Moderní hon na myši a potkany: Past vám pošle SMS i e-mail

Poškozují stavby, ujídají nám zásoby, znečišťují prostředí a přenášejí řadu nemocí. Někdo je chová jako mazlíčky, svoje místo mají i jako laboratorní zvířata. Většina z nás je ale v domě nebo na chatě nechce. Řeč je o myších a potkanech. Poradíme vám, jak se jich zbavit.

Chystali jste se někdy v domácnosti na „lov“ nevítaného hlodavce? Možná jste také zvažovali, který způsob je ten nejlepší. Osvědčené jsou dva – prvním je, lidově řečeno, „trávení“ pomocí nástrah. Ta představuje oblíbenou potravu s přídavkem jedu. Druhý způsob počítá s chycením živého potkana či myši do mechanických nebo živolovných pastí. Který přístup je lepší? A jak si konkrétně počínat? Na názor jsme se zeptali odborníků.

„Nástrahy s obsahem antikoagulantu je třeba umístit do deratizačních staniček, což jsou uzamykatelné plastové krabičky s otvorem dost velkým pro hlodavce, ale příliš malým, aby se k nástraze dostaly i necílové druhy (kočky, psi, ptáčci, malé děti). Stanička navíc chrání nástrahu i před povětrnostními vlivy, pokud chcete budovu chránit zvenčí a nečekat, co vám vleze dovnitř,“ vysvětluje deratizátor Matěj Kollárik.

Co vás čeká s návnadou? Puch a rozebrání instalací

Potkani jsou pořádně vybíraví. Potkani jsou pořádně vybíraví. Autor: Archiv ireceptar.cz

Jaké nepříjemnosti vás čekají, pokud se rozhodnete pro obyčejné hubení nástrahou? Počítejte s tím, že tu a tam znenadání narazíte na mrtvého hlodavce. Venku to ještě nemusí být problém, chystáte-li se ale otrávit nevítané myší a potkaní návštěvníky doma, počítejte s nepříjemným pachem při rozkladu těla. Škůdci mohou uhynout za skříní, v mezerách, kam se v podstatě nedá dostat, a v případě moderních staveb klidně i v klimatizačních rozvodech nebo v podhledech. Z vlastní zkušenosti musím říct, že takový pach se šíří intenzivně a než objevíte uhynulé zvíře, rozeberete technická vedení v polovině domu.

Staničky musíte pravidelně kontrolovat, doplňovat nástrahu a odklízet uhynulé jedince. Pokud víte jistě, že hlodavce v domě máte, umístili jste nástrahu a nic se neděje, zachovejte klid. Především u potkanů víme, že jsou mimořádně opatrní a mají strach z nových věcí. Než se odváží dovnitř a ochutnají, může to několik dní trvat. Pokud i po týdnu z nástrah nic neubývá, třeba jim vaše nabídka nechutná. Na trhu existuje široká nabídka barev, tvarů, chutí a vůní nástrah. Je tedy třeba zkoušet, co mají rádi zrovna „vaši“ obyvatelé.

Zabíjení není nutné. Musíte však obětovat čas…

Lapená myška v zajetí nemusí přežít víc, než pár hodin.Lapená myška v zajetí nemusí přežít víc, než pár hodin.Autor: Archiv ireceptar.cz

Možná nepotřebujete myši a potkany zabít, jen je nechcete mít u sebe doma. Pokud nechcete působit utrpení zvířat, sáhnete pravděpodobně po živolovné pasti. Nenechte se ale nachytat z neznalosti, abyste místo ke zvířatům vstřícného přístupu nezpůsobili jen delší utrpení. „Malá myška, živě odchycená v pastičce, má šanci na přežití jen opravdu krátce. Pokud nezemře zimou (možnost pohybu je pro udržení tělesné teploty nutná), jistojistě ji zahubí žízeň. A to opravdu rychle, v řádu hodin,“ dozvídáme se od pana Kollárika.

Pokud to tedy s ochranou zvířat myslíte vážně a živolovná past je pro vás jediná cesta, jak vyřešit ochranu nemovitosti, je třeba chodit v pravidelných a častých intervalech na kontrolu všech pastí. Komu se představa obíhání nelíbí, může uvažovat o moderních deratizačních pastech, které jsou vybaveny signalizací – přijímací zařízení se rozbliká nebo vydá zvukové znamení v některé ze zásuvek vaší domácnosti.

Nebojte se moderních technologií

Nechcete hlídat pasti? Systém vám řekne, až chytne myš či potkana.Nechcete hlídat pasti? Systém vám řekne, až chytne myš či potkana.Autor: Archiv ireceptar.cz

A pokud se neřadíte mezi ochránce přírody a preferujete likvidaci škůdců? Můžete sáhnout po mechanickém způsobu, klasikou je pružinová past. Pokud jste ale problém s hlodavci nechali chvíli bez pozornosti nebo je zrovna „myší rok“, možná potřebujete vychytat hlodavců více. Pak lze uvažovat o vícenásobných pastech. K zabití nedochází úderem, ale elektrickým výbojem. Zabití je jisté, přesné a past po zabití tělo automaticky přesune do zásobníku a opět se připraví na příchod dalšího hlodavce. U elektronické vícenásobné pasti je ale třeba počítat s vyšší cenou. Také si musíte pohlídat, abyste na dobu své nepřítomnosti měli dostatečně silné baterie.

Za zmínku stojí také kombinovaná technologie, která snoubí mechanickou past se signalizací. Systém vám zašle SMS nebo e-mail v momentě, kdy past sklapne. Vybírat se dá hned z několika modelů od výrobců z celého světa. Namátkou například E-mitter. Jde o mechanickou past s elektronickým systémem, který s vámi komunikuje on-line. Jedno řídící centrum dokáže spravovat až 100 pastí najednou, což bohatě postačuje pro každý rodinný dům.

Nechcete obcházet pasti? Nemusíte, napíšou vám samy

Pokud se vyžíváte v moderních technologiích, najdete si to "své" i při deratizaci...Pokud se vyžíváte v moderních technologiích, najdete si to « své » i při deratizaci…Autor: Archiv ireceptar.cz

Ať už budete používat deratizační staničku s nástrahou, pružinovou, živolovnou, elektronickou past, nebo on-line past, jedno mají všechny společné. Volba umístění hraje velkou roli. Vždy je třeba umístit pastičky do cestiček, kudy hlodavci chodí. Otvor pro vstup by měl být otočený co nejblíže ke kraji. Hlodavci neradi vybíhají do volného prostoru. A samozřejmě, čím lákavější bude návnada, tím spíš hlodavec půjde dovnitř.

Pokud si říkáte, že každá metoda má své výhody, ale také nevýhody, máme pro vás dobrou zprávu. Metody lze mezi sebou do určité míry kombinovat. Například můžete do deratizační staničky namísto nástrahy (s obsahem jedu) umístit návnadu (oblíbená strava cílového druhu, bez obsahu jedu) a mechanickou past – pak vám nehrozí hledání uhynulého hlodavce za nábytkem. Máte ho v pasti zabitého.

A abyste nemuseli každý den obcházet celý objekt, můžete se dozvědět o sklapnutí pasti využitím chytré technologie, která o odchytu zašle SMS a e-mail. A pokud se vám zdá hubení hlodavců příliš pracné, komplikované, nebo se hlodavců prostě štítíte, můžete si povolat na deratizaci profesionály, kteří situaci vyřeší za vás. Jednoznačně tedy existuje řešení pro každého.

Laisser un commentaire