Hlívu můžete sbírat ve volné přírodě, pěstovat, nebo zakoupit. Je výtečná restovaná, dušená, pečená. Ale její léčebné účinky se tepelnou úpravou sníží. Jak je využít naplno?
Mezi jedlými lupenatými houbami je hlíva bezesporu pojmem. Roste v přírodě nebo se pěstuje, v obou případech jde o tržní, tzv. kodexové druhy, čili volně prodejné houby. Od podzimního citelnějšího ochlazení až do chladnějších jarních měsíců houbaři nacházejí hlívu ústřičnou ve volné přírodě, často v trsech, jako divoce rostoucí na oslabených stojících i padlých kmenech listnáčů. Vyskytuje se v několika odlišných barevných formách. Od světle šedavých, přes nahnědlé a nazelenalé až k šedomodrým barevným tónům. Jde však vždy o týž druh. Mezi houbaři je hlíva ústřičná oblíbená především pro pozdní výskyt, pro nezaměnitelnost s jinými houbami a samozřejmě především pro dobrou kuchyňskou využitelnost. Pěstovaná hlíva má ovšem křehčí plodnice.
Dřevokazná hlíva úkrývá mnoho cenných látekAutor: Archiv ireceptar.cz
Hlíva zvyšuje obranyschopnost organismu
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud hlívu chceme využít k léčbě alergií, pak ji nesmíme tepelně upravovat, nýbrž používat čerstvou, nebo v podobě prášku z nadrcených usušených plodnic.
Významným aspektem hlívy ústřičné je také fakt, že obsahuje celou řadu významných látek s léčivými vlastnostmi, zejména bohatě větvené cukry, např. pleuran. Beta glukany patří do skupiny fyziologicky účinných látek, jimž se souborně říká modifikátory biologické odpovědi.
Beta glukany zachycují volné radikály a zvyšují tak přirozenou odolnost lidského organismu vůči virovým, bakteriálním či plísňovým infekcím a potlačují růst některých nádorů.
Kromě glukanů obsahuje hlíva ústřičná látky, které mají protibakteriální, protirakovinové a protiplísňové účinky a také látky snižující hladinu cholesterolu.
Hlívu lze pstovat i domaAutor: Archiv ireceptar.cz
Hlíva při diabetu, vysokém krevním tlaku a chlolesterolu, pro povzbuzení metabolismu…
Hlíva ústřičná je doporučována rovněž jako podpůrný prostředek k úpravě krevního tlaku, u diabetiků ke snížení cukru v krvi, k regeneraci vnitřních orgánů, ke zlepšení celkového metabolismu, peristaltiky střev, při rozedmě plic, hemoroidech, křečových žilách, ale údajně pomáhá i při léčbě některých ekzémů.
- Ke snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi používáme v denní dávce buď 30–90 g čerstvých plodnic nebo 3–9 g prášku z rozdrcených usušených hub, který užíváme buď v kapslích, nebo po rozpuštění v polévce, čaji apod.
- Pro posílení imunitního systému užíváme maximální uvedenou dávku čerstvé nebo sušené houby každý den po dobu jednoho měsíce.