Porcelánové splachovací nádrže zpravidla nemají izolační vložku z pěnového polystyrenu. Pokud je napouštěná voda velmi studená, nádrž se zvenku orosí a voda začne stékat na podlahu. Tenká vnitřní izolace tomu zamezí.
Abychom zabránili rosení na vnějších stěnách splachovací nádrže, vložíme dovnitř polystyren o síle 10 mm a přilepíme ho sanitárním silikonovým tmelem, který odolává vodě.
Nejdříve ovšem musíme zjistit, zda je na izolaci v nádrži místo, tedy zda je plovák vzdálen od stěn více než zmíněných 10 mm. Pokud ne, uzpůsobíme izolaci a vyřízneme v ní místo pro plovák.
Po odpojení ventilů prázdnou nádrž umyjeme od usazenin, dobře ji vysušíme fénem nebo horkovzdušnou pistolí a s vkládáním izolace začneme ode dna.
Vyřízneme jednotlivé díly z polystyrenuAutor: Archiv ireceptar.cz
Vyrobíme si papírovou šablonu pro jednu polovinu, přičemž bereme v úvahu sílu desky, zešikmení stěn nádrže a umístění upevňovacího šroubu. Podle šablony vyřízneme z polystyrenu obě poloviny a vlepíme je.
Tmel z kartuše nanášíme tryskou o průměru 2–3 mm na spodní stranu blízko obvodu a kolem otvoru pro šroub. Na výřezy pro šrouby přilepíme odřezky polystyrenu.
Podobně si počínáme i při obkládání stěn. Dlouhé boční stěny mají mírné zaoblení, použijeme proto rovné kusy polystyrenu lichoběžníkového tvaru, které uprostřed podložíme pásky širokými asi 2 cm. Nejdříve přilepíme pásek, potom desku. Tmel nanášíme ve vlnovce.
Než si připravíme druhou stranu, stačí na chvíli o mírně prohnutou desku něco opřít.
zaplená nádržka toaletyAutor: Archiv ireceptar.cz
Nakonec podle šablony odřízneme kratší boční desky a natěsno je vsuneme mezi ty delší. Všechny desky by měly asi o 4 cm vyčnívat nad úroveň hladiny.
Namontujeme oba ventily a pokud to konstrukce dovolí, posuneme plovák nahoru, abychom kompenzovali zmenšený objem vody. Nádrž ale necháme prázdnou a otevřenou alespoň přes noc, aby tmel ztvrdl.
Ing. Evžen Duša, Praha