Bělotrn, štětka a máčka: bodláky, jež ozdobí zahradu i suché vazby

Bodláky, rostliny s pichlavými květy, jsou často považovány za plevel. Některé druhy jsou však velmi dekorativní, zvláště zahradní kultivary. Zahradu budou zdobit od léta po celou zimu a hodí se i k sušení.

Kulatý bodlák bělotrn

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Bělotrn vykvétá ve druhé polovině léta a květy jsou lákadlem hmyzu, vysoký obsah nektaru láká především včely a motýly.

Bělotrn modrý (Echinops ritro) – též označovaný jako kulatý bodlák – roste velmi dobře na rumištích, v příkopech, smetištích, ale velmi dekorativní je i v zahradě, třeba v trvalkových záhonech.

Rostlina dosahuje výšky asi 1,2 m. Je vzpřímená a vytváří ostnité nachově modré kulovité květenství, které vykvétá na vrcholu stříbřitých lodyh. Výrazně členěné listy jsou na spodní straně chlupaté. Na sklonku léta bývají listy bohužel velmi často poškozovány hmyzem a rostlina tak poměrně brzy získává podzimní vzhled. Ozdobné květenství si však bělotrn ponechává přes celou zimu.

Bělotrn je velmi vhodný pro sušení, kulaté bodláky se hodí do všech druhů větších vazeb a často se s ním přizdobují třeba dušičkové dekorace.Bodláky je možné i barvit, nejčastěji je ve vazbách najdeme zlacené.

  • Rostlina je nenáročná na půdu a pro dobré kvetení vyžaduje slunce, případně polostín.
  • Rostliny se množí semeny nebo dělením trsů.
  • Semena vyséváme v březnu, mladé rostliny pak po jedné vysazujeme na stanoviště koncem května.

bělotrn modrýbělotrn modrýAutor: Archiv ireceptar.cz

Dekorativní dvoumetrová štětka

Štětka soukenická (Dipsacus sativus) je dvouletá rostlina dorůstající do výšky dvou metrů. Pěstuje se výhradně jako dekorativní rostlina s širokým uplatněním v suchých vazbách.

  • Vyséváme ji od března do června do výživné půdy.
  • Zvláštností této rostliny je, že může růst i na extrémně suchých stanovištích, protože si vytváří v paždí listů rezervoár vody pro srážkově chudé období.
  • Ozdobné „štětky“ do vazeb sklízíme po odkvětu.

štětka soukenickáštětka soukenickáAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Máčka se hodí i do skalky

Máčka (Eryngium alpinum) patří stejně jako bělotrn mezi trvalky. Vytváří okrouhlé až válcovité květenství bodlákovitých modrých až levandulově modrých květů rozkvétajících koncem léta. Má srdčité, na okraji ostnité přízemní listy. Můžeme ji vysadit do trvalkového záhonu nebo do skalnatých partií zahrady, výborně se osvědčuje do suchých vazeb.

  • Máčka vyžaduje plné slunce, aby se jí dobře vybarvily listy.
  • Svědčí jí písčitá, suchá půda.
  • Máčku pěstujeme nejčastěji výsevem semen, nejvhodnějším obdobím je březen až květen.
  • Osivo vyséváme do bedniček do prosáté písčitohlinité zeminy a umístíme je do pařeniště, skleníku nebo třeba za okno. Nezbytnou podmínkou pro vyklíčení semen je pravidelné vlhčení výsevů.
  • Mladé rostliny je dobré po nasazení prvního pravého listu rozsadit po jedné do samostatných květináčků a s výsadbou na stanoviště počkat až po jejich důkladném zesílení a zakořenění.

máčkamáčkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Ze semínek vypěstované rostliny vykvétají druhým rokem.

Laisser un commentaire