Odjeli jste na dovolenou a nechali jste v bazénu vypnutou filtraci? Nebo vaše systémy jednoduše nestíhají vodu čistit? Řasy, bakterie nebo houby se ve vodě rozmnoží raz dva. V zelené vodě se nikdo koupat nebude, ostatně by to ani nebylo rozumné z hlediska zdraví. Poradíme vám, jak vodu vyčistit prakticky do druhého dne.
[Komerční prezentace]
V horkých dnech se v bazénu snadno objeví kalná voda.Autor: V horkých dnech se v bazénu snadno objeví kalná voda. / Foto
Z velké části vás před bazénovou havárií může ochránit bazénové zastřešení, které chrání hladinu před napadáním nečistot. Někdy za kalnou vodu můžou i vysoké teploty nebo třeba zanesená filtrace. Proto jako úplně první krok filtraci zkontrolujte a zapněte do režimu trvalého chodu.
Bez chlorového šoku to nepůjde
Pak nezbývá, než zničit škodlivé mikroorganismy pomocí bazénové chemie.
Změřte pH vody a upravte ho do rozmezí 7–7,3.
Pak budete muset sáhnout po chloru v podobě tablet nebo třeba granulátu Chemoform a dát bazénu a hlavně všem vodním mikroorganismům „chlorový šok“.
Granulát funguje rychleji. Vždy ho nadávkujte podle návodu na základě objemu vody ve vašem bazénu, nesnažte se jeho množství naddimenzovat.
Granulát nejdřív rozmíchejte v plastové nebo skleněné nádobě. Až pak ho nalijte do bazénu.
Po chemickém šoku nebude voda zelená, ale bílá.
Ke koupání vás lákat pořád ještě nebude.
Sinice, řasy a další mikroorganismy jste zahubili, teď ještě musíte všechny nečistoty mechanicky odstranit.
K tomu vám pomohou vločkovací kartuše, které vložíte do skimmeru a necháte pomalu rozpustit. Koupit je můžete také v sypké nebo tekuté formě, rozmíchat ve vodě a vlít přímo do bazénu.
Jak vločkovač funguje?
Vytvoří z nečistot shluky, které snáze zachytí filtrace. Co uvízne u dna, to vysajete bazénovým vysavačem.
Bazénový vysavač zbaví bazén nečistot u dna a na stěnách.Autor: Bazénový vysavač zbaví bazén nečistot u dna a na stěnách. / Foto
Lepší je prevence než léčba
Chcete si práci s bazénem propříště usnadnit?
- Využijte některý z automatizovaných systémů čištění bazénu.
- Vyberte si opravdu kvalitní pískovou filtraci, raději s vyšším výkonem.
- Nejsnazší způsob desinfekce vody je za pomoci slané vody. Sůl nadávkujete na začátku sezóny a dál už se o sebe bazén stará sám.
Zkušenosti popisuje třeba pan Höfner, který sobě a rodině pořídil laminátový bazén Malorka: „Jsem rád, že jsem se rozhodl pro využití solničky. Každá návštěva obdivuje čistotu vody, a když jim vysvětluji, jak k tomu dochází, nestačí se divit.“
Množství bazénové chemie můžete výrazně snížit taky použitím UV lampy.
Perfektní čistotu zajistí kombinace pískové filtrace a slané vody.Autor: Perfektní čistotu zajistí kombinace pískové filtrace a slané vody. / Foto
Jaké řešení dá opravdu nejméně práce s údržbou? Zeptali jsme se specialistů na systémy čištění vody z rodinné firmy Bazény Relax:
„Roky pracujeme na tom, abychom lidem co nejvíce usnadnili práci s údržbou,“ říká bazénář Michal Vlášek. „Víme, že lidi se chtějí hlavně koupat. Ne vysávat, sypat do bazénu chemii a měřit pH. Ze všeho nejvíce se nám osvědčuje čištění slanou vodou. Je to skvělé řešení pro děti, ale taky atopiky a astmatiky.“
Všechny technologie čištění si můžete prohlédnout a porovnat třeba v Bazénovém centru v Roudnici nad Labem, jen 25 minut autem od Prahy.