Listí je ideální přísada do kompostu. Provzdušní ho a zkvalitní

Listí, bohaté na uhlík a chudší na dusík, než kupříkladu tráva, patří k materiálům, které by měly v kompostu převládat. V létě však obvykle převládá tráva, což můžete na podzim snadno napravit.

Listí je zbytečné hrabat z celé zahrady – na záhonech trvalek i pod stromy ho klidně můžete nechat ležet. Z dlažby, trávníku a třeba i ze štěrkových partií se suchomilnými rostlinami je však třeba ho odstranit. Můžete ho kompostovat samostatně a vyrobit si tak listovku, jemný, sypký a lehký materiál ideální pro výsevy, řízkování, do pěstebních substrátů. Část však velmi prospěje i běžnému kompostu. Proč je pro něj listí skvělou potravou?

Listí je objemné, ale po rozložení svůj objem násobně zmenšíListí je objemné, ale po rozložení svůj objem násobně zmenšíAutor: Shutterstock.com / foto-select

Alchymie kompostování

Aby kompost pěkně zrál a nezahníval, je třeba mísit tři díly tzv. hnědého materiálu bohatého na uhlík, (což je právě listí, případně sláma nebo štěpka) s jedním dílem tzv. zeleného zahradního odpadu bohatého na dusík (zelená tráva, bioodpad z kuchyně, zvířecí trus). Pokud hnědé materiály nepřevládají, kompost není dostatečně vzdušný, a pokud ho každou chvíli nepřehazujete, převládnou nežádoucí hnilobné procesy. Zeleného materiálu bývá přes sezónu přebytek, hnědého se nedostává. Proto je podzimní listí vítanou změnou. Kupu si můžete přichystat i vedle kompostu a poté ho přihazovat podle potřeby. Dokonce i na jaře a v létě může částečně rozložené listí posloužit k provzdušňování kompostu, na kterém už zase převládá tráva. Zvláště v uzavřených kompostérech je na podíl hnědé hmoty a tím pádem i dostatečné provzdušnění třeba dbát.

Ohrádka s listím připravená vedle kompostéru je velmi užitečnáOhrádka s listím připravená vedle kompostéru je velmi užitečnáAutor: Shutterstock.com / Gabor Havasi

Není list jako list

Jemné, tenké listy se rozkládají dříve, nežli listy tuhé a kožovité. Ovšem zálež i na jejich složení. Listí ořešáku je pověstné dlouhou dobou rozkladu, protože obsahuje mnoho tříslovin a dalších látek, které rozklad brzdí. Proto jej někteří zahrádkáři neradi kompostují. Jde však o kvalitní materiál, jen jeho rozklad trvá déle, i více let, a je třeba s tím počítat. Pokud chováte slepice, můžete suché listí ořešáku využít jako podestýlku slepicím do kurníku, působí do jité míry jako prevence proti parazitům. Poté, obohacené o slepičí trus, může putovat do kompostu. Naopak měkké lipové či lískové listí se rozloží velmi brzy. Rozklad lze ještě urychlit, pokud po listech přejedete sekačkou na trávu. Na druhou stranu, jejich provzdušňovací schopnost se tím o trochu sníží, a navíc to může odnést i užitečná drobotina, která v listech hledá zimní úkryt – například slunéčka.

Vrstvou listí můžete kompost nakonec přikrýt – listová peřina v něm lépe udrží teplo, ale nezamezí přístupu vzduchu.

Laisser un commentaire