Jak sušit čerstvé řezivo, abychom mohli prkna používat? Nejlépe je vysušíme přirozeným způsobem, a to uložené v hráních na volném prostranství. Takové sušení trvá půl roku až rok. Záleží na tom, co chceme ze dřeva vyrobit.
Samovolné sušení prken a řeziva je šetrný a přirozený způsob přípravy dřeva ke zpracování. Na rozdíl od umělého procesu v sušárnách však trvá déle. Prkna uložená do tzv. hrání na volné prostranství se díky proudění vzduchu vysuší za šest měsíců až jeden rok.
Pro méně náročné výrobky (venkovní oplocení, drobné zahradní stavby a podobně) stačí kratší doba sušení. Pokud založíme hráň nyní v zimě, budeme mít materiál připraven ke zpracování v létě. Výhodou je také skutečnost, že v lednu a únoru bývá dřevo nejlevnější.
Jak hráň postavit
- Hráň založíme na hranolech tak, aby spodní vrstva byla asi 20 až 30 cm nad terénem.
správně srovnaná prknaAutor: Archiv ireceptar.cz
- Každá vrstva prken má být vodorovná v obou směrech.
- Mezi vrstvy vkládáme prokladové trámky silné asi 30×30 mm.
- Rozložení základových hranolů a prokladů volíme podle délky prken, ale maximálně 1 m od sebe. Při větších roztečích by se prkna pronášela.
- Prkna ukládáme vedle sebe s ohledem na jejich šířku s mezerou 2 až 4 cm a do vrstvy jich vedle sebe uložíme 1 m až 1,5 m.
- Výška hráně včetně prokladů by neměla přesáhnout 1,5 m.
- Na poslední prkna položíme proklady a kolmo na ně konstrukci stříšky.
- Sklon stříšky volíme mírný, asi 5°.
Stříšku lze zhotovit z materiálu, který odolá vlhkosti. Hráň postavíme na stíněném místě, kde nic nebrání volnému proudění vzduchu. Mám to vyzkoušeno, funguje to.
Pro Receptář Jiří Sosna, foto archiv