Léčivé účinky smržů: podpora imunity, hojení zánětů, prevence nádorů

V péči o zdraví přírodní cestou jsou dnes již běžně využívány houby jako je hlíva a také asijské shiitake, leskohorka a další. Výjimečné schopnosti však byly objeveny i u smržů.

Zatímco v lidovém léčitelství obyvatel žijících v oblasti Himálají a v tradiční čínské medicíně má používání smrže obecného mnohaletou tradici, např. při léčbě špatného trávení, zahlenění, kašle a záduchy, u nás se o léčivých vlastnostech smržů neví téměř nic.

smrž obecnýsmrž obecnýAutor: Archiv ireceptar.cz

Podivuhodné účinky smrže na zdraví

  • Z účinných látek obsahuje smrž obecný hlavně polysacharid galactomannan, který dokáže posílit oslabený imunitní systém.
  • Smrž obecný působí také proti akutním a chronickým zánětům, a to s účinkem srovnatelným s působením běžně dostupného léku diclofenaku.
  • Za antioxidační účinky této houby je odpovědný hlavně vysoký obsah různých fenolických sloučenin.
  • Velmi překvapivé je nedávné zjištění, že alkoholový výtažek této houby má dokonce protirakovinové účinky. V extraktech z podhoubí smržů byla totiž zjištěna přítomnost peroxidu ergosterolu, látky vyznačující se širokým spektrem biologické aktivity zahrnující kromě protizánětlivých a protibakteriálních vlastností (zejména proti zlatému stafylokoku – Staphyloccous aureus) také účinky proti různým rakovinovým liniím.

smrž je lahodný i léčivýsmrž je lahodný i léčivýAutor: Archiv ireceptar.cz 

Smrže jsou účinné v pokrmu, jako výluh i sušený prášek

K léčebným účelům můžeme konzumovat smrže buď v hotových pokrmech, anebo si je usušit a připravit si z nich horký vodný výluh (3–5 g sušených hub na 0,5 litru vody), který vypijeme ve dvou denních dávkách. V jiném případě můžeme brát denně po 5 g prášku ze sušených smržů.

Laisser un commentaire