Několik postřehů na téma vrtačky, vrtáky a vrtání vedle jiného nabízí návod, jak vyvrtat díru do obkladačky, vysvětluje, k čemu slouží rychloupínací sklíčidlo, jak vrtat do cihel a další. Přijdou vhod i při nákupu techniky.
Míříte do prodejny pro vrtačku nebo akušroubovák? Ujasněte si předem, k čemu nástroj budete potřebovat. Usnadníte si práci a také díky tomu ušetříte. Možná ne hned při jeho nákupu, ale při provozu nejspíš ano. Tady je několik doporučení.
Vrtačku slabší nebo silnější?
U silnějších vrtaček oceníme přídavné držadlo. Měli bychom si však vybrat takovou vrtačku, u které se držadlo upevňuje otočením rukojeti, nikoliv utahováním šroubu. Polohu držadla pak lze totiž měnit i při práci.
Při práci s klasickou vrtačkou často hledáme, kam jsme odložili kličku sklíčidla. Moderní vrtačky mají pryžové držáky, do kterých kličky po každém použití vždy (!) upevňujeme. Jde o gumovou plošku rozříznutou od středu do pěti či šesti směrů. Ke starším vrtačkám si držák vyrobíme, vyplatí se to.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Rychlý chod vrtačky se hodí pro vrtáky s malým průměrem, pomalý chod pro vrtáky s větším průměrem.
Jestliže vrtačku chceme používat také jako šroubovák, musí mít plynulý rozjezd, možnost přepnutí na pravý a levý chod a nastavení utahovacího momentu — po dotažení vrutu vrtačka sama vypne tah, abychom nepoškodili hlavu vrutu.
Pro rychlou výměnu šroubovacích nástavců – bitů
Vyměňování nástavců v rychloupínacím sklíčidle je samo o sobě snadné, ale
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
jestliže je potřebujeme často střídat, například při utahování šroubů s různými hlavami, je lepší do vrtačky upnout magnetický držák bitů s šestihrannou stopkou a bity do něj podle potřeby zasouvat.
Tip: Máme-li starší šroubovák s držákem bitů, můžeme odříznout rukojeť a dřík používat jako profesionální držák bitů.
Vrtačky s akumulátory
Při pořizování akuvrtačky nebo náhradního akumulátoru máme k dispozici zdroje různých druhů a kapacity.
Co znamenají jednotlivá označení?
- Li-ion: lithium-ionová baterie má velkou kapacitu, nevadí jí průběžné dobíjení.
- NiMH: niklmetalhydridový akumulátor má stejné vlastnosti jako lithium-ionový, je však méně výkonnější.
- NiCd: niklkadmiové články musíme před každým nabitím zcela vybít, jinak jim výrazně zkrátíme životnost.
Kapacita se udává v ampérhodinách. Pokud je například uvedeno 2 Ah, znamená to, že plně nabitá baterie bude dodávat proud 1 ampéru po dobu dvou hodin.
AKU šroubovákAutor: Archiv ireceptar.cz
Napětí se udává ve voltech (V). Čím vyšší je, tím výkonnější motor a silnější krouticí moment akunářadí má. K akušroubovákům a akuvrtáčkám se dodávají akumulátory o napětí od 2,4 až po 24 V.
Akumulátor zpravidla vydrží na jedno nabití dodávat energii jednu až tří hodiny. Vybíjí se i v době, kdy nářadí nepoužíváme. Běžná životnost je několik let, ale výrazně se zkracuje při plném nasazení. Akumulátor dobijeme běžným způsobem za jednu až tři hodiny, indukční rychlonabíječka to dokáže do třiceti minut.
Není vrták jako vrták
vrtákyAutor: Archiv ireceptar.cz
Vrtáky z rychlořezné oceli (označené HSS-R) použijeme pro vrtání měkčích kovů, jako jsou hliník, měď nebo zinek; vrtáky z rychlořezné oceli s výbrusem (HSS-G) nebo ocelové vrtáky legované kobaltem (HSS-Co) použijeme pro vrtání do tvrdých kovů; velmi účinné pro všechny kovy jsou vrtáky s povlakem nitridu titanu (HSS-TiN) a vrtáky s tvrzenými plátky (HM).
Na tenké plechy použijeme vrtáky s ostrým centrovacím hrotem; vrtáme při nižších otáčkách.
Životnost vrtáků na kov prodloužíme, pokud je při vrtání příliš nezahříváme – před dalším vrtáním je necháme vychladnout, nebo na ně kápneme olej.
Pro vrtání do dřeva lze použít i vrtáky určené na kov, ale není to příliš vhodné, protože spíš než vrtat mohou otvor pálit. Opatříme si raději speciální vrtáky na dřevo, které mají středící hrot a závit točený tak, aby odváděl hobliny.
Při vrtání otvorů s většími průměry, zejména pokud vrtáme do tvrdého dřeva nebo do dřevotřísky, dáme před vykružovacími pilami přednost korunkovým vrtákům do dřeva, nebo takzvaným frézkám — sukovníkům. Jsou totiž bezpečnější. Vykružovací pily se mohou odlomit a zranit nás.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud sukovníkem vrtáme silnější dřevo, neděláme to na jeden zátah, ale čas od času z otvoru vysypeme hobliny. Méně tak zatížíme zejména akuvrtačku.
Tvrzené vidiové vrtáky nasadíme při vrtání do betonu a použijeme při tom příklepovou vrtačku. Dbáme však na to, aby vrták byl určen pro příklepové vrtání. Pokud ne, mohl by se hrot ulomit a zůstat v otvoru.
Měkčí zdivo provrtají i vrtáky s karbidovým hrotem. Duté cihly raději vrtáme bez příklepu, abychom je nerozštípli.
Jak vyvrtat otvor v obkladačce
Zásady pro vrtání diamantovými vrtáky
Používáme vrtačku, která má minimálně 2800 ot./min. Při nižších otáčkách totiž vrták špatně odbrušuje vrtaný materiál.
Při vrtání otvor občas vyčistíme. Odvrtané zbytky by mohly diamantovou korunku poškodit.
Na diamantový vrták netlačíme. Jde o brousící nástroj, pro výsledný efekt tedy není důležitá síla, ale rychlost.
diamantové brusné bityAutor: Archiv ireceptar.cz
Diamantovou korunku pravidelně oživujeme takzvanou karborundovou oživovací kostkou; diamant by se jinak zanášel a přestal by materiál obrušovat.
Při náročném vrtání je potřeba diamantový vrták chladit vodou nebo emulzí. Musíme k tomu však mít vhodnou vrtačku; tekutina se do ní nesmí dostat.
Vrtání do spár mezi obkladačkami je sice jednodušší, ale ne vždy je toto řešení možné. Jak tedy postupovat?
Na obkladačce vyznačíme místa pro otvory a ostrým kovovým hrotem porušíme glazuru. Ale ne poklepáním na hřebík, spíš vezmeme do ruky nastřelovací hřeb, který má tvrdší ocel, pilník s hrotem nebo větší vrták s vystouplou špicí a kroutivým pohybem vytvoříme důlek.
K vrtání použijeme vidiové vrtáky označené žlutým pruhem. Začneme tím s nejmenším průměrem (např. 2), prořízneme obkladačku na podklad, nasadíme vrták s větším průměrem a otvor opatrně rozšíříme. Tak postupujeme, dokud nedostaneme požadovaný průměr, abychom mohli vyvrtat otvor do zdi.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud je pod obkladačkou beton a my budeme muset použít příklepovou vrtačku (s vidiovým vrtákem s červeným pruhem), měli bychom v obkladačce udělat otvor o něco vetší, abychom pak při nešetrném pohybu obkladačku nerozštípli.
Obkladačky by se při vrtání neměly silněji zahřívat a neměly by se ani nadměrně chvět − otvor tedy nemusíme dělat na jeden zátah. Někdo navíc pro jistotu obkladačku přelepí samolepící páskou.
Jakou vrtačku použít: Na obkladačky silnější s plynulým ovládáním rychlosti, abychom mohli podle potřeby vrtání zpomalit nebo zrychlit. Nepoužíváme příklep.
Na slinuté dlaždice zvolíme raději vrták na sklo či diamantový vrták.
Jak vyvrtat otvory pro hmoždinky do cihlové zdi
Předpokládejme, že k dispozici máme pouze obyčejnou akuvrtačku a sadu vidiových vrtáků:
Otvory nejdříve předvrtáme vrtákem o průměru 3 mm a pak je rozšíříme vrtáky s větším průměrem, tedy 5 a poté 9 — podle potřeby. Tenčí vrtáky totiž kladou menší odpor, proto je zvládne i méně výkonná vrtačka.