Jak připravit zahradu na horké léto?

Podle kalendáře ještě nepřišlo. Podle počasí nás léto těší již hodnou chvíli. Jak v červnu pečovat o zahradu, aby byla krásná po celou sezónu?

Trávník v červnu vyžaduje pravidelné sečení, hnojení a v případě sucha i zavlažování. Pokud vás náročný a monotónní zelený společník začíná nudit a zmáhat, nahraďte jej částečně pestrou a voňavou květinovou loukou, kterou stačí kromě cestiček posíci dvakrát do roka. Nebo místo něj zahradu zkrášlete trvalkovými záhony nebo koberci půdopokryvných rostlin, po kterých lze i chodit, jako je mateřídouška, plamenka, rozchodníky, popenec, ve stínu pak barvínek menší, fialka, břečťan, bedrnička a další skromné rostliny. Sazeničky můžete vysazovat i v létě – vyžadují však zálivku, nežli se ujmou. Rovněž výsevy je nutné pečlivě zalévat. Půdopokryvné rostliny se samy rozrůstají do šířky, můžete je také množit řízkováním. Dočasně holou půdu mezi sazeničkami mulčujte – třeba posečenou trávou, slámou, oblázky, štěpkou. Podobně přikryjte všechna holá místa v záhonech – odkrytá půda vysychá a je žíznivější, UV záření likviduje mikroorganismy ve svrchní vrstvě půdy, snižuje se její úrodnost.

Voňavé poležení na mateřídoušceVoňavé poležení na mateřídoušceAutor: Shutterstock.com / Katarzyna Mazurowska

Také štěrková zahrada je zajímavou a proti suchu a horku velmi odolnou variantou. Pro rostliny, které se bez zálivky neobejdou (například čerstvé výsevy a výsadby, kvetoucí a vláhomilné rostliny) schraňujte dešťovou vodu, která je v období sucha nad zlato – a horké suché léto nás možná čeká.

Tipy pro stále krásnou zahradu

Pokud po odkvětu seříznete chrpy, ostrožky, vlčí boby a rané kopretiny, vykvetou v průběhu léta znovu. Odstříháváním uschlých květů macešek, aksamitníků a dalších okrasných květin, ze kterých neplánujeme sběr semínek, výrazně prodloužíte dobu kvetení.

Plevel likvidujte mělkým okopáváním nebo podseknutím plecím očkem včas, než se stihne rozrůst a obírat pěstované rostliny o vodu, světlo a živiny. Nevyplatí se ho nechat uzrát a vysemenit. Plevel bez semen můžete nechat za slunného počasí ležet na místě jako mulč, z kopřiv zase můžete připravit výtečné hnojivo. Vypletou a zavlaženou půdu ihned osejte nebo zamulčujte – abyste zabránili jejímu vysoušení a erozi.

Pestrá výsadba okrasných i léčivých rostlinPestrá výsadba okrasných i léčivých rostlinAutor: Shutterstock.com / Del Boy

Namnožte si květiny i keře

V červnu si snadno můžete nařízkovat okrasné keře. A právě dřeviny vytvoří snadno kouzelnou zahradu, která nemá velké nároky na údržbu. A pokud zároveň plodí zdravé ovoce, tím lépe. Zelenými řízky v červnu můžete množit například tyto dřeviny: šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky, angrešty, rybízy.

  • Řízky je vhodné odebírat ráno a ihned je zapíchnout do lehkého substrátu.
  • Spodní listy odstraňte, řízky zapíchněte do zeminy a pro lepší mikroklima přikryjte skleníčkem, fólií, průsvitnými kelímky apod.

 

Trvalkový záhon stepního typu - květiny  okrasné traviny nenáročné na vláhuTrvalkový záhon stepního typu – květiny okrasné traviny nenáročné na vláhuAutor: Shutetrstock.com / Del Boy

Rovněž trvalky jsou mnohdy méně náročné a mnohem krásnější, nežli kupříkladu trávník. Dobře založený trvalkový záhon dá práci pouze na začátku, poté vyžaduje jen lehkou údržbu. A všechny trvalky ani nemusíte kupovat – snadno se totiž množí. Ty, které kvetou na jaře, je nejlepší přesazovat a množit dělením trsů do poloviny června. Jednotlivé trsy se do podzimu rozrostou. Dokud se neujmou, potřebují zálivku a  ochranu před horkým sluncem – blízkost keřů či stromů, stříšku či zástěnu například z rákosové rohože, nebo alespoň ochranu bílou netkanou textilií.

Laisser un commentaire