Zahradnická sezóna se rozbíhá závratným tempem. Pokud je plánů a snů příliš a rukou málo, leccos lze odložit. Ale čekající sazeničky i domov hledající opylovače se vyplatí uspokojit včas.
Pokud se tísní ve výsevních miskách, přesadíme sazeničky rajčat, paprik a lilků do větších samostatných květináčků. Můžeme je přemístit i do skleníku, pokud v něm nehrozí pokles teploty pod 0°C ani v noci. Při hraničních teplotách pomůže jemné zabalení do netkané textilie, nebo kryt z bublinkové fólie. Koncem dubna můžeme rajčata do skleníků a foliovníků již natrvalo vysazovat.
sazeničky paprikAutor: Shutterstock.com / Elena Hramova
Na okenním parapetu či ve skleníku si můžeme předpěstovat sazeničky cuket, okurek, ačokči a melounů. V druhé polovině měsíce však již můžeme polní okurky vysévat přímo na záhony.
Pokud se letos rozhodnete vyzkoušet chřest, lahůdkovou vytrvalou zeleninu, duben je ideálním časem pro výsadbu sazenic. Sázet můžete cibuli sazečku, jarní česnek, sazenice salátu, brokolice a artyčoku, křen a naklíčené hlízy brambor.
Výsadby dřevin
První skutečně jarní měsíc je vhodný pro výsadbu stálezelených stromů a keřů, listnatých i jehličnatých. Vysazovat však můžeme i opadavé dřeviny včetně růží, koncem měsíce i vinnou révu a plaménky (ty vždy vysazujeme o 5–10 cm hlouběji, než rostly v kontejneru.)
Sazenice zapěstované v květináčích sice můžeme sázet po celou sezónu, ale vlahé jaro jim ujmutí usnadní. Prostokořenné sazenice vysazujeme nejpozději koncem dubna.
hotel pro hmyzAutor: Shutterstock.com / DanyL
Živá a zdravá zahrada
Počátkem měsíce hledají včelky samotářky i čmeláčí královny úkryt, ve kterém by založily rodiny. Kromě nabídky nektarodárných květin jim můžeme přichystat domeček, čmelín nebo oblíbený hotel pro hmyz, který lze vyrobit z navrtaných špalků, cihel a dutých stébel vložených do krabiček a plechovek a umístěných třeba v obyčejné dřevěné svrchu zakryté paletě. Otvory by měly mít různý průměr, přilákají tak rozmanité obyvatele. Hotýlek opatříme zadní stěnou, aby byly rourky – ubytovací pokoje – přístupné jen zepředu, a stříškou, aby byli obyvatelé v suchu. V senu nebo slámě, která vyplňuje jedno z oddělení, se může usídlit zlatoočka, jejíž larvy likvidují mšice stejně odhodlaně, jako slunéčka a jejich larvy. Také pohledná, suchá květinová zídka je útočištěm pro mnoho užitečných hostů.
hnízdo drozda je umělěcký výtvorAutor: Shutterstock.com / Vishnevskiy Vasily
V dubnu již nestříháme živé ploty, protože si v nich začínají splétat hnízda ptáci. Třeba drozd zpěvný, jehož zpěv je okouzlující a jeho hnízdo umělecký skvost – vnitřek vytvaruje v dokonalou, hladkou a pevnou misku. Potřebuje k tomu jen trochu trouchnivého dřeva, nejen proto je starý pařez na zahradě užitečný. Stejně jako ptáci hnízdící v budkách, i kosi, drozdi, pěnkavy a další, kteří si staví hnízda v náruči dřevin, regulují na zahradě spolehlivě stavy hmyzu.