Muškáty vás nezklamou. Vyberte si zdravé sazenice krásných odrůd

Pelargonie jsou k osazení truhlíků skvělou volbou. K nenáročnosti, spolehlivosti a nepřetržitému kvetení přidaly nové odrůdy nebývalou velikost květů a atraktivní barevné odstíny.

Nejznámější skupinou jsou pelargonie páskaté. První odrůdy vznikly na začátku 19. století. Rostou vzpřímeně a vytvářejí kompaktní keříček. Listy jsou většinou slabě ochmýřené s tmavozelenou nebo hnědou páskou, podle které dostala tato skupina název. Počet odrůd, které byly vyšlechtěny, jde do tisíců. Až na výjimky je množíme řízkováním. Tento způsob velmi dobře udržuje nezměněné vlastnosti odrůdy, ale na druhou stranu lehce přenáší virové a bakteriální choroby. Proto bychom měli nakupovat sazenice pouze od seriózních zahradnických firem, které každoročně odebírají testované řízky od renomovaných šlechtitelských firem.

Zdravé sazeničkyZdravé sazeničkyAutor: Shutterstock.com / Petar Bogdanov

Jak zdravé sazenice rostliny poznáme? Především vypadají na první pohled vitálně, zdravě – naopak zažloutlé spodní listy, případně žluté mozaikovité obrazce na nich napovídají, že rostlina může být nemocná.

Převislé kaskády květů

Převislé břečťanolisté pelargonie jsou další skupinou určenou speciálně do truhlíků, v němž vynikne jejich převislý růst. Kaskáda květů delší než metr není žádnou výjimkou. Tajemství pěstitelského úspěchu je ve volbě vhodného stanoviště. Tyto pelargonie totiž milují slunce, a když přidáme pravidelnou zálivku a hnojení, úspěch se musí dostavit. V době plného růstu je můžeme hnojit 2-3x týdně, zprvu hnojivem s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu, které na začátku léta vystřídáme hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Hnojiva s postupným uvolňováním živin jsou také dobrou volbou, pelargonie pak můžeme i v samozavlažovacích truhlících.

Pelargonie odrůdy AldwyckPelargonie odrůdy AldwyckAutor: Shutterstock.com / Del Boy

Dekorativní květy i listy

Mezi páskatými pelargoniemi nalezneme i pestrolisté odrůdy, které vedle zelené barvy mají na listech i bílé, žluté nebo červené obrazce. Do této skupiny patří rovněž české odrůdy Black Magic vyšlechtěné Ing. O. Plavcovou. Mají tmavě hnědé listy, které nádherně kontrastují s barevným odstínem květu. Když je vysadíme do bílých květináčů, vznikne dokonalá barevná harmonie. Tyto hybridní odrůdy se jako jedny z mála množí semeny a jejich zdravotní stav je výborný. Mají jednoduché květy, které přitahují včely a čmeláky – když jsou opyleny, odkvetou bohužel během několika dnů.

klasická anglická pelargonieklasická anglická pelargonieAutor: Archiv ireceptar.cz

Muškáty velkokvěté i voňavé

Nejpopulárnější skupinou se dnes stávají takzvané anglické velkokvěté pelargonie. Starší odrůdy vyžadovaly spíše chladnější a polostinné stanoviště, kvetly většinou na jaře a pak v druhé polovině léta. Nové odrůdy však mají vylepšené vlastnosti, zůstala jim ale atraktivita jejich předků: mohutný květ s korunními plátky velkými až 5 cm a především nedostižné barevné tóny: růžové, jahodové, s různým žilkováním a podobně. Nesmíme zapomenout na pelargonie, jež se vyznačují velmi příjemnou vůní. Některé se pěstují i na plantážích a získává se z nich léčivá silice. U nás jsou známé pelargonie vonná a citronová. Jejich listy vynikají intenzivní citrusovou vůní. Nyní jsou k dostání i odrůdy s méně očekávanou vůní, například oříškovou, masovou či jinou. 

vonná pelargonie (Pelargonium graveolens)vonná pelargonie (Pelargonium graveolens)Autor: Shutterstock.com / tony mills

 

Pěstování muškátů

Nejlepší cestou k získání kvalitního sadbového materiálu je nákup květinové sadby z dobrého zdroje. Nákup levných nezapěstovaných, pouze zakořenělých řízků v boxech po šesti nebo osmi rostlinách se nemusí vždy vyplatit (pokud je můžeme umístit do skleníku a jednou nebo dvakrát zaštípnout, mohou se i ony rozvinout). Spolehlivější je připlatit si, koupit rostliny větší a vysadit je přímo do truhlíku – během dvou týdnů budou v plném květu.

Jestliže chceme v samozavlažovacím truhlíku vypěstovat opravdu neuvěřitelné převisy, nedoplňujeme do něj čistou vodu, ale vždy slabý roztok hnojiva. V chladných obdobích je však nutné zálivku omezit, abychom předešli houbovým chorobám.

Laisser un commentaire