Čtenáři se ptají, Vlastimil Šindelář odpovídá. Trápí vás něco, o čem se tu zatím nepsalo? Nebojte se zeptat.
Na čtenářské dotazy odpovídá Vlastimil Šindelář. Tentokrát se dozvíte,
- proč není vhodné konzumovat okrasné feferonky
- jak vyzrát na hryzce, kteří neúnavně ničí úrodu
- podle čeho vybírat vhodnou odrůdu broskvoní
- jak pěstovat kustovnici, aby pravidelně plodila
- jak se jmenuje rostlina podobná mochyni
- jak se zbavit invaze molic v zeleninové zahradě
Mohu konzumovat okrasné feferonky?
Koupila jsem semena feferonek, ale zapomněla jsem, jak se jmenují. Rostliny jsou asi 40 cm vysoké, listy tmavé až fialové, květy také fialové, papričky fialové, skoro černé, lesklé. Pálivost byla uvedena v polovině stupnice a byly označené jako okrasné. Lze tyto papričky konzumovat, např. jako přídavek do kečupu, nebo jiných jídel?
Alena Hrachová
Okrasné papričky nejsou ke konzumaci vhodné.Autor: Archiv ireceptar.cz
Tyto feferonky se doporučují spíše pro okrasu, protože jsou zajímavě barvené a hlavně jejich pálivost je za hranou běžných konzumentů. Milovníci silně pálivých paprik si zase pěstují speciální ohnivé odrůdy, které pálí ještě daleko víc. Použít takovou papričku můžete, ale určitě zkuste její pálivost. V každém případě si připravte sklenici mléka, které spolehlivě pálivost srazí.
Hraboš nebo hryzec ničí úrodu
Na zahrádce se nám usadil hraboš nebo hryzec. Sežere téměř všechno: mrkev, červenou řepu, brambory i tulipány, okouše kořeny u okurek, zbytek potom uvadne. Další plodiny podryje chodbami, takže také uvadnou. Vyzkoušeli jsme vše, co se doporučuje. Bydlí u nás i kuna, ale nic nefunguje. Čtyři roky nemám téměř žádnou úrodu nebo sklízím předčasně.
Evženie Zítová
Hryzec není vítaným obyvatelem zahrad.
Autor: Archiv ireceptar.cz
Pokud se na zahradě usídlí hryzec, je to docela velký problém. Prodávají se různé plašiče, které vydávají pro hryzce nepříjemné zvuky, ale ty většinou moc nepomáhají. Dále se prodávají parafínové jedovaté návnady, které se mohou dát i do vlhka. Jako jednu z posledních možností je možné použít malé petardy, které se prodávají ke konci roku. Když se odpálí v zemi, smrad střelného prachu, hryzce vypudí.
Broskvoně jsou méně náročné než meruňkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Broskvoně nejsou zdaleka tak náročné jako třeba meruňky. Docela dobře rostou i ve vyšších nadmořských výškách. Samozřejmě vyžadují slunné stanoviště, chráněné před větrem. Nevhodné je vlhké místo a mrazové kotliny. Výběr odrůdy záleží hlavně na vaší chuti. Každá odrůda se chutí liší. Nejlepší máte, když se poradíte s někým, kdo broskvoň pěstuje ve vašem okolí. Také rostlinu byste měl zakoupit buď přímo v ovocné školce poblíž vašeho bydliště, což je nejlepší, nebo v zahradnictví, kde by měli prodávat odrůdy vhodné do dané oblasti. Já bych doporučil odrůdu Redhaven, je odolná k mrazům a dobře plodí.
Jak pěstovat kustovnici, aby pravidelně plodila?
Zajímalo by mne jak nejlépe pěstovat kustovnici (případně čím ji hnojit) tak, aby pravidelně plodila. Rád bych věděl, jaký je rozdíl mezi kustovnicí čínskou a cizí (Lycium barbarum – je údajně jedovatá).
Vilém Sysel
Plody kustovnice.Autor: Archiv ireceptar.cz
Kustovnice čínská je velmi nenáročný keř, obdobně jako kustovnice evropská. Z názvu je patrné odkud pocházejí. Z obou se dají používat mladé výhonky jako špenát. Ovšem kustovnice evropská je ostnitý keř, který se používá spíš jako ochrana svahů, nebo jako živý plot. Kustovnice čínská se pěstuje pro sklizeň plodů. Vytváří dlouhé výhony, které v našich podmínkách kvetou velmi pozdě a plody nedozrají. Proto se doporučuje mladé výhonky dvakrát silně seříznout. Nově vyrostlé boční výhony vykvetou dříve. Přihnojování stačí obdobné jako pro další bobulové ovoce, třeba rybíz. Obdobné je to i se zálivkou.
Černý brouček na vinné révě
Na vinné révě nám černý brouček ožíral květy. Co to je a jaký postřik by se měl provést?
Vlasta Beranová
Brouček na révě bude s největší pravděpodobností zobonoska révová. Někdy může mít barvu zelenou, ale nejčastěji je tmavo modrá. Přezimuje v půdě a na jaře, když réva raší, okusuje poupata a řapíky listů. Ty pak schnou a stáčejí se do ruličky. V ní jsou nakladena vajíčka a z nich se líhne další generace. Samozřejmě je možná chemická likvidace, ale vhodnější je použít biologickou ochranu pomocí bakterie Bacillus thurengiensis. Pokud máte jen pár rostlin, pomůže i včasné odstranění zkroucených listů. Zobonoska však nepoškozuje pouze révu, ale podobně zkroucené listy můžete najít i na dalších rostlinách v okolí a tak je nutné odstranit i tyto napadené listy.
Tajemná rostlina podobná mochyni
Lilek mochyňovitýAutor: Archiv ireceptar.cz
Potřebovala bych zjistit co nám to vyrostlo na zahradě. Je to podobné mochyni, ale má to modré květy, je to obrovské a ty lampionky jsou zelené, uvnitř je kulička, která když dozraje je hnědá a má stovky semínek menších než mák. Udělalo to keř a je to tak 2 metry velké. Myslím, že je to ale jen jednoletka.
Simona Školáková
Na obrázku je nejspíš lilek mochyňovitý. Je to jednoletá, poměrně teplomilná rostlina, která hyne již při teplotách okolo dvou stupňů nad nulou. Občas se pěstuje jako letnička. Poměrně rychle roste a dorůstá velikosti i přes metr. Plodem jsou usychající bobule. Z nich se mohlo semínko dostat k vám na zahradu. Je to jednoletá rostlina, ale je docela velká pravděpodobnost, že v dalších letech vyroste u vás zase. Stačí aby nějaká semínka vypadla na záhon.
Lilek mochyňovitýAutor: Archiv ireceptar.cz
Molice je velmi obtížný škůdce. V našich podmínkách v zimě většinou zahyne, ale může se stát, během mírné zimy, že vajíčka vydrží a z jara rostliny napadne. Daleko pravděpodobnější ale je, že si škůdce přinesete s novými rostlinami. Ve vytápěných sklenících i bytech přežívá bez problémů. Jako ochranu můžete použít parazitickou vosičku, která molici ničí a nebo použít nějaký chemický přípravek. Postřik je třeba ale několikrát opakovat. Na spodu listů jsou drobná vajíčka do kterých se postřik nedostane a do 14 dnů by se molice objevila znovu.
Zahrádkářská poradna Vlastimila Šindeláře
Poradna Vlastimila ŠindelářeAutor: Archiv ireceptar.cz
Rady renomovaného zahradníka Vlastimila Šindeláře se pravidelně objevují na stránkách časopisu Receptář, ale také v řadě televizních pořadů. Osobně se s ním můžete setkat na výstavách, kterých se Receptář pravidelně účastní.
formulář na vkládání dotazů do poradny