Které dřeviny zpevní svah a přitom zahradu zkrášlí?

Pokud prudké svahy osadíte hluboce kořenícími dřevinami, budou zpevněné i pohledné. Svažité zahrady jsou zprvu náročné, avšak nádherné. Jen část je třeba upravit pomocí teras, zbytek stačí osadit.

Sekat v prudkém svahu trávu je obtížné, navíc by porost vysychal. Jedině přirozená květinová louka zde obstojí, síci kosou lze i příkré stráně. Ještě oblíbenějším řešením jsou však půdopokryvé keře a houževnaté stromy. Svými kořeny svah bezpečně zpevní a zabrání erozi, zadržují vodu. Poskytují stín, domov ptákům a mohou i krásně kvést či dávat jedlé plody.

 

Prudké svahy zahrady zpevní dřevinyPrudké svahy zahrady zpevní dřevinyAutor: Shutterstock.com / Yolanta

Tipy na osvědčené druhy dřevin

  • krásně kvetoucí půdopokryvné i odolné sadové růže (například zcela nenáročná růže svraskalá) krásně kvetou a nevyžadují řez, mnohé dávají i šípky.
  • keře jako je rakytník, hloh, líska či trnka poskytují jedlé a léčivé plody.
  • Okrasné keře, jako je tavolník, kručinka, dřišťál, brslen, pokryjí svah a vytvoř pestrou podívanou
  • z jehličnanů je vhodná borovice a kleč, nikdy ne mělce kořenící smrky. Oblíbený je též půdopokryvný jalovec – pokud to jde, vybírejte druhy a odrůdy, které nepřenášejí rez hrušňovou.
  • Na větších plochách se uplatní břízy, kterým stejně jako borovicím stačí i chudá kamenitá půda a koření velmi hluboko. Ve svahu si ovšem poradí i statný jilm, habr, krásně kvetoucí třešeň ptačí či střemcha.

 

 

Půdopokryvná růže, odrůda HaidetraumPůdopokryvná růže, odrůda HaidetraumAutor: Archiv ireceptar.cz

Hluboce kořenící dřeviny pak můžete, zvláště na méně prudkých místech, kombinovat s libovolnými dalšími. Pod dřeviny můžete vysadit půdopokryvné trvalky, vhodné do stínu.

Jak prudký svah osadit?

Dřeviny se vysazují do kapes vyhloubených ve svahu, vyplněných kvalitní zeminou s kompostem. Než rostliny zakoření, mohou být nestabilní – kapsy můžete zpevnit i pomocí svazků pružných prutů – vrbových či lískových, připevněných ke svahu kolíky. Pozor na to, že sklon těchto malých schůdku – kapes – by měl být vždy ke svahu. To je velmi důležité nejen pro lepší stabilitu, ale pro zachycování vody. Terasy s mírným zpětným sklonem a dostatkem dřevin vláhu zachytí, aby ze zahrady všechna rychle neodtekla. Ve velmi prudkém svahu se tyto schůdky hodí i pro nás, z níže vybudovaných stavíme a osazujeme svah výše. Pomoci může i na svah položený žebřík.

Výsadba do netkané textilie sice zabrání plevelům v růstu, ale půdopokryvné keře se nebudou moci dále sami šířit. Ve svahu na nich navíc nedrží například mulčovací borka, a dokud zcela nezarostou, nevypadají ani trochu pěkně. Je třeba zvážit, co je pro vás přínosnější. Mulčovat můžete i kartóny, které plevele zbrzdí, ale časem se rozloží a dřevinám šíření do stran umožní.

Kamenné schody jsou trvanlivé a působí přirozeněKamenné schody jsou trvanlivé a působí přirozeněAutor: Shutterstock.com / MAKSYM SUKHENKO

Schůdky do kopce

Osazeným svahem se mohou vinout schůdky. Velmi harmonicky působí schody ze stejného materiálu, jako suché zídky – budování z kamenů však klade velké nároky na pevnost a bezpečnost. Oblíbeným materiálem jsou i cihly a dřevo. Pro pohodlnou chůzi by měl být každý stupeň alespoň 50cm široký a nejvýše 20 cm vysoký. Okraje můžete zjemnit pomocí jemnolistých a plazivých rostlin.

Laisser un commentaire