Jahodník: zářijová výsadba pro bohatou úrodu

Až do poloviny září můžete vysazovat jahody z dceřiných sazenic. Na co byste neměli zapomenout, aby byla příští rok úroda co nejbohatší?

Jahodník můžeme vysazovat přibližně do poloviny září z dceřiných sazenic (odnoží), které si můžeme sami namnožit nebo koupit (a to buď jako prostokořené nebo v sadbovačích). Zakořeněné sazenice odebíráme pouze od jednoletých či dvouletých matečných rostlin, které jsou ve výborné kondici a bohatě plodily. Více v článku Čas na obnovu jahodových záhonků: Jak odebírat dceřiné jahodníky?

Na jaře je možné jahodník vysazovat z chlazených sazenic (tzv. frigo sadba). Výsadbě by měla předcházet důkladná příprava půdy, neboť jahodníky patří k rostlinám, které na stejném stanovišti pěstujeme více sezón.  Pokud však jahodník pěstujeme déle než tři roky, rostliny ztrácejí na kvalitě, sklizeň není tak bohatá a plody jsou menší.

Výsadba jahodníku z vlastních odnoží.Výsadba jahodníku z vlastních odnoží.Autor: Jaromír Malich / Foto

Kde nejlépe porostou?

Vzdálenost mezi rostlinami volíme podle odrůdy.Vzdálenost mezi rostlinami volíme podle odrůdy.Autor: Jaromír Malich / Foto

Jahodníkům se nejlépe daří na slunných místech a na středně těžkých půdách hlinitého charakteru, kde mají dostatek vláhy a živin pro bohatou úrodu. Proto dbáme na důkladný výběr plochy, která je chráněna před chladem a větrem. Tyto dva neblahé vlivy se totiž nejčastěji podepisují pod nízký výnos i na dobře zpracované půdě. Pro pěstování jahod jsou naprosto nevhodné těžké, přemokřené jílovité půdy. Nezapomeňte, že půda, kde jahody rostly v předchozích letech, potřebuje před jejich opětovnou výsadbou důkladný odpočinek, nejlépe 5 let. 

Příprava jahodovny – včas a důkladně

Plochu, kterou se chystáme osázet, nejprve důkladně zryjeme do hloubky 15-20 cm, případně použijeme rotační kypřič. Ten nám pomůže nejen se zjemněním struktury půdy, ale také s důkladným promícháním rozleželého kompostu. Někteří z nás při rytí přidávají i vrstvu chlévského hnoje a nadrobno posekané trávy. Je to šikovný krok tam, kde jsou lehčí půdy, jež rychleji po dešti vysychají. Zarytý organický materiál ve velkém množství uvolňuje postupně živiny, půdu mírně při svém rozkladu zahřívá a zadržuje tolik potřebnou vláhu. Po těchto činnostech ještě necháme záhon týden až dva slehnout a teprve pak můžeme začít sázet.

Jaká matka, taká Katka

Vysazujeme nejkvalitnější sazenice.Vysazujeme nejkvalitnější sazenice.Autor: Jaromír Malich / Foto

Předpokladem budoucího úspěchu je výběr kvalitních odnoží. Dbáme hlavně na to, aby nové rostliny, které se chystáme použít, měly listy sytě zelené barvy, dobře vyvinuté srdíčko (místo, ze kterého vyrůstají nové listy) a bohatě vyvinutý kořenový systém. Pokud jsou kořeny nových rostlin příliš dlouhé, můžeme je mírně zkrátit. Ale pozor, sazenice nesmíme sázet moc hluboko do země, srdíčko rostliny musí vždy zůstat nad zemí.

Aby do zimy zesílily

Po výsadbě musíme nové jahodníky pravidelně a pečlivě zalévat. Jedině tak rostliny zesílí a bezproblémově přečkají zimní období. Pokud nechceme, aby nám mezi výsadbou rostl plevel a toužíme po co nejmenší námaze, použijeme černou netkanou textilii, případně můžeme tento volný prostor mezi jednotlivými rostlinami namulčovat slámou. S hnojením umělými, především pak granulovanými hnojivy vyčkáme, protože používáním těchto produktů ihned po zasazení nových rostlin může dojít k popálení kořenového systému, a to především v období déletrvajícího sucha.

Zvlášť po výsadbě musíme jahodníky důkladně zalévat.Zvlášť po výsadbě musíme jahodníky důkladně zalévat.Autor: Shutterstock.com / Tatyana Ratova

Laisser un commentaire