Některá semena bez mrazu nevyklíčí, aneb jak na stratifikaci

Většině semínek stačí voda a trochu tepla, aby se probudila. Některá však nejprve musí projít chladem, jinak klíčit nebudou. Mrazivého počasí k tomu můžete využít.

Pokud si přejete vypěstovat ze semene třebas šípkovou růži nebo jeřáb, a na sklonku léta sklizená semínka byste měli uložená v teple domova, na jaře nevyklíčí. A borovice vyklíčí pomalu a neochtoně. Zkušení zahradníci to věděli již dávno a semena v bedničkách s pískem vystavovali zimě.

K čemu je dobrá dormance semen?

Semena některých rostlin jsou dormantní. Dormance znamená, že semeno spí jako šípková Růženka, i když se ocitne v podmínkách ideálních pro klíčení. Vždy se jedná pro nějakou důmyslnou pojistku přírody. U semen, která potřebují projít mrazem a chladem – vyžadují tedy studenou stratifikaci – je to pojistka proti klíčení před zimou. Když si počkají na jaro, mají mnohem větší šanci se ujmout a vyrůst. Semeno neklíčí přímo, když mrzne, ale mráz (nebo dlouhodobý chlad) odbourá látky, které klíčení brání. Později ho díky tomu teplo a vláha již probudí. Ovšem semena mnohých dřevin ani nečekají na teplo a začnou klíčit, jakmile teploty vystoupí nad nulu.

Vydlabat semínka nestačí, potřebují stratifikaciVydlabat semínka nestačí, potřebují stratifikaciAutor: Shutterstock.com / Sandra Schwarzwald

V ledničce nebo venku?

Semena můžete stratifikovat v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. Některým druhům semen stačí měsíc, některá potřebují strávit v chladu téměř půl roku. Pokud rádi pěstujete rostliny ze semen a nebojíte se experimentovat, časem by vám mohla v lednici zabírat příliš místa. Proč je tedy nesvěřit zimě?

Boučky klíčí, když přijde jejich čas - na jařeBuky klíčí, když přijde jejich čas – na jařeAutor: Shutterstock.com / Petr Baumann

Až na vzácná semena, u kterých je třeba dodržet přesné teploty, zima zajistí přirozenou studenou stratifikaci. Stačí umístit nádoby se semeny v mírně vlhkém písku na zahradu (vlhkost je důležitá, vyschlým semenům zima nepomůže). Můžete je zapustit do záhonu ve skleníku nebo pařeništi, zahrabat do sněhu, uložit v kůlně… Jen pozor, aby semínka nezkonzumovali hlodavci (pomůže ochrana z hustého pletiva) a pokud byste je nechali odkryté venku, aby je nevyzobali ptáci (těm nabídněte na krmítku raději slunečnice).

Které druhy vyžadují studenou stratifikaci?

Nadzemní část dubů začíná rašit až po té, kdy žalud projde fází chladu.Nadzemní část dubů začíná rašit až po té, kdy žalud projde fází chladu.Autor: Vitalii Hulaif / Shutterstock.com

Většina dřevin, které pocházejí z mírného pásu, potřebují projít fází chladu. Například jeřáb a aronie vyžadují až dva měsíce studené stratifikace, růže (semeny má smysl množit především původní, botanické růže) alespoň měsíc – a svědčí jim skutečný mráz. Fází chladu a mrazu si musí projít i semena popínavých plaménků, jinanu, jabloně, meruňky, broskvoně, lísky, hlohu, buku, smrku, borovice, vysokohorských skalniček. Pozoruhodný způsob mají duby – žaludy dovedou bez stratifikace zapustit kořínek, ale nadzemní část rostliny čeká, až žalud projde fází chladu.

Laisser un commentaire