Choulostivé dřeviny potřebují ochranu před mrazem, otužilé zase před suchem, těžkým sněhem i před zuby mlsných srnek a zajíců.
Podzimní zálivka
Stálezelené dřeviny je před příchodem mrazů nutné důkladně zalít, aby netrpěly suchem. I když prší, ocení přídavek – aby se voda dostala až ke kořenům, dopřejte každé sazenici pár konví. Zálivku potřebují především neopadavé listnáče, jako jsou buxusy, rododendrony a azalky, a také stálezelené bambusy a vřesy. Vláhu uvítají i jehličnany, ty ale díky tenkým jehlicím méně odpařují a s vodou hospodaří lépe.
Zimní ochrana stromkůAutor: Archiv ireceptar.cz
Ochrana proti polámání a okousání
Keře s rozložitými nebo křehkými větvemi se svazují do kuželů, aby je sníh nerozlomil. Pokud je svázat nemůžete, ochrání je stříšky z prken – stačí jednoduché „stany“ z rozkročených prken, svázaných nebo sbitých nahoře nad korunou dřeviny k sobě.
Proti okusu srnkami a zajíci pomůže důkladné obalení kmínku jutou nebo netkanou textilií, ochrana z pletiva nebo latěk č prutů svázaných drátem.
ochrana proti okusuAutor: Archiv ireceptar.cz
Zazimování růží
Zvlášť pečlivou přípravu na zimu potřebují choulostivější druhy růží.
- K jednotlivým rostlinám či keřům přihrňte lehčí zeminu obohacenou kompostem až do výšky 20 cm. Kupky chrání kořenový krček a svrchní kořeny růží.
- Svrchu je ještě můžete opatrně pokrýt chvojím nebo slámou.
pnoucí růže chráněná netkanou textiliíAutor: Archiv ireceptar.cz
Choulostivější popínavé růže lze při hrozbě silných mrazů snadno zabalit do netkané textilie nebo papíru.
Speciální péči potřebují stromkové růže – na mráz je citlivé především místo roubování, které se nachází těsně pod korunkou. Stromkové růže se na zimu šikmo či téměř naležato zahrabávají do záhonů, celá korunka se zahrne zeminou. Svrchu ji ještě izolujte chvojím a za silných mrazů i netkanou textilií, stejně jako kmínek a bázi rostliny. Tato ochrana poslouží i u korunek starších, ve volné půdě pěstovaných stromkových růží, které již ohnout nelze.
Zato keře robustních, takzvaných sadových růží, ani otužilé půdopokryvné či botanické růže naši pomoc nepotřebují. Mulčování půdy, v níž rostou, však svědčí všem dřevinám – chrání jejich kořeny, půdu obohacuje o humus a podporuje půdní mikroorganismy v užitečné práci, jejímž výsledkem je opět úrodnější a zdravější půda.
Přihrnutí zeminy, kompostu nebo kupky listí prospěje i nově zasazeným ovocným stromkům.
Růžové loubí v zimě, dokonalá ochrana pnoucích růžíAutor: Archiv ireceptar.cz