Léčivé hřiby přispívají k ochraně před nádory, kandidózou i záněty

Málokdo z houbařů ví, že pravé hřiby vynikají nejen jedinečnou chutí a vůní, ale jsou i léčivé. Zvláště hřib smrkový je z tohoto hlediska dobře prostudován.

V tradičním čínském léčitelství byl hřib smrkový používán jako prostředek proti houseru, bolestem v končetinách, pohmožděninám šlach a kostí, strnutí šíje a při bělotoku.

Hřiby proti kandidóze i rakovině

V polovině minulého století se zjistilo, že tato houba obsahuje látky brzdící růst některých nádorů. Jednou z nich je např. lektin nazvaný BEL. Kromě toho obsahuje hřib smrkový také poměrně značné množství ergosterolu a peroxidu ergosterolu se širokým spektrem biologické aktivity, zahrnující protizánětlivé a protirakovinové účinky, ale také inhibiční působení proti různým bakteriím a dokonce i proti kvasince Candida albicans.

Sezóna hřibů začínáSezóna hřibů začínáAutor: Archiv ireceptar.cz

Esenciální aminokyseliny i vzácný selen

Dále byly v hřibu smrkovém nalezeny polysacharidy A a B (–glukan a–glukogalaktomannan), „chránící“ cévy a působící proti zánětům. Hřib smrkový obsahuje navíc osm důležitých esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro normální zdraví a růst. Jelikož si je naše tělo neumí samo vytvořit, musí je získávat z potravy. Z minerálních látek a stopových prvků je v této houbě zastoupen vysoký obsah selenu. A nejenom to. V hřibu smrkovém jsou přítomny i látky působící proti některým virům, např. výše zmíněný lektin dokonce potlačuje aktivitu enzymu HIV–1 reverzní transkriptázy.

Hřib smrkový v sobě ukrývá látky cenné pro naše zdravíHřib smrkový v sobě ukrývá látky cenné pro naše zdravíAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Jak vidno, časté požívání hřibů smrkových bude pro naše zdraví velmi užitečné. Můžeme je konzumovat buď v hotových pokrmech, anebo si je usušit, nadrtit a brát 5–10 g houbového prášku denně, a to v čaji nebo rozpuštěného v horké polévce.
Takže – hurá na hřiby!

Laisser un commentaire