Lety na saních v Plavech: souboj nápadů o nejhezčí létání vzduchem

Jedinečné závody velmi odvážných žen a mužů píší svou historii od roku 1983. Matadoři soutěže Zdeněk Pitro a Bohuslav Jakoubě zvítězili v roce 2015 již posedmé. V dosavadních 18 ročnících startovali šestnáctkrát.

V osmdesátých letech minulého století vyhráli čtyřikrát: Roku 1983 na historických saních rennwolf, které se v horách kdysi běžně používaly k přepravě lidí, dětí, zboží či třeba nákupu. Podobají se saním určeným pro psí spřežení; jezdec stojí na lyžinách a drží se madla sedáku, na rovině se odráží jednou nohou jako na koloběžce, ve stoupání saně tlačí.

Roku 1984 zvítězili Zdeněk Pitro a Bohuslav Jakoubě s modelem nazvaným Židle, roku 1988 vyhráli s Tankem a následující rok v Perníkové chaloupce.

Další ročník Letů na saních Plavští uspořádali až o deset let později. Úspěšná dvojice Pitro & Jakoubě pak vyhrála ročníky 2004 jako sněhuláci Snowmani, 2005 s bazénem Havaj. V roce 2010 zvítězili se Včelím úlem; v samotném závodě tehdy tátu zastoupila dcera Míša Jakouběová. 

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Oba pánové vyhráli také v roce 2015 coby Mazalové Pit a Jak. Před startem divákům předvedli, co dělat pod štaflemi, než zaschne malířská barva.

Na startu neobvyklé, ale čím dál tím známější soutěže v jizerskohorských Plavech se v průběhu let objevili s nejrůznějšími verzemi alegorických saní.

Vzduchem letěli mj. na dvojkole, ve dvojbobu, ve stařičké kánoi, na hradě jako vladykové z Plavů, s polní nemocnicí M.A.S.H., s dortem coby pejsek a kočička, s bobem Jamajka i na fotbalovém stadionu.

Lety 15, Mazalové Pit a Jak, 1

„Podvozek používáme jeden a tentýž už asi patnáct let,“ prozradil Zdeněk Pitro a Bohuslav Jakoubě doplnil: „Základem je deska ze stavební, voděodolné překližky. Pod ní jsou tři lyže. Dvě skokanské a uprostřed sjezdová. Nějaké lyže už jsme zlámali, ale deska vždy zůstala v pořádku a my celí,“ pochvalují si nestoři závodu, kterým bylo v roce 2015 dohromady 122 let. 

Jak vymýšlejí design létajících saní?

 „Vždycky hledáme aktuální motiv.“ Třeba pro 17. ročník, který se konal 9. února 2013, postavili fotbalový stadion, protože v létě 2012 se konalo Mistrovství Evropy ve fotbale. Bohuslav Jakoubě s ochrannou koženou helmou na hlavě a velkými rukavicemi si v plavské letové aréně s chutí zahrál brankáře Petra Čecha, Zdeněk Pitro létal v dresu Tomáše Rosického. Do soutěže se přihlásili pod názvem Mistři do útoku.

Mistři do útokuMistři do útokuAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Mnozí účastníci startují se saněmi, které zdařile parodují aktuální událost, televizní pořad, reklamu, společenské dění. Ač pořadatelé popisují soutěž jako recesistickou, termín konání a hlavně její aktuální humor by slušely každému modernímu pojetí masopustní slavnosti.

„Pro ročník 2015 jsme chtěli postavit Olympiádu a zažehnout v Plavech olympijský oheň, ale nestihli jsme saně dokončit. Chyběly nám prostory k uskladnění,“ líčí oba, jak jsou pro ně inspirující velké sportovní události.

A tak se v osmnáctém ročníku soutěže představili „jen“ s parodií na postavy dvou oblíbených nešiků, které vtipně pojmenovali podle vlastních příjmení.

V hodnocení uměleckého dojmu ocenila porota stroj Mazalů Pita a Jaka druhým místem. V závodě samotném dvakrát doletěli velmi daleko, a tak soutěž vyhráli. Zdeněk Pitro tím získal náskok v souboji generací. Jeho syn Pavel patří totiž k dalším veleúspěšným plavským letcům. Zatím vyhrál v letech 2001 (Raketoplán sputnik), 2003 (Drak Zlatožrout), 2006 (Mamut), 2010 (Chaloupka na kuří noze), 2013 (Zadar tým).

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Pro únor 2015 postavili Pavel Pitro, Gusta Harik a Jan Kouřil vskutku velkolepý Robot team profesora Kompresora, který jistě zůstane v paměti většiny ze tří tisícovek diváků. Nápaditá řešení detailů potvrdila, že soutěživí horalé mají poetické duše i řemeslný cit pro volbu materiálů.

Nakonec však roboti zvítězili jen v hodnocení uměleckého dojmu, které se tentokrát nesčítalo s body ze svahu. Skoky tříčlenné posádky stačily jen na třetí místo, i když roboti a profesor divákům připravili jedinečnou podívanou před startem i během dvou letů.

Lety 15, Roboti profesora Kompresora, 3

Na druhé místo 18. ročníku dolétly saně nazvané Táboráček. Jakub Soukup a
Michal Sochor předstihli tým robotů v součtu dvou skoků o jediný bod. 

Lety 15 Taboracek, 2

Fotogalerie 17. a 18. ročníku Letů na saních v Plavech (roky 2013 a 2015, foto autor)

Laisser un commentaire