Chytré zelené hnojení: V srpnu je zasejete, na podzim zúrodní půdu

Aby byly záhony štědré i v příštím roce, je třeba půdě dodat odebrané živiny. Zelené hnojení je vynikající způsob, jak jí vrátit sílu a uchovat její zdraví. Nahradí hnůj a navíc pěkně kvete.

V přírodě se živiny, které rostliny z půdy vyčerpaly, vždy vrátí zpět – v podobě odumřelých rostlin nebo trusu zvířat. A nasytit hladovou půdu musíme i na zahradě. Nejlepším a nejpřirozenějším hnojivem, které zajistí její zdraví a úrodnost i do budoucna, protože dodají cenný humus (narozdíl od hnojiv průmyslových), je hnojení organické, tedy hnůj, kompost, rostlinné výluhy a také zelené hnojení. Právě to je zajímavou alternativou hnoje.

Proč hnojit zeleně?

Pokud v srpnu na uvolněné záhony vysejete svazenku, bob koňský, vikev, hořčici či hrách pelušku, bude to pro ně vítaná změna. Tyto rostliny jsou po generace využívány pro svou schopnost ozdravovat půdu, svými mohutnými kořeny ji provzdušňovat a vytahovat živiny a vodu z její hloubi blíže k povrchu. To, co ve svých tělech díky srpnovému a zářijovému slunci nastřádají, nakonec půdu obohatí. Do té doby ji rostliny chrání podobně jako mulč, nevpustí mezi sebe mnoho plevelu a jejich květy jsou prostřeným stolem pro včely a motýly.

Semena rostlin rovnoměrně rozhoďte po celém záhonu, lehce zahrňte a při vzcházení zalévejte. Až začnou odkvétat, rostliny posečete a lehce zapravte do půdy. Dříve praktikované hluboké rytí nebývá přínosné, zbytečně obrátí půdní život vzhůru nohama. Rostliny stačí s půdou smísit lehkým okopáním motyčkou nebo projet záhon rycími vidlemi. A dokonce je můžete nechat jen posečené – strniště bude půdu chránit v zimě a na jaře ji snadno nakypříte.

Hořčici, bob, vikev nebo svazenku?

  • Na záhony, na kterých jste pěstovali nebo budete pěstovat brukvovité rostliny, nesejte příbuznou hořčici. Pro osttaní je vhodným zeleným hnojením.
  • Kde rostly fazole a hrách, nesejte jiné bobovité, jako je bob, vikev, peluška. Půdě svědčí střídání nepříbuzných rostlin. Jinak jsou bobovité rostliny vítaným zdrojem dusíku, který díky symbiotickým bakteriím na kořenových hlízkách umí chytat ze vzduchu. Mladé lusky bobu můžete zpracovat, peluška čili hrách rolní pěkně kvete, podobně jako vikev setá.

Svazenka vratičolistá poskytuje nektar čmelákům, včelám i motýlůmSvazenka vratičolistá poskytuje nektar čmelákům, včelám i motýlůmAutor: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH

  • Pokud vyberete svazenku vratičolistou, neuděláte chybu nikdy. Květy svazenky zároveň poslouží včelám a motýlům pozdního léta jako vítaná potrava. V srpnu zasetá semena vzejdou brzy, za dva měsíce pokvete.
  • Mezi zelené hnojení můžete přihodit i pár semen měsíčku. Léčivý měsíček půdě svědčí, květy podzimní zahradu rozsvítí a vy si je, stejně jako mladé listy, můžete dát i do salátu.

Laisser un commentaire