Jarní výsadba dřevin: Stromy a keře promění zahradu v oázu

Dovedete si představit zahradu bez stromů a keřů? Jsou jejím základem, kostrou i ozdobou. Poskytují zelené soukromí, kvetou, voní, plodí. A právě na jaře je vhodný čas pro jejich výsadbu.

Půda pookřívá, a tak se můžete s radostí pustit do sázení stromků a keřů. Pro meruňky, broskvoně, nektarinky a mandloně a v chladnějších oblastech i pro ořešáky je jarní termín výsadby vhodnější, nežli podzimní. Na jaře se lépe ujímají také magnolie, ibišky, komule, stálezelené listnáče a jehličnany. Dřeviny zapěstované v kontejneru lze sice, na rozdíl od prostokořenných sazenic, vysazovat po celý rok, ale na jaře, kdy slunce ještě nepálí, se i ony ujímají lépe.

Do výsadby stromků, zelených kamarádů, můžete zapojit i dětiDo výsadby stromků, zelených kamarádů, můžete zapojit i dětiAutor: Shutterstock.com / maxbelchenko

Jak postupovat při výsadbě dřevin?

  • Vyznačíme si kruh o průměru asi 0,8 až 1,5 m, podle velikosti sazenice. Poté odstraníme drny, které můžeme dát na kompost.  
  • Vykopeme dostatečně velkou jámu a rycími vidlemi nakypříme půdu na jejím dně.
  • Kořeny prostokořenných sazenic musí být v jámě volně rozloženy, nesmí se ohýbat zpět, přičemž kolem nich a pod nimi by měl ještě zbýt prostor na alespoň 15 cm silnou vrstvu kvalitní zeminy obohacené kompostem. Zrovna tak u výsadby sazenic z kontejnerů, která je o něco jednodušší dík kompaktnímu kořenovému balu.
  • Strom nebo keř usadíme do správné výšky. Dřevina by měla být tak hluboko v jámě, jako rostla ve školce, tedy obvykle těsně pod místem štěpování. Dobrou pomůckou je i prkénko položené přes okraje jámy. Hloubku dna jámy upravíme vrstvou substrátu.
  • Na kořeny rozhodíme několik lopatek sázecího substrátu a jemně stromkem zatřeseme, aby se substrát usadil. Postup opakujeme a půdu vždy jemně přitiskneme. Při tomto postupném plnění jámy stále kontrolujeme, zda je stromek stále ve správné, svislé poloze.
  • Když je jáma zaplněná ze tří čtvrtin, sazenici důkladně zalijeme dešťovou vodou. Další zálivka přijde na řadu po dokončení výsadby. 

 

Stromek může podpírat jeden kůl, nebo hned dvaStromek může podpírat jeden kůl, nebo hned dvaAutor: Shutterstock.com / Andrey Demkin

Opora a ochrana

Při sázení vložíme do jámy spolu se stromkem také podpěrný kůl a zasypáváme jej stejně, jako kořeny. Stromek pak připevníme jedním nebo dvěma úvazy, které v místě dotyku s kmenem podložíme, aby kmínek netlačily. Jako ochrana kořenů před vysoušením sluncem a větrem je ideální mulč. Pod sazenici na povrch půdy nakonec nasteleme slámu, posečenou trávu, spadané listí, nebo mulčovací kůru.

Ještě před zarovnáním zeminy a zamulčováním sazenici důkladně zalijteJeště před zarovnáním zeminy a zamulčováním sazenici důkladně zalijteAutor: Shutterstock.com / Africa Studio

Zálivka je potřebná

Pokud silně neprší, sazenice potřebuje zálivku, dokud se dokonale neujme. Pozor na to, že aby se voda dostala až ke kořenům, je třeba jednorázově použít 10 i více litrů vody. Je prospěšnější tato dávka dvakrát týdně, nežli denně jen troška, která se ke kořenům nedostane, nebo je nutí růst vzhůru.

Laisser un commentaire