Kačenka česká se v lesích objevuje již v březnu, je chutná, zdravá a poměrně hojná. O něco pozdější kačenka náprstkovitá je rovněž jedlá, ale mnohem vzácnější, sbírat by se proto neměla.
Lidově kačenka nazývají houbaři hned několik naprosto odlišných druhů hub, například i hřib žlutomasý (neboli babku). Pod názvem kačenka však správně rozumíme výhradně dvě houby smržovité – kačenku českou (Ptychoverpa bohemica) a kačenku náprstkovitou (Verpa conica).
Jarní houby
Kačenky nacházejí nedočkaví houbaři už od časného jara. Vzrůstem jsou si podobné:
- Klobouček kačenky české je výrazně svisle zvrásněný.
- Kačenka náprstkovitá má klobouk zpravidla více hladký, pouze v některých případech se na něm objevuje výraznější mozkovité zprohýbání.
Kačenka česká je jednou z prvních masitějších hub začínající houbařské sezony. Objevuje se ve světlých listnatých hájích již od března a roste do konce dubna, kdy ji (mimo již dalších tou dobou rostoucích jarních hub) „střídá“ právě kačenka náprstkovitá.
Kačenka českáAutor: Archiv ireceptar.cz
Kačenka náprstkovitá kvůli vzácnosti na talíř nepatří
Obě kačenky jsou dobré jedlé houby. Zatímco kačenka česká roste poměrně hojně, její náprstkovitá jmenovkyně je v tomto ohledu o poznání zřídkavějším jevem. Mimo jiné také proto je kačenka náprstkovitá uvedena jako zranitelný druh v Červeném seznamu hub České republiky. Houbařům je doporučeno spolupracovat s Českou mykologickou společností a pouze zaznamenávat místa jejího výskytu, nikoliv ji sbírat pro běžnou kuchyňskou potřebu.
Mráz kačenky nespálí
Kromě výborné chuti, kterou pro houbaře znamená většina časných druhů jedlých hub, mají kačenky (stejně jako ostatní smržovité druhy hub obecně) ještě jednu užitečnou vlastnost. Během svého růstu dobře odolávají výkyvům nočních jarních teplot, bez úhony snášejí i časné ranní přímrazky. Naproti tomu je pro ně učiněnou pohromou předčasné, déle trvající teplé, suché a větrné počasí. To pak valem usychají a předčasně mizí ze scény.
Kačenka náprstkovitáAutor: Archiv ireceptar.cz
Léčivé účinky kačenky
Nedávné výzkumy prokázaly u kačenek přítomnost většího množství polyfenolů – tokoferolu a také menší množství karotenu. Navíc bylo zjištěno, že vykazují i poměrně výrazné antioxidační účinky. Za ně je zodpovědný především vysoký obsah polyfenolů přítomných v těchto houbách. Zmíněné látky účinně omezují aktivitu kyslíkových radikálů a omezují tak proces přílišné oxidace organismu. Kačenky tak mohou sloužit jako vhodný zdroj těchto látek, o kterých je také známo, že snižují riziko vzniku arteriosklerózy neboli kornatění cév, respektive „tvrdnutí“ tepen. S velkou pravděpodobností budou polyfenoly a další látky s antioxidačními vlastnostmi obsaženy u obou druhů v obdobném množství, ačkoli i v tomto případě bude nejspíš platit, že obsah účinných látek v houbách nebývá za všech okolností sezonu od sezony stejný.
směs na tousty s kačemkamiAutor: Archiv ireceptar.cz
Kačenky v kuchyni
Při kuchyňském zpracování jedlých hub obecně platí pravidlo volit takový způsob úpravy, který dovoluje vyniknout jejich vůni a chuti. U hub z volné přírody, zejména právě u časných jarních druhů, tohle platí dvojnásob.
Toasty s kačenkami
Potřebujeme
- kačenky české
- máslo
- vejce
- sůl a pepř
- pažitku
- plátky chleba k přípravě toastů.
tousty s kačenkamiAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak na to
- Houby kuchyňsky opracujte, nakrájejte na plátky a orestujte na másle. Osolte je a opepřete.
- Zaklepněte vajíčkem, přidejte pokrájenou pažitku, vše promíchejte do zahoustnutí.
- Směsí pomažte opečené toasty.