Měsíc přibývá, pomalu putuje k úplňku. V tomto týdnu projde znamením Štíra, Střelce, Kozoroha a Vodnáře. Je čas sít poslední saláty, sázet cibulky, pečovat o půdu, sklízet zeleninu.
V pondělí prochází přibývající Měsíc znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Je ideální den pro výsev listové zeleniny – koncem září ještě můžete vysít kadeřavý salát nebo roketu pro podzimní sklizeň mladých listů, a dále ozimý salát, špenát a kozlíček polníček pro sklizeň jarní. Skleník, pařeniště nebo fóliovník je při podzimním pěstování velmi dobrým pomocníkem, ale účinná je i netkaná bílá textilie, kterou záhon důkladně překryjete. Vzcházející rostlinky ochrání proti chladu, udržuje vlhkost. Nevyužité zeleninové záhony je ideální osít zeleným hnojením, například svazenkou vratičolistou.
Ve skleníku okurky dozrávají i za prvních mrazíkůAutor: Shutterstock.com / Hirundo
Sklizeň plodů a sázení lián
V úterý a ve středu prochází přibývající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Sklizeň plodové zeleniny vrcholí a brzo bude končit. Teplomilné papriky, rajčata, lilky, cukety, dýně a melouny poškodí i lehký mrazík. Pokud ve vaší oblasti hrozí, mimo skleník je plody lepší včas sklidit, nebo rostliny chránit netkanou bílou textilií. Pokud je důkladně obalíte, přečkají bez úhony i mrazík do –4 °C. Rajčata, která dorostla do konečné velikosti, v teple domova spolehlivě dozrají. Rovněž mnohé dýně dozrají i po utržení a na sušším, ale dobře větraném místě vydrží třeba až do prosince, a to i při vyšší teplotě. Naopak ve skleníku, pokud teplotu kontrolujete teploměrem, můžete část plodů ještě ponechat – zvláště pultový skleník prvním mrazíkům odolá. Zeď, ke které přiléhá, akumuluje teplo.
Energie Střelce svědčí popínavým rostlinám. Začíná období ideální pro jejich výsadby – popínavé rostliny by na zahradě a u domu neměly chybět, vykouzlíte s nimi úžasná zákoutí, nevzhledná místa promění v půvabná jako mávnutím kouzelného proutku.
V úterý však nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc své zemi vzdálil na své oběžné dráze nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat. Vrtochy měsíce tak vybízejí k výpravám na houby, které pod vlivem stoupajícího měsíce rostou.
Pečujeme o půdu
Od čtvrtka do soboty prochází přibývající Měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Spolu s blížícím se úplňkem je ideální čas pro výsev kořenové zeleniny. Do zimy ještě stihnou vyrůst otužilé ředkvičky. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy, na podzim především kompostem, kterým můžete záhony zároveň mulčovat. Alternativou je vysetí zeleného hnojení. Rostliny, rozsazené nebo nařízkované v tento den, snáze zakoření – můžete toho využít u okrasných i užitkových keřů, trvalek, bylinek, balkónových, přenosných i pokojových rostlin.
Jarní cibuloviny patří mezi nejoblíbenější okrasné květinyAutor: Shutterstock.com / fokke baarssen
Nedělní cibulkování
V neděli prochází přibývající měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. A v říjnových dnech květu je ideální čas k výsadbě okrasných cibulovin. Nekonečně rozmanité tulipány, sytě barevné modřence, omamně vonící hyacinty, vtipně vyhlížející okrasné česneky, nenáročné narcisy a krokusy – bez nich by byla jarní zahrada smutná. Naprosté většině druhů vyhovuje výsadba do hloubky, která odpovídá dvojnásobku až trojnásobku výšky cibule. Silná vrstva půdy je ochrání před výkyvy teplot, mulč navrch ochranu ještě zvýší. Cibulky sázíme podpučím dolů, většině druhů vyhovuje humózní, propustná půda a dostatek jarní vlhkosti.