Každoročně na podzim v zahradě prořezáváme stromy a keře. A s tím souvisí vznik značného množství odpadu. Jak se nejlépe zbavit hromady, která nám hyzdí roh našeho království? Pomůže drtič nebo štěpkovač.
Zahradní drtič
Nejznámějším prostředkem k likvidaci větví je elektrický zahradní drtič. Můžeme s ním drtit nejen větve původem ze stromů a keřů, vhod přijde i tehdy, pokud se na zahradě na podzim vyskytne větší množství tužšího zeleného odpadu, jako jsou stonky zahradních rostlin, které byly na záhonech. Velmi rychle se otáčející řezací kotouč má na sobě upevněné řezací nože, ty strouhají veškerý vkládaný materiál na velmi drobné kousíčky. Rozdrcený materiál využijeme k mulčování okrasných rostlin nebo jej zkompostujeme.
STIHL silný benzinový drtič při práciAutor: Archiv ireceptar.cz
U elektrických modelů je řezný disk upevněný přímo na hřídeli motoru. Nevýhodou je vyšší hlučnost a také u většiny modelů nutnost tlačit materiál do podávací násypky. Drtič také zvládá zpracovávat menší množství materiálu najednou a chybí mu reverzní chod pro případné uvolnění po zaseknutí řezací mechaniky. Silné drtiče se spalovacími motory už mohou mít samovtahování materiálu, které velmi šetří čas. Zatímco připravujeme další materiál, stroj zpracovává ten vložený.
Klasické elektrické drtiče běžně zvládají zpracovávat větve do průměru kolem 4 cm, silné benzinové stroje zvládnou až 8 cm. Nejlepší je, když pracujeme hned po prořezávce, to znamená, když materiál není proschlý. Suché větve drtit můžeme také, jen je vhodné zpracovávat slabší větve, aby pohonná soustava příliš netrpěla na rázové zatížení, které vzniká v důsledku prudkých změn otáček.
Štěpkování šetří čas
Pomaloběžné štěpkovače jsou úplně jiná liga – jsou tiché, dokáží zpracovávat i velmi silné větve a rozkouskovaný materiál, štěpku, využijeme na mulčování v zahrádce. Štěpku ze silnějších větví lze také usušit a využít na topení v kamnech.
STIGA Pohled do ústrojí elektrického štěpkovačeAutor: Archiv ireceptar.cz
Elektrické štěpkovače používají systém elektromotoru a planetové převodové skříně, která zpomaluje otáčky řezacího ozubeného kola. Aby celý systém správně fungoval, toto štěpkovací kolo je ještě vybaveno přítlačnou deskou, kterou můžeme pohodlně posunout, pokud je ústrojí mírně opotřebené a pracovní výsledek není uspokojivý. Základními elektrickými štěpkovači můžeme zpracovávat větvě nebo jiný rostlinný materiál do průměru až 4 cm, obrovskou výhodou je plně samočinné vtahování materiálu do pracovního ústrojí. To znamená, že zatímco se materiál ve stroji štěpkuje, my už si připravujeme další větve ke zpracování. To má pozitivní vliv na rychlost a efektivitu práce.
Když elektřina není po ruce
Pohled na mechaniku rychloběžného drtičeAutor: Archiv ireceptar.cz
Štěpkovač se spalovacím čtyřdobým motorem je velmi vhodný pro velké zahrady, kde by bylo poněkud komplikované přivést elektřinu po běžném kabelu. Benzinový motor má především značný točivý moment, takže si poradí s většími průměry větví kolem 5 cm a více dle provedení. Zásadní je štěpkovat vždy čerstvě uřezaný materiál ze stromů a keřů, zaschlé větve stroj zpracovává obtížněji, ale také si s nimi poradí.
Běžně dostupné štěpkovací stroje se spalovacím pohonem používají podle typu motoru různá řezací ústrojí. Provedení se stojatými motory, tedy podobnými těm ze sněhových fréz, využívají jako pracovní ústrojí hřídele s velmi ostrými noži z vysoce jakostní ocele. Takové typy jsou běžně vybavovány i přetěžovací spojkou, která v případě zastavení pracovních nožů rozpojí pohon od hnacího motoru. Provedení s ležatými motory pak používají nejčastěji dvouchodou spirálu s naostřenými okraji. Tento typ je středněběžný, pro akumulaci energie používá setrvačník, díky tomu si poradí s větvemi do 5 cm. Převod pohonu mezi motorem a štěpkovací mechanikou zajišťuje speciální typ drážkového řemene.