Je skromná, odolná a přitom nadělá mnoho parády. Jako všechny pokojovky, i voděnka čistí vzduch a rychle roste, díky čemuž se můžete těšit z uklidňující zeleně. Ovšem nejen zelené má listy…
Voděnka (Tradescantia) je někdy též nazývána podeňka. Většina druhů pochází ze slunného Mexika. Jejich dlouhé výhony s pěkně vybarvenými lístky mohou splývat z police, parapetu, závěsného košíku, nebo se obtáčet kolem opory. Voděnka se pěstuje kvůli dekorativním listům, ale občas i kvete drobnými bílými kvítky.
Voděnka s panašovanými listyAutor: Archiv ireceptar.cz
Pěstování
- Postačí jí běžný substrát pro pokojové rostliny, substrát pro pokojovky ozdobné listem, nebo směs vyzrálého kompostu a perlitu nebo písku, případně s příměsí listovky.
- Přežije i v tmavším koutě, ale pokud jí dopřejete dostatek světla, její listy se krásně vybarví. V létě ji však před poledním úpalem raději chraňte.
- Od jara do podzimu ji hojně zalévejte, voděnka má vodu ráda – substrát udržujte stále mírně vlhký.
- Prospěje jí pravidelné hnojení, pak vytvoří bujné zelené vodopády.
- V zimě kvůli menšímu přísunu světla její růst a aktivita ustává, proto bal mezi jednotlivými zálivkami nechejte mírně proschnout.
Snadno zakoření i ve vodě
Stačí odstřihnout výhon, zapíchnout ho do substrátu nebo vložit do skleničky s vodou, a máte novou rostlinu. Jeden výhon můžete rozdělit na více kousků a každý řízek zakoření. Množením si voděnku nejsnáze zmladíte, když v zimě delší, starší výhony olysají. Řízky můžete zapíchat i kolem rostliny v novém květináči hned po přesazení – rychleji pak vytvoří bohatou záplavu zeleně.
Kultivary voděnky bledé mají listy podlouhlé, celé či zespodu fialovéAutor: Archiv ireceptar.cz
Ozdobné variety
Voděnku můžete pěstovat ve vícero druzích i kultivarech. Listy mohou být světle zelené s krémovým podélným proužkováním, bíle panašované, zespodu fialové, nebo celé sytě červené či fialové.Mezi panašovanými lístky občas vyraší výhon s čistě zelenými. Pokud chcete svoji rostlinu udržet proužkovanou, výhony se zelenými listy zaštipujte.