Jak připravit zahradní rostliny na příchod mrazů?

Zvláště před holomrazy ocení ochranu i odolné rostliny. Mnohé trvalky a keře budou vděčné, když je před zimou přikryjete pořádnou kupou listí. Jiné však takovou peřinu nesnesou a vyžadují jiný přístup.

Zahradní rostliny, které jsou přizpůsobené našemu klimatu – ať již pocházejí z Evropy nebo Ameriky – by měly zimu přečkat bez úhony. Proč je tedy před příchodem mrazů chránit? I ty nejodolnější strádají při silných holomrazech, kdy půda promrzne na kost, nechráněná sněhovou peřinou. Zvláště pokud rostliny koření mělce, je pro holomráz zatěžkávací zkouškou.

Rododendronu prospěje ochrana z listíRododendronu prospěje ochrana z listíAutor: Shutterstock.com / photowind

Pomoc je přitom snadná – půdu nad jejich kořeny nastlat silnou vrstvou mulče, jako je listí a sláma. Zvláště stálezeleným rostlinám taková peřina prospěje, neusínají totiž tak tvrdě, jako ostatní, které shodily listy, nebo u nichž pravidelně usychají celé nadzemní části. A například rododendrony navíc koření mělce. Ochranu ocení i dvouletky, které vytvořily listovou růžici a zjara od nich očekáváme růst a bohaté kvetení. Mulč navíc přispívá ke kvalitě půdy, protože i v zimě chrání pilně pracující půdní mikroorganismy.

Růže můžete zahrnout kompostem, ale i dalšími materiályRůže můžete zahrnout kompostem, ale i dalšími materiályAutor: Shutterstock.com / Flower_Garden

Důkladná ochrana

Keře včetně růží i vláhomilné rostliny citlivější na mráz (např. ibišek bahenní) ocení pořádnou peřinu nahrnutou i na střed rostliny, její bázi může navíc chránit i kupka kompostu, další vrstvou je listí nebo sláma. Zvláště choulostivější druhy růží potřebují ochranu až do výšky 20 cm – kupka kompostu, případně jiného materiálu (listí, štěpky, pilin) chrání kořenový krček a svrchní kořeny růží. Svrchu je ještě můžeme opatrně pokrýt chvojím nebo slámou, případně netkanou textilií, která do jisté míry nahradí chybějící vrstvu sněhu.

 

Samotné svázání pampové trávy chrání její citlivý střed, navrch můžete nalvéci rukávecSamotné svázání pampové trávy chrání její citlivý střed, navrch můžete nalvéci rukávecAutor: Shutterstock.com / SusaZoom

Suché peřiny

Opatrněji je třeba postupovat u rostlin suchomilných (středozemní bylinky, suchomilné trvalky) a také u těch, které nesnášejí nadměrnou vlhkost především v zimě (pampová tráva, bambusy, skalnička Lewisie). U nich pouze lehce nasteleme půdu, ale krčky rostlin nezahrnujeme. Jako dodatečnou ochranu můžeme použít vzdušné chvojí nebo netkanou textilii, kterou při oblevě odkrýváme. Nad drobnou lewisii pokládají pečliví pěstitelé kousek skla či polykarbonátu, které ji chrání před mokrem, ale propouští světlo a ze stran i vzduch. Vysokou pampovou trávu, Cortaderii, zase ochrání rukávec z fólie, naplněný suchým listím a nahoře zavázaný. Suchá stébla okrasných trav na podzim nikdy nestříháme, chrání střed rostliny před mrazem i mokrem, a navíc zimní zahradu zdobí. Mnohdy se v nich schovávají i přezimující berušky.  

Zateplení nádob

Důkladnou ochranu proti promrznutí potřebují venkovní celoročně osazené nádoby. Pokud jsou umístěné na zahradě, můžeme je na zimu zapustit do země – v ní nejsou vystaveny mrazivému větru, půda až do hloubky obvykle nepromrzá, zvláště když ji nasteleme mulčem. Nádoby můžeme také obložit kupou slámy či listí. Na balkoně či terase je izolujeme například polystyrenem (především od země), bublinkovou fólií a případně i vzhlednější vrstvou navrch (jutou, rákosovou rohoží). Izolující podložku vložíme i pod nádoby a přisuneme je ke stěně – čím více budou chráněny před ledovým větrem, tím lépe.   

Laisser un commentaire