Nejen sucho, ale i choroby se výrazně odrazí na množství a kvalitě úrody meruněk a broskví. Deformují plísně listy nebo dokonce i květy vašich ovocných stromů a vy nevíte, jak zakročit? Trápí-li vás některý z problémů spojený s chorobami broskvoní a meruněk, přinášíme vám jejich možná řešení.
Meruňky v květu překvapil pozdní sníh .Autor: Shutterstock.com / Elena Dijour
Napadení rostlin škůdci a chorobami vzniká často v přímém důsledku poškození rostlin. Mnohé případy jako nedostatečná květenství, nezdravé plody či hnědnutí listů musíme hledat v nesprávné péči nebo špatně zvoleném místě pro pěstování jednotlivých druhů ovocných stromů.
Většina druhů potřebuje pro zdárný růst a uspokojivou úrodu slunné místo a vyhovující půdu. V případech meruněk a broskvoní mohou za problémy stát i nevhodná nadmořská výška anebo špatně zvolená odrůda s nízkou odolností. Tentokrát se ale zaměříme na nejčastější zdravotní problémy těchto dvou oblíbených druhů peckovin.
Broskvoně často trápí kadeřavost.Autor: Shutterstock.com / Nataliia Zhekova
Hnědnutí listů meruňky
Jedná se o poměrně časté onemocnění, jehož příčinou je houba Apiognomonia erythrostoma. Způsobuje nejdříve žluté skvrny na listech, které později zhnědnou. Následně se listy meruňky stáčejí a předčasně opadávají. V některých případech se vyskytnou skvrny také na řapících listů, na letorostech anebo i na plodech. Za ideální ochranu je považována vyrovnaná výživa stromů, dostatečná vzdušnost nejen u koruny stromu, ale i v celé výsadbě, výběr vhodného stanoviště a dobrá péče. Napadené listy musí být co nejdříve likvidovány. První aplikaci doporučovaných přípravků jako jsou Dithane M 45, nebo Baycor 25 WP či Syllit 400 SC provedeme 2 – 3 týdny po odkvětu. Další aplikaci pak provádíme v intervalech jednoho až dvou týdnů.
Moniliová hniloba
Houby Monilinia laxa a Monilinia fructigena jsou příčinou vzniku tohoto onemocnění, na které nás upozorní hnědá hniloba, která je doprovázena tvorbou světlých polštářků s koncentrickým umístěním. Skvělou prevencí je výběr odrůd odolnějších k praskání. Bohužel náchylné k tomuto houbovému onemocnění jsou hlavně nektarinky. Dále je nutná likvidace napadených větví i plodů. Neméně důležitá je důsledná ochrana proti škůdcům plodů. Meruňky ošetřujeme přípravkem Baycor 25 WP, broskve přípravky Talent, Teldor 500 SC, Sporgon 50 WP anebo Horizon 250 EW.
Moniliová hniloba meruněk.Autor: Archiv ireceptar.cz
Moniliová spála
Stejné druhy hub jako v případě moniliové hniloby mohou způsobovat na broskvoních a meruňkách i moniliovou spálu. Ta se projevuje odumíráním konců letorostů, hnědnutím květů a klejotokem. Nejúčinnější ochranou je přísná likvidace všech napadených větviček i plodů. Na začátku kvetení a následně také při dokvétání je třeba aplikovat některý z přípravků Talent, Teldor 500 SC, Sporgon 50 WP, Horizon 250 EW nebo Baycor 25 WP.
Virová šarka meruněk a broskvoní
Zdravé stromy rodí zdravé plody.Autor: Shutterstock.com / RomeoLu
Příčinou onemocnění zvaného také někdy neštovice je virus Plum pox virus (PPV), který se projevuje difuzními skvrnami na listech i plodech. Na peckách meruněk způsobuje světlé, dobře znatelné kroužky. Nejlepší ochranou je zdravá sadba. Doporučuje se pěstovat odolnější druhy broskvoní, jako jsou ‘ Envoy‘ nebo ‘Favorita Morettioni‘ a meruněk ‘Betinka‘, ‘Harcot‘ nebo ‘Harlayne‘.
Rakovinné odumírání větví peckovin
Kromě virového a houbového původu mohou mít nemoci meruněk a broskví také bakteriální původ. A právě to je případ korové nekrózy jinak také rakovinného odumírání větví peckovin. Původcem je bakterie Pseudomonas syringae a houby Valsa leucostoma. Příznaky tohoto onemocnění jsou nepřehlédnutelné. Na větvích i kmeni jsou propadlé skvrny v kůře. Jsou nekrotické a velké. V tomto případě platí hlavně preventivní opatření – nepěstovat stromy ve studených a vlhkých půdách ani polohách a dbát na dodržování správných termínů a způsobů řezu. V mimovegetační době můžeme meruňky ošetřovat přípravky Champion 50WP, Kocide 2000 anebo Kuprikol 50.
Zralé a zdravé plody meruněk.Autor: Shutterstock.com / Lunov Mykola
Rozštěp plodů a pecek
Mšice na broskvoni.Autor: Shutterstock.com / Ishtvan Rishko
Chladné počasí, nedostatek boru, pěstování raných odrůd anebo provedený hluboký řez, to všechno mohou být příčiny vzniku rozštěpu plodů a pecek.
Vzhledem k tomu, že náš výčet onemocnění broskvoní a meruněk není ještě zdaleka kompletní, doporučujeme vám k přečtení další články z rubriky choroby a škůdci peckovin.