Ptačí budky jsou dobrodiním pro ptáky i zahradu. Ptačí rodiče nosí mláďatům neúnavně tisíce mšic a housenek. Oberou hmyz pečlivě z květin i stromů a ještě vám vesele zazpívají.
Pokud budky vyvěsíte v únoru, přezimující ptáci si na ně zvyknou a budky jistě nezůstanou neobydlené. Také ptáci, kteří se zjara navrátí z dlouhých, namáhavých a nebezpečných cest, ocení při návratu domů přichystané obydlí. Jak a kam je vyvěsit?
malá sýkora modřinka je velkým pomocníkem zahradníkůAutor: Shutterstock.com / l i g h t p o e t
Vrabci rádi bydlí v řadovce
Budky pro sýkory a brhlíky by měly být vzdálené nejméně 20 m od sebe. Společenští vrabci a špačci naopak hnízdí rádi pospolu (pro vrabce se vyrábějí i „řadovky“ k připevnění na zeď). Budky zavěsíme do bezpečné výšky, ale tak, abychom bez rizika zvládli každoroční čištění. Vletový otvor je ideální směrovat na východ či jihovýchod.
Vrabci jsou hluční, veselí a společenští nájemníciAutor: Shutterstock.com / Matthias Meckel
Vadí stromu hřebíky?
Přitlouci či zavěsit? Stromu zatlučení hřebíků nevadí, pokud jsou ze slitiny, která nerezaví. Uškodit mu může spíše zapomenutý a škrtící drát. Z hlediska bezpečnosti vůči kočkám a kunám je ideální zavěšení budky za drátěné oko na větev. Budka musí viset vodorovně a nesmí narážet do kmene nebo větví ani při silném větru. Pohupování však ptáčatům nevadí. Jako ochrana proti kočkám slouží i jehlanovité stříšky (mívají je dřevocementové budky), na kterých nemohou spočinout. Pozor na to, že oblíbená bidélka mohou také posloužit kočce, zatímco ptáci je vůbec nepotřebují.
Střízlík krmí hladová ptáčataAutor: Shutterstock.com / KAppleyard
Chcete si budku vyrobit sami?
Dřevěnou budku vyrobí šikovný kutil snadno sám. Prkna by měla být nejméně 2 cm silná kvůli izolaci i trvanlivosti, zvenku natřená netoxickou barvou, zevnitř neopracovaná. Ke koupi jsou také budky z dřevocementu, který je velmi trvanlivý, dobře izoluje a nezpůsobuje kondenzaci vody.
sýkora modřinka u dřevocementové budkyAutor: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH
- Sýkorka modřinka, uhelníček a parukářka: Dno o rozměrech nejméně 12×12 cm, výška 25 cm, kulatý vletový otvor o průměru 28 mm.
- Sýkora koňadra, babka, lužní, vrabec domácí a polní, brhlík lesní, rehek zahradní, lejsek černohlavý, lejsek bělokrký: Dno o rozměrech nejméně 14×14, výška 20-25 cm, ideálně svislý oválný vletový otvor o rozměrech 3×4,5 cm,(sýkorám postačí otvor 3×3,5 cm).
- Špaček obecný: Dno o rozměrech nejméně 15 x 15 cm, výška nejméně 30 cm, oválný vletový otvor o rozměrech 4,5 x 5 cm. (V budce se mohou ubytovat i brhlíci, sýkory, rehci a také strakapoudi a žluny)
- Holub doupňák, poštolka a menší sovy, jako je puštík: Dno o rozměrech nejméně 30 x 30 cm, výška 40 cm, oválný vletový otvor o rozměrech 8 x 12 cm.
- Konipas bílý i horský, rehek domácí, lejsek šedý: Polobudka s rozměry dna nejméně 12×14 cm, výška 15 cm.
- Rorýs obecný: Proti přehřátí izolovaná budka 40 cm široká, 20 cm hluboká a 15 cm vysoká. Vletový otvor ve tvaru podélné štěrbiny 7-8 cm dlouhý a 3-4 cm vysoký. Umisťuje se na zdi nebo přímo do fasády, 4 m a výše nad zemí, s otvorem orientovaným na sever.
- Vlaštovkám a jiřičkám můžeme na příliš hladkých fasádách poskytnout miskovitý základ hnízda z dřevocementu nebo kokosového ořechu.