Jak odvlhčit dům po povodni

Velká voda přináší zmar a zoufalství. Majitelé zatopených domů však nemají čas se utápět v černých myšlenkách. Po povodni musí zdivo důkladně vysušit dřív, než přijde zima a mráz. Z toho pohledu je jarní povodeń o něco milosrdnější než ta letní.

Odborníci spočítali, že cihlová zeď silná 60 cm, která byla několik dnů zaplavená, by přirozenou cestou vysychala 2 až 3 roky.  Jak a čim tedy vysoušet, aby vysušení trvalo jen několik týdnů?

Větrat a vytápět

Intenzívní vytápění s pravidelným vyvětráním sice funguje, dokonce tím lépe, čím je nižší venkovní teplota. Ale zpravidla jde o poměrně nákladnou metodu. Navíc povodeň často omezí dodávku elektrické energie, tedy i funkčnost stávajícího vytápěcího systému. 

Náhradní řešení, kamínka na tekutá paliva či plyn, bývají málo výkonná a intenzivní vysoušení úseků zdí nebo jen jejich povrchu může přivodit popraskání stěn. Mnohem vhodnější jsou odvlhčovače.

PovodněPovodněAutor: Archiv ireceptar.cz

Kondenzační a adsorpční odvlhčovače

Tyto přístroje srážejí vodní páru nebo ji adsorbují. Snižují tak vlhkost vzduchu, který je pak přijímá další vlhkost ze zdiva a podlahy a tím je postupně vysušuje.

Vysoušený prostor musí být uzavřen, aby výkon odvhlčovače nebyl snižován vlhkým venkovním vzduchem. Kde chybí okna, poslouží dobře i fólie. Účinnost odvlhčování zvýší pohyb vzduchu v místnosti, tedy ventilátor.

K efektivnímu vysušení bývá nutné otlouct omítky odstranit podlahové krytiny.

Odvhčovač pokládáme spíše do určité výšky nad zem, například na stůl doprostřed místnosti.

elektrický odvlhčovač vzduchuelektrický odvlhčovač vzduchuAutor: Archiv ireceptar.cz

Kondenzační přístroje vysráženou vodu jímají do nádržky nebo je lze napojit na odpad či hadici.

  • Ve vysoušené místnosti by měla být teplota 15 °C a vyšší, jinak výkon odvhlčovače výrazně klesá! Proto je doporučované současné dotápění prostoru.
  • Na zařízení by vedle výkonu odvhlčení měla být uvedena i jeho závislost na teplotě, chybí-li, je lepší počítat spíš s horšími parametry.
  • Podle výkonu a teploty do sběrné nádoby za 24 hodin provozu vysrážejí 6 až 120 l vody. Účinnost kondenzačních odvlhčovačů je nejvyšší při vlhkosti 90 až 95 % a teplotě 27 až 30°C.
  • Tzv. vzduchový výkon udává množství vzduchu v m3, které prochází zařízením za hodinu. Je-li to možné, měl by zhruba odpovídat objemu vysoušeného prostoru. 

Adsorpční zařízení obvykle vyfukují vlhkost spolu se vzduchem hadicí do exteriéru. 

  • Jejich výhodou je funkčnost za nízkých teplot. To je důležité zejména na podzim, protože zimní promrznutí mokré nosné zdi by ohrozilo statiku celé stavby. 
  • Adsorpční přístroje dosahují nižšího odvhlčení (až pod hranici 20 %) než kondenzační (nad 35 %). 

Vlhká zeďVlhká zeďAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak odvlhčit rodinný dům

  • Pro rodinný domek se hodí i odvlhčovače schopné adsorbovat 20 až 40 l vody za den.
  • Odvlhčovat je třeba dostatečně dlouho. Například v rodinném domku běžných rozměrů se za opravdu minimální dobu pokládá 14 dní.
  • Velmi mokré omítky je třeba oklepat. Je sice možné je úplně vysušit, ale voda při delším působení naruší její strukturu. 
  • Většinou je nutné vyměnit podlahové krytiny, protože se pod ně mohly dostat plísně. I když se podlaha zdá v pořádku a nezvedá se, vždy je lepší ji alespoň zkontrolovat.

Čím přitopit

Nejlepší možností jsou tepelné agregáty. Elektrické mají poměrně nákladný provoz, ty na kapalná paliva nebývají příliš spolehlivé a u plynových je třeba neustále větrat kvůli odvodu spalin hoření.

Do rodinného domku postačí agregát s výkonem 8 až 15 kW se vzduchovým výkonem minimálně 600 m3 za hodinu.

Agregát by neměl být příliš blízko zdí, doporučuje se vzdálenost 1,5 m, aby se vlhkost nestáhla jen z povrchu a zdivo následně neprasklo. Postup proto opakujeme 2 až 3x. Jedna místnost vyžaduje nejméně 3 až 4 dny.

Kde začít

  • Dodržujeme pravidlo, že nejdříve vysušujeme sklep a nakonec nejvyšší patro.
  • Se sušením v místnosti začínáme v rozích, poté se zaměříme na plochy.

Laisser un commentaire