Ještě nemáte na zahradě altán nebo pergolu? Pak je nejvyšší čas naplánovat projekt, který vám umožní užívat si většinu roku maximální kontakt s přírodou. Získáte mnohem víc než pokoj pod širým nebem.
Nejprve popřemýšlejte, jaký styl zastřešeného zázemí chcete vybudovat. My jsme se rozhodli pro dřevěnou pergolu a ráda bych tu, pro inspiraci ostatních, rozebrala celý náš plán.
Proč právě pergola?
Mám ráda volný prostor a jednoduchost. Dřevěná pergola byla pro mě tedy jasnou volbou. Přístřešek, který voní dřevem. Dovolí mi, díky správnému umístění, rozhled na celou zahradu. Zároveň připraví soukromí pro chvíle klidu. A když zvolíte místo, které vám umožní i položení krásného topeniště a lavičky v přímém spojení s pergolou, tak vytvoříte nadčasové zahradní obydlí, ze kterého se nebudete chtít vracet do reality všedních dnů.
Stavebnice pergoly – dobrodružství začíná.Autor: Marie Molková / foto
Kam pro základní stavbu?
Plánek pergoly mějte vždy při ruce.Autor: Marie Molková / foto
Nejprve spočítejte velikost celé konstrukce a pak máte několik možností. Můžete si vše nechat postavit „na klíč“ a ušetřit si tak starosti, plánování, nervy a nekonečné chvíle managerské práce. Jenže nezažijete opojný pocit vítězství a zadostiučinění, že všechno jde, když se chce. Další možností je dojet na pilu, předložit plánek a nechat si nařezat vše na míru. Pro mě by příprava takového plánku byla celoživotní dílo. Zvolila jsem tedy zlatou střední cestu a objednala základní stavebnici pergoly, kterou do týdne přivezla zásilková služba. Balení obsahuje i potřebný spojovací materiál. Plánek této stavebnice noste vždy při sobě. Hodí se ve všech obchodech, které navštívíte s cílem « co dalšího je potřeba“.
Kvalitní nátěr prodlouží životnost stavby
Po prostudování několika článků, internetových diskusí a rozhovorů se staršími sousedy jsem dospěla k závěru, že se nevyplatí v případě nátěrů šetřit (to můžeme třeba na podlaze pergoly). Na dřevo bude působit vítr, sníh, mráz, slunce i déšť. Zvolili jsme tedy kvalitní napuštění dřeva a následně dvojí natření hodnotnou lazurou. Že je věda vybrat i správný štětec, vám dojde v okamžiku, kdy netušíte, který z nabízených nástrojů si máte vybrat. Pohledem štvance hlasitě prosíte prodavačku o pomoc.
Dlažba pod pergolu.Autor: Marie Molková / foto
Ideální podlaha? Jak pro koho
Zvažte, kdo všechno bude v pergole bydlet a užívat si jejího stínu. Jak moc si přejete mít udržovaný podlahový prostor a zda vám tam třeba děti nebudou nosit kyblíky s pískem. To se pak některé krytiny velmi špatně udržují ve stavu maximální čistoty. V naší rodině mají na pergolu stejné právo „pískové děti“, jako drápající kočka a chlupatý pes. Bez dlouhého přemýšlení volím tedy palety, na které položíme OSB (označení je zkratkou anglického Oriented strand board). Tyto desky vznikají lisováním velkých (2–7 cm) dřevních štěpek nebo hoblin ve 3-4 vrstvách. Palety doporučuji nové, přeci jenom se jedná o základ pro stavbu a starší palety by nemusely vydržet celkovou zátěž. Pod palety je praktické umístit dlaždice. Dřevo nesedne přímo na zem a vznikne prostor pro regulaci vzduchu.
Střecha, co vydrží víc než první kroupy
Snad nejvíce času mi zabralo studium střešních krytin. Přitom bylo mnohem jednodušší si projít zahrádkářskou kolonii, což jsem posléze učinila, a nasbírat informace přímo z praxe. Snadněji tak vyškrtáte krytiny, které nevydrží krupobití, jenž se prohnalo ve vašem okolí minulé léto. Ke dřevu patří prostě dřevo a tak položíme na pergolu dřevěné palubky a na ně šindel. Výběr šindele je v této době opravdu široký. Barvy, tvary, provedení – to je radost nakupovat.
Množství materiálu na pergolu opravdu není malé.Autor: Marie Molková / foto
Pergolu do kufru auta nestrčíte
Jak vše z obchodu přemístit do naší zahrady? Možností máme několik. Kdo vlastní vůz s tažným zařízením na přívěsný vozík, má vyřešeno. I když, takové palubky v délce 4 m, to je docela prekérka na kruhovém objezdu v centru města. Proto se přikláním k praktickému kroku – nechat si objemnější věci přivézt. V našem případě tuhle hromadu tvoří OSB desky, palubky a palety. Většina prodejen dovoz nabízí. Ale…, zkuste se ve svém okolí poptat po šikovném živnostníkovi, který má vozítko na takový materiál a přiveze „za pár peněz“ vše na čas a dle přání zákazníka.
Zvažte, zda se vám bude hodit i topeniště.Autor: Marie Molková / foto
Naučte se naslouchat zkušeným
Nejcennějším kapitálem v případě plánování pergoly jsou informace. Zlatem bych mohla platit rodinného přítele, který nám od samého začátku doslova stál za zády a doladil každou myšlenku a nápad. Z vlastní zkušenosti radím nakupovat v menších obchodech, kde stojí za pokladnou (já takové štěstí měla vždy) profesionál. Člověk, který koukne na váš plánek pergoly a spočte, kolik je potřeba barvy, hřebíků, spojovacího materiálu. Má přehled o výšce a druhu OSB desky, délce palubek a kvalitě střešních krytin. Nemusíte koupit vše hned. Mějte po ruce svůj „stavební plán“, čistý papír a tužku. Zapište se různé návrhy, ceny, názvy zboží. Doma můžete v klidu vybrat barvu lazury na dřevo, vzor šindele a další podrobnosti. Druhá cesta už bude mít jasný cíl – nakoupit vše potřebné na projekt PERGOLA.
Jak se z plánku a hromady materiálu zrodila díky pěti párům rukou pergola se dočtete v článku Jak jsme stavěli pergolu