K jaru a velikonočním svátkům patří vrby: Zasaďte si je a ozdobte

Kvetoucí vrba jíva čili „kočičky“ vypadá tuze pěkně ve váze s vajíčky. Ale včelkám bude chybět. Lepší je ozdobit tu, která koření v zemi. Právě teď ji můžete vysadit.

Převislá vrba jíva, půvabný stromek do zahradyPřevislá vrba jíva, půvabný stromek do zahradyAutor: Shutterstock.com / Golden Brown

Vrba jíva je, podobně jako další druhy vrb, užitečným i pohledným přírůstkem do zahrady. Díky časnému kvetení je záchranou pro první pilné čmeláky a včely, zvláště na prostorných nebo přírodních zahradách by proto neměla chybět. Na malé zahrádky se vejdou zakrslé zahradní kultivary, které můžete pěstovat dokonce ve velkém květináči. Zajímavé jsou odrůdy s převislými větvičkami, které vypadají jako deštník (například Salix caprea ´Kilmarnox´). Ve „smuteční“ převislé formě lze pěstovat i plně vzrostlé jívy (kultivary ´Pendula´). Původní vrba jíva je statný strom, výborně však snáší seřezávání a ochotně obráží – proto ji můžete pěstovat i jako menší stromek nebo keř. 

Kde poroste nejlépe?

Vrbě svědčí slunce a kyprá, výživná půda. Měla by být vlhká, dostatek jarní vláhy vrby potřebují, ale neznamená to, že by snesly kořeny trvale v mokru. Ideální je půda vlhká i propustná zároveň, a také neutrální nebo mírně kyselá – vápník jíva ráda nemá. Pod vrbu můžete vysadit krokusy, narcisy, talovíny a další cibuloviny, a živé jarní aranžmá bude neodolatelné. Až odkvetou a zatáhnou listy, mohou je nahradit trvalky. Nejprve je vhodné vysadit stromek, poté trvalky a teprve na podzim do mezer mezi nimi cibulky jarních květin. Už letošní jaro si však pod vrbu můžete naaranžovat kvetoucí cibuloviny v nádobách, a na Velikonoce ji ozdobit kraslicemi na mašličkách – lépe to pravda půjde, až stromek povyroste.  

Zatímco u jiných druhů vrb stačí zapíchnout do země čerstvý proutek, jíva tak ochotně nekoření. Uspět můžete leda s mladou koncovou větvičkou ve vlhkém písčitém substrátu. I semínky lze jíva množit, ale to je běh na dlouhou trať. Sazeničky rozmanitých kultivarů jsou k dostání v zahradnictvích.

Kočičky a kocouři

Včely si z jív odnášejí plné rousky pyluVčely si z jív odnášejí plné rousky pyluAutor: Shutterstock.com / Dave Massey

Zpola rozvitým samičím květenstvím, hebkým a stříbřitým jehnědám, se říká kočičky. Naši předci si je nechávali na Květnou neděli světit v kostele. Ovšem když zůstanou na stromě, plně se rozvinou, v takzvané kocoury, žlutým pylem obalené a prášící. Většinou jsou pro hmyz důležitější samičí květy plné nektaru, u jívy jsou prostřeným stolem i na pyl bohaté květy samčí – pyl je výživnou potravou. A také další druhy vrb s méně nápadnými květy jsou první pastvou včel.

Laisser un commentaire