem

Nabízí se také použití skel s reflexí, která dovedou zabránit přehřívání interiéru. Na střechy zimních zahrad se navrhují dvojskla, kde spodní je potaženo bezpečnostní fólií bránící propadnutí předmětů. (Jestliže je fólie nalepena i na bočních sklech, slouží současně jako bezpečnostní zábrana proti násilnému vniknutí.) Jinou variantou střešní výplně jsou polykarbonátové komůrkové desky.

Ať už jste se rozhodli pro dřevo, kov nebo plast, vždy je třeba zasklívat bezpečnostním dvojsklem. Jde o dvě tabule skla slepené k sobě přes distanční hliníkový rámeček. Vzniklá dutina mezi skly zbavuje vzduch vlhkosti.

Zimní zahradou může být i lodžie

Také zasklení lodžie v bytovém domě vylepší obytný prostor, a to především svou schopností hlukově a tepelně izolovat byt od ulice a povětrnostních vlivů. Hodně přitom záleží na kvalitě použitých materiálů i provedené práce.

Pro lodžie jsou často využívány posuvné skleněné panely v kovovém profilu, zpravidla s kolejničkou. Složitější systémy se neomezují pouze na posun jednotlivých okenních tabulí vlevo nebo vpravo, mohou se otáčet směrem do lodžie, shrnovat obdobně jako vertikální žaluzie a v libovolné poloze zafixovat.

Foto archiv

Laisser un commentaire