Hortenzie v květináči můžete pěstovat jako okouzlující pokojovky

Mohutné rostliny hortenzie velkolisté mají velká kulovitá květenství v bílé, růžové nebo modré barvě a jsou skutečnou okrasou interiéru, ze které se můžeme těšit několik týdnů.

Je jich celá řada druhů. U nás se na zahradách nejvíce pěstují hortenzie stromečkovitá a hortenzie latnatá, populární je rovněž lijánovitě rostoucí hortenzie popínavá. Hortenzie velkolistá se však pěstuje i v květináči a slouží jako hrnková květina ke zkrášlování bytů. Zkrášlování je to pravé slovo, protože málokterá květina má tak elegantní a výrazné květenství. Je složené z desítek květů jasných pastelových barev.

Japonská kráska

Původem je tato hortenzie z Japonska, kde rostla divoce na ostrově Honšú, v Evropě se pěstuje od 18. století a u nás od století devatenáctého, později, za první republiky, nabízely zahradnické podniky především bíle kvetoucí odrůdy na výzdobu kostelů. Sortiment se však od té doby změnil k nepoznání. Jako výsledek intenzivního šlechtění je na trhu v současné době řada nádherných, jedno i dvoubarevných odrůd, ale třeba i odrůda se zvlněným okvětním plátkem a další. Ty vznikly v mnoha případech komplikovaným křížením.

Modré nebo růžové květy?

U této rostliny je zajímavé, že stejná odrůda má různý odstín květů podle kyselosti substrátu, ve kterém roste. Je-li v půdě hodně přírodní neupravené rašeliny a půda je tedy silně kyselá, jsou růžové odrůdy světle modré. Aby byla tato barva ještě intenzivnější, při pěstování rostliny ji zahradníci zalévají třikrát týdně roztokem kamence, který obsahuje ionty hliníku. Ty změní barviva v květu na výsledný sytě modrý barevný odstín. Při mírně kyselé půdní reakci jsou květy růžové nebo červené.

Originální pokojové hortenzie na výstavě v holandském KeukenhofuOriginální pokojové hortenzie na výstavě v holandském KeukenhofuAutor: Shutterstock.com / Dmitry Eagle Orlov

Jak ji pěstovat v pokoji?

Hortenzie má ráda dostatek světla, ale sluneční úpal jí nesvědčí. Latinsky se nazývá Hydrangea, což odkazuje na její potřebu pravidelné zálivky. Přílišné přeschnutí substrátu v květináči ji může poškodit, a i když ji později vydatně zalijeme, rostlina zůstane rozkleslá. Nesmíme zapomenout ani na pravidelné hnojení, jinak listy ztratí tmavě zelenou barvu. Většina odrůd, které lze zakoupit v květináči, není dostatečně mrazuvzdorná, takže tyto hortenzie nemůžeme po odkvětu zasadit na zahradu – vymrzly by. Pokusíme se je naopak přezimovat. Potřebujeme světlou místnost, v níž budeme udržovat teplotu kolem 10 °C.

Laisser un commentaire