Chytře na slimáky: pasti, návnady, parazitické hlístice a další pomocníci

Zabydleli se v našich krajích dokonale, ani tuhá zima je hluboko v půdě nevymýtila. Nyní z ní vylézají, rostou a krmí se vším, co na zeleninové zahradě najdou. Ani květinami nepohrdnou…

Na malých plochách je lze účinně sbírat, když po dešti, ráno a za soumraku vylézají. Po nasbírání do nádoby je lze usmrtit vařící vodou, která je zahubí okamžitě. Ve vodě se poté brzy rozloží a můžete je vylít na kompost (na rozdíl od slimáků posolených). Sběr usnadní například obrácená slupka od melounu, pod kterou se rádi schovají a hodují. Milují především saláty, mladé fazolky, slunečnice, košťáloviny, květy cuket a dýní. Na těchto rostlinách jich najdete nejvíce.

Dražší, ale velmi pohodlné a rovněž přirozené řešení je nasazení biologické ochrany. Zvláště na mladé plže dobře zabírá parazitická hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita. Květen bývá nejvhodnějším měsícem pro aplikaci přípravku Nemaslug, který hlístice obsahuje. Mikroskopické pomocnice se do půdy dostanou spolu se zálivkou, zavrtají se pod zem a začnou aktivně vyhledávat a hubit plže.

Pasti a granule

Osvědčené je chytání slimáků do pivních pastí, zvýšený okraj odradí od návštěvy hmyz (raději ho obejde), nikoli však slimáky. Ideální jsou podélně skrojené PET láhve, ze kterých se opilí slimáci již neodplazí.

Návnady na slimáky je třeba vybírat obezřetněNávnady na slimáky je třeba vybírat obezřetněAutor: Shutterstock.com / Lisa S.

Pokud používáme granule, je třeba vybírat s rozmyslem. Například návnady na bázi glukonátu železa jsou relativně neškodného pro ostatní živočichy. Proč trávit ježky, přirozené nepřátele slimáků? Ty bychom si měli na zahradě naopak hýčkat, stejně jako další lovce plžů: užovky, ropuchy, ještěrky, slepýše, dravé brouky střevlíky, drabčíky a páteříčky, ptáky a rejsky.

Návnady pod mulčem

Nastýlání půdy má mnoho výhod – šetří práci s pletím i zálivku, brání vysušování půdy a erozi. Podporuje kvalitu půdy, neboť chrání pilně pracující půdní mikroorganismy, a samozřejmě působí blahodárně na kořenový systém rostlin. (Zcela nezbytné je pro mělce kořenící rostliny, kterým okopávání a pletí vyloženě škodí, například pro rododendrony.)

Jedinou nevýhodou je, že se pod mulčem schovávají slimáci. Pokud však nastýlání zkombinujeme s instalací pivních pastí nebo návnad s glukonátem železa, mulč sám se může stát pastí. Pod kůrovým mulčem se navíc daří střevlíkům, kteří se malými slimáky živí. Oblíbené kachny zvané indičtí běžci, které slimáky hledají jako pochoutku, svými šikovnými zobáky veškeré mulčovací vrstvy důkladně prošmejdí.

 

Ježci nejsou vybíraví, slimáky klidně sežvýkajíJežci nejsou vybíraví, slimáky klidně sežvýkajíAutor: Shutterstock.com / Rob kemp

Pozvěte pomocníky

Ropuchy a ježci konzumují mladé plzáky španělské a mnoho hmyzu. Potřebují na zahradě úkryt v podobě kupy kamení, dřeva, listí v klidném koutě. Užovky a ještěrky, rovněž lovkyně slimáků, se usídlí v suché zídce, užovky mohou vyvést mladé v nepřekládaném, přístupném kompostu. Ještě malé plzáky loví i ptáci, kteří potravu hledají na zemi. A také rejsci, které si můžeme plést s myšmi nebo hraboši, jsou hmyzožravci, kteří plzákem nepohrdnou.

Laisser un commentaire