Textilní doplňky představují snadný a levný způsob, jak pozměnit styl vašeho bydlení, buď podle aktuální nálady, nebo podle ročního období. Dávají interiéru osobitý ráz a útulnost, umožňují tvůrčí rozlet a zároveň jsou dostatečně flexibilní. Vyberte si ten nejvhodnější materiál a dekor právě pro svůj byt.
I bytový textil podléhá módním trendům a mění se s dobou, v nabídce najdeme nepřeberné množství materiálů a vzorů. Jak se v nich vyznat a vybrat to pravé pro zařízení právě vašeho bytu? Sáhnete po tom, co právě frčí, nebo dáte přednost vlastnímu stylu?
Váš byt, vaše útočiště
Je mnoho variant barev i vzorůAutor: Shutterstock.com / Africa Studio
Při zařizování interiérů se nenechte svazovat módními styly, preferujte různorodost. Váš domov by vám měl poskytnou pocit bezpečí a jistotu, bude to místo, kde načerpáte energii a odstíníte rušivé vlivy. Ať už se rozhodnete pro nové záclony, závěsy, potah na křeslo nebo ubrus, užití textilií interiér zútulní a dodá mu osobitost, přitom se dá snadno obměňovat a přizpůsobovat. Nabídka textilií je široká a poskytuje možnost vybírat s ohledem na potřeby konkrétních obyvatel a přitom držet krok s aktuálními trendy.
Frčí přírodní vzory i luxusní vlákna
Designéři bytového textilu se v posledních letech inspirují hlavně v přírodě, ať už použitými materiály, nebo vzory. Hojně využívají palety hnědé a zelené barvy, objevují se motivy ze světa zvířat i rostlin. Do popředí se dostávají účelné a jednoduché produkty vyrobené s ohledem na životní prostředí.
Neokoukané jsou
Etnické vzoryAutor: Shutterstock.com / Africa Studio
etnické vzory, které připomínají spojování různých kulturních vlivů. Inspirace nepochází jen z Afriky, nacházíme vzory vycházející z asijské či jihoamerické kultury.
Závan luxusu navodíte použitím dalšího současného trendu: do tkanin se přidávají vlákna s odlesky vzácných kovů nebo aplikace detailů drahých kamenů. Velmi žádaný je také efekt patiny vetkávaný přímo do vzoru.
Posledním novinkou jsou virtuální objevy, využívají se jemné tkaniny vytvářející efekt vodní hladiny či napodobující strukturu buněčných organismů.
Přírodní nebo syntetická?
Použitý vzor vybírejte podle osobních preferencí a celkového konceptu interiéru, při volbě materiálu ale myslete na konkrétní uplatnění textilie. Záclony a dekorační látky se vyrábějí z přírodních i syntetických materiálů, obě mají svá specifika, výhody a nevýhody. Přírodní vlákna jsou dražší, díky omezeným zdrojům, náročnosti zpracování i údržby. Kvalita umělých vláken je dnes na vysoké úrovni, dobře se zpracovávají a snadno se o ně pečuje. Stoprocentně umělé tkaniny se však esteticky nemohou rovnat přírodním, nejčastěji se proto používají směsi přírodních a umělých vláken spojující výhody obou zdrojů.
Nejznámější přírodní textilie
Z přírodních vláken je nejvděčnější bavlna, snadno se s ní pracuje, krásně drží a údržba není náročná. Bavlněné textilie mají však sklon blednout na slunci, při praní nebo chemickém čištění zase může dojít ke sražení tkaniny.
Hedvábí je luxusníAutor: Shutterstock.com / Allween
Daleko problematičtější na údržbu je len, nicméně lehká pomačkanost a neuspořádanost lněných ubrusů či potahů už dávno nevadí. Zkuste změnu, lněná látka je pevná, příjemná na dotek a dobře drží. O len i bavlnu se nejlépe postaráte jemným škrobením a následným mandlováním.
Luxusním materiálem je hedvábí, dobře se dekoruje a má mimořádně jemný povrch. Nesnáší však přímé slunce, po několika letech by se vám hedvábné závěsy začaly rozpadat. Je proto nutné je opatřit podšívkou. Hedvábí také nelze prát ve vodě, zanechala by na tkanině skvrny, doporučuje se čistit chemicky.