Nastává období zimního spánku. V jezírku na zahradě může hledat útočiště mnoho tvorů – někteří přímo ve vodě, jiní na březích.
Zahradní jezírko je magnet nejen pro oči, ale také pro všechny živé tvory, kteří po okolí marně hledají tůňky a mokřady. Žáby, čolci i vážky mohou spokojeně žít i v přírodním jezírku na zahradě. Oživí ho místo na chov mnohem náročnějších ryb. O obojživelníky a vodní hmyz se starat nemusíte, jediné, co potřebují, je připravit jim vhodné prostředí. Aby se v jezírku ustanovilo trvalé společenstvo, mělo by mít plochu hladiny nejméně 10 m2.
Zimní spánek pod hladinou
přírodní jezírkoAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud je jezírko útočištěm vzácných obojživelníků a plazů, budou v něm nebo v jeho okolí přečkávat i zimu a na jaře se pustí do lovu slimáků a hmyzu, užovky i do chytání hrabošů. A pokud žáby nakladou do jezírka vajíčka, čeká na vás další odměna. Vylíhlí pulci ho vyčistí od řas, kterými se živí. Pečlivě je seškrábou ze stěn, listů rostlin, kamenů.
Přímo ve vodě obvykle zimují skokani zelení. Pomohou jim proto stejná opatření jako zimujícím rybám – především udržování dýchacího otvoru, zvláště pokud jezírko nepatří mezi ty největší. Můžete použít topné těleso s termostatem, které na hladinu umístíte v plováku, nebo kdykoli je potřeba hrnec s horkou vodou, který led šetrně rozpustí. Hlučné rozbíjení ledu by mohlo spáčům uškodit. Jako doplňkové větrání slouží i suché stonky vodních a bahenních rostlin umístěných na mělčích stupních jezírka, které proto před zimou nestříhejte.
Svlečka po vylíhlé larvě vážkyAutor: Archiv ireceptar.cz
dospělá vážkaAutor: Archiv ireceptar.cz
čertsvě vylíhlá vážkaAutor: Archiv ireceptar.cz
Také larvy krásných vážek mohou u dna jezírka přečkávat zimu. V jezírku musí žít obvykle mnoho let, než dorostou tak, aby mohly vodu opustit a proměnit se v zářivé létající dospělce. Prospěje jim, pokud neodstraníte všechno listí (což se obvykle stejně nepodaří), protože jim poslouží jako úkryt.
hnědí skokani trávi zimu na břehuAutor: Archiv ireceptar.cz
Útočiště na břehu
Slepýši, ropuchy, hnědí skokani a čolci zimu tráví spíše na souši. Rádi se schovají do pelíšku nedaleko vody. Poblíž břehu jezírka pro ně můžete navršit kupu listí, kůry či trouchnivého dřeva. Zvláště starý pařez je u jezírka v kombinaci s kapradím a bohyškami i pěkný na pohled. Ideální je místo na kypré zemině, do které se mohou dále zahrabávat, aby unikli mrazu. Pokud takové útočiště na březích jezírka nemáte, můžete ho vytvořit alespoň pro příští rok. Pokud je již připravené a nejspíš také obydlené, můžete na něj přihodit peřinku z listí.