Autorka následujícího postupu, profesí lesní inženýrka, našla zalíbení v domácí výrobě korálků a skleněných šperků. Osvojila si zajímavou technologii a nyní nabízí své zkušenosti každému, kdo by se chtěl neobvyklému hobby věnovat.
Pomůcky
Potřebujeme plynový kahan. Já jsem ho koupila u výrobců v severních Čechách. Nevím totiž, že by se běžně prodával. Kahan je na malé propan-butanové bomby. Sama používám plyn se vzduchem, který do kahanu vhání dmychadlo.
Lze však použít i zařízení na kombinaci plynu a kyslíku, ale je to dražší. Bez obohacování vzduchem by plamen neměl tu správnou teplotu. Dále si opatříme
- tzv. sklářskou cihličku na odkládání skla
- drátěné tyčinky
- chladicí granulát
- ochranné brýle (!)
Jako navíjecí tyčinky používám dráty na svařování nerezového železa:
Musím je však nejdříve potáhnout vrstvičkou oddělovací hmoty, aby se při práci sklo nedotýkalo kovu. Hmotu si vyrábím sama z kaolinu a z dalších přísad − dráty v ní namočím a nechám je zaschnout.
Jestliže máme pohromadě základní zařízení, nakoupíme skleněné tyčinky.
Jde o různobarevné a různě silné tyčinky takzvaného kompozitního skla. Někdy se jim říká lampové tyčinky a pod tímto názvem je také koupíme ve sklárnách, například v Desné v Jizerských horách.
Domácí výroba korálkůAutor: Archiv ireceptar.cz
Domácí výroba korálkůAutor: Archiv ireceptar.cz
Domácí výroba korálkůAutor: Archiv ireceptar.cz
Postup
Sklo nejdříve necháme předehřát na cihličce v blízkosti plamenu, pak vezmeme drátěnou tyčinku a v plamenu na ni tavící se sklo navíjíme. Chce to trošku cviku, abychom poznali, kdy je ten správný okamžik. První korálky se nám určitě nepovedou, ale nemělo by nás to odradit.
Tímto způsobem vyrobíme jednobarevný korálek, můžeme také použít tyčinku jiné barvy a tu vlastně k té původní přidat, otáčením drátěné tyčinky můžeme také vytvářet různé tvary.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Kdybychom sklo zchladili naráz anebo je nechali rychle vychladnout na vzduchu při pokojové teplotě, mohlo by nám popraskat a roztříštilo by se na střípky. Pomalé ochlazování lze také dělat u kahanu, kdy sklo postupně odsouváme z jeho dosahu.
Když je korálek hotový, spolu s drátěnou tyčinkou ho vsuneme do chladicího granulátu, kde ho podle velikosti necháme čtvrt hodiny až hodinu pomalu vychladnout.
Zchlazený korálek oddělíme od drátěné tyčinky tak, že hmotu na drátu rozmočíme ve vodě, rozlámeme ji a korálek vysuneme.
Ing. Jana Wudy, Nezdice