Vypadají elegantně, jejich květy opojně voní, a když se o ně budeme dobře starat, vydrží kvést i několik měsíců. A pokud je uchováme i na příští rok, budou ještě bohatší a oslnivější.
Vypěstovat bramboříky (Cyclamen) ze semen bývá náročné, vyžaduje to spoustu zkušenosti, ale i velkou trpělivost. Jejich semena vyklíčí totiž až za 4-6 týdnů, a dopěstovat rostliny, které by kvetly, trvá více než půl roku. Proto je lepší tuto práci přenechat zahradníkům a koupit si už kvetoucí rostlinu. A je opravdu z čeho vybírat.
S bramboříkem snadno vykouzlíme krásná aranžmáAutor: Shutterstock.com / Galina Grebenyuk
Pestrý výběr barev i tvarů květů
V zahradnických prodejnách se můžeme setkat s bramboříky, které jsou pěstované v květináčích o průměru 6-9 cm a rostliny jsou velké 10-12 cm. Tento typ bramboříků se výborně hodí do sesazovaných nádob a aranžmá na štědrovečerní stůl. Na druhé straně jsou k dispozici opravdu vzrostlé a mohutné rostliny, které mají až třicet květů. Nejčastěji se setkáme s červenými, růžovými nebo bílými bramboříky, existují však i různé kombinace barev nebo dokonce brambořík se žlutými květy.
Daleko větší výběr máme ve tvarech květů. Vedle klasických se běžně prodávají i bramboříky, které mají třepenitý květ, nebo dokonce květ připomínající deštník: dříve to šlechtitelé a zahradníci považovali za nedostatek a deštníkovité bramboříky z porostů vyřazovali, kdežto dnes se považují za přednost a na trhu je celá skupina bramboříků s těmito tvary květů. Některé odrůdy jsou nádherné nejen květy, ale také listy, na kterých mohou být stříbrozelené kresby.
Variety bramboříku s dvoubarevnými, plnými květy jsou velmi atraktivníAutor: Shutterstock.com / yoshi0511
Základem je teplota
Měla by se pohybovat okolo 16 °C, vyšší teploty totiž způsobují, že květy rychle odkvétají a zároveň se nenasazují nová poupata. Vhodný je například okenní parapet v severně položeném pokoji, nesmí však pod ním být funkční topení. Vhodné místo není ani mezi okny, kde sice může být správná teplota, ale nebývá tam dostatek čistého vzduchu. Někdy stačí alespoň pootevřít okno směrem do místnosti.
Jak bramboříky zalévat a hnojit?
Pozornost věnujeme i zálivce, která musí být vydatná. Jakmile by totiž substrát vyschl, rostlině by se rozklesly listy a přestala by zakládat poupata. Bramboříky nikdy nezaléváme přes listy ani na hlízy, lepší je zalévat do misky, odkud si vodu vezmou kořeny. Pokud se z bramboříků chceme radovat co nejdéle, zaléváme je jednou za 14 dní tekutým hnojivem.
Recept na dlouhé kvetení
Uvadlé květy a listy opatrně odstraníme, ne však nůžkami, nýbrž za ně jemně zatáhneme, aby se odkvetlý květ nebo uvadlý list lehce oddělil od hlízy. Snížíme tím riziko houbových chorob a také nebudeme rostlinu zbytečně vysilovat tvorbou semen, která by se po odkvětu začala tvořit.
Květy bramboříku jsou výjimečné nezvyklým tvarem i křehkou krásouAutor: Shutterstock.com / Galina Grebenyuk
Na nákupu
Pozor dáváme i při výběru rostlin, kupujeme jen ty, jež mají pod listy dostatek poupat, které zaručují postupné nakvétání. Podíváme se i na substrát, který by neměl být na omak příliš suchý. Nezapomeneme ani na kontrolu zdravotního stavu, rostlina nesmí jevit známky napadení škůdci nebo chorobami. Obzvlášť pozorně nahlédneme pod listy na spodní části stonku, které by mohly kvůli vysoké vlhkosti zahnívat.
Bramboříky vytvářejí hlízy, takže není problém je přechovat do dalšího roku. Na jaře hlízy opatrně vyjmeme a přesadíme do většího květináče. Důležitá je správná hloubka, hlízy by měly být ve stejné hloubce jako v původním květináči. Kdybychom je zasadili příliš hluboko, začaly by zahnívat. Květináče dáme na chladnější místo a koncem léta začneme s přihnojováním, stačí jednou týdně. Další rok můžeme mít na Vánoce bramboříky, které porostou ještě bohatěji než letos.