Dopřejte si bylinkové lázně z darů zahrady

Bylinkové koupele jsou příjemné i léčivé. To proto, že působí na celé tělo. Kůže v teplé vodě ochotně přijímá blahodárné látky z bylinek a květů, které vám rostou pod okny.

Bylinkovou koupel si můžete připravit z čerstvých i sušených bylinek. Do vany s teplou vodou lze přilít litr silnějšího nálevu či odvaru, který z bylinky či směsi více druhů připravíte. Aby uvolnily co nejvíce prospěšných látek, bylinky podrťte či nasekejte a luhujte v přikryté nádobě až půl hodiny.

 

Koupel můžet epřipravit ze sušených i čerstvých bylinek a květůKoupel můžet epřipravit ze sušených i čerstvých bylinek a květůAutor: Shutterstock.com / Halfpoint

  • Rozmarýn, tymián a máta povzbuzují tělo i ducha a prokrvují a regenerují svaly.
  • Květ levandule a heřmánku, podobně jako list meduňky, uklidňuje a navozuje zdravý spánek.
  • Šalvěj pročišťuje a působí proti nadměrnému pocení.
  • Květ měsíčku a plátky růží hojí pokožku a harmonizují psychiku.

 

Nálev z bylinek můžete připravit místo vody i v jablečném octě, který snižuje pH koupele a uklidňuje tak pokožku. Bylinkový ocet se dále hodí jako přísada do bylinkových pleťových vod a po naředění vodou jako kondicionér na vlasy. Pro světlé vlasy je nejvhodnější bylinkou heřmánek, barvu tmavých zvýrazňuje rozmarýna a šalvěj.

 

Nálev z levandule je výtečný k popíjení i jako pleťová voda, sáček můžete zavěsit do vanyNálev z levandule je výtečný k popíjení i jako pleťová voda, sáček můžete zavěsit do vanyAutor: Shutterstock.com / Chamille White

Rychlá bylinková koupel

Další možností, jak připravit bylinkovou koupel, je vložit bylinky do sáčku z plátna, mušelínu nebo efektní průsvitné organzy, a zavěsit jej do proudu horké vody pod kohoutek. V tomto případě použijte tu nejteplejší vodu, která z kohoutku teče, aby se účinné látky z bylinek uvolnily. Až poté koupel podle potřeby nařeďte studenou. Sáček s bylinkami ponechejte ve vaně po celou dobu.

Sůl znásobí blahodárný účinek

Koupel můžete doplnit i několika lžícemi soli a snítkou čerstvé bylinky pro potěšení. Sůl ještě prohloubí blahodárné účinky koupele, protože pokožka vstřebává potřebné minerály. Různé druhy soli mají rozmanité léčebné účinky na pokožku i svaly – můžete vyzkoušet očistnou bylinkovou koupel s přísadou soli mořské či ještě silnější z mrtvého moře, harmonizující koupel ze soli himalájské, protistresovou lázeň se solí magnéziovou, nebo do vany přisypat sůl jodobromovou, která léčí unavené svaly a klouby.  

Sůl skvěle doplní bylinkovou koupelSůl skvěle doplní bylinkovou koupelAutor: Shutterstock.com / joannawnuk

Nejúčinnější je koupel při teplotě přibližně stejné, jako je tělesná. Ve vodě relaxujete alespoň 10 minut, aby pokožka začala účinné látky vstřebávat.

Pleťové vody podle přírody

Bylinné nálevy lze kromě popíjení a vlití do lázně také použít jako pleťové vody a obklady.

  • Oregáno, levandule, máta, tymián a rozmarýna čistí normální pleť
  • Okvětní plátky růží, fialky a listů meduňky pečují o pokožku suchou
  • Mastnou pleť vyrovnává šalvěj

 

Pokud do nálevu přidáte ještě kapku jablečného octa nebo přímo bylinkového octa, bude navíc udržovat vhodné pH pleti a stahovat póry. Jablečný ocet si můžete připravit i doma – z jablečných slupek zalitých vodou se špetkou cukru a ponechaných několik týdnů na teplém místě.

Laisser un commentaire