Nechte vzklíčit hrách a upražte si pučálku

Dobrot a hlavně kalorií od vánočního a novoročního hodování až po masopust by se jeden nedopočítal. Naši předkové byli rozumní, když do kalendáře stravovacích zvyklosti zařadili postní dny a do jídelníčku postní pokrmy, například pučálku.

Někdejší postní jídla by dnes mohla sloužit jako vzor k očistě těla souženého stresem a shonem. Jednou z pozapomenutých zdravých dobrot je pučálka. Jde vlastně o celá, neloupaná a chemicky neošetřená naklíčená zrna žlutého nebo zeleného hrachu.

Hrách při klíčení zmnoží obsah aktivních látek (enzymů) i vitaminů skupiny B, E, C a provitaminu A. Proto je pro lidský organismus tak zdravý. Pučálku samozřejmě nemusíme připravovat jen v době půstu. Jako zdravá a lehká večeře se hodí celý rok!

Staročeská pučálka

Potřebujeme

  • 300 g hrachových zrn
  • 100 až 150 g škvarkového sádla
  • sůl a pepř
  • česnek
  • případně mletý cukr se skořicí

Jak na to

Přebraný hrách na sítku dokonale propláchneme pod tekoucí vodou. Nasypeme jej do větší ploché nádoby a zalijeme vlažnou vodou. Nádobu uložíme na teplé místo a hrách necháme den až dva dny naklíčit. Přebytečnou vodu slijeme, aby hrách zůstal ponořený jen napůl.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Pučálku můžeme připravit také v troubě. Abychom hrachová zrnka opekli ze všech stran, občas s pekáčem zatřeseme. Naklíčený hrách také můžeme zapéci v pekáči na oleji. Ochutíme ho rozetřeným česnekem, solí, pepřem a petrželovou natí.

Třetí den obvykle vyraší klíčky. Potom naklíčený hrách scedíme, propláchneme vodou a na pomaštěné pánvi krátce opražíme.

Pučálku ihned podáváme na talíři osolenou, opepřenou a maštěnou škvarkovým sádlem s prolisovaným česnekem.

Pučálku upravujeme i na sladko: Posypeme ji cukrem a skořicí a opět podáváme horkou.

Foto archiv

Laisser un commentaire