Sesazujete netřesky do nejrůznějších sestav, kombinujete různé druhy a nevíte, co byste ještě vymysleli za nová seskupení? Pak vás také nejspíš posedla vášeň, která by si zasloužila označení netřeskománie.
Již dávno mnozí z nás pochopili, že netřesky nejsou vhodné pouze pro výsadbu do skalek, ale také k osazování nejrůznějších nádob, koryt, dřevěných kmenů, betonových tvárnic, bonsaj misek, košíků, ale i soch, dřevěných palet, obrazových rámů a v neposlední řadě i zelených střech a suchých květinových zídek. Pomocí drátěných konstrukcí se s těmito houževnatými sucho snášejícími rostlinami dají dělat doslova divy.
Krása netřesků vynikne i v obyčejné žardinceAutor: Shutterstock.com / Bernd Schmidt
Proč netřesky?
Původ českého názvu netřesků je třeba hledat ve známém pořekadle, že do střechy, kde roste netřesk, blesk nikdy netřískne! Zdaleka tohle pořekadlo ale neodpovídá současné oblibě těchto tučnolistých rostlin, která již dávno přerostla v posedlost zvanou netřeskománie. Ne, že bychom se všichni báli bouřek a museli proto mít nutně netřesky na své střeše, ale my je musíme mít v nejrůzněji sesazovaných kombinací umístěných v zajímavých nádobách. Čím více, tím lépe.
Rod netřesk (Sempervivum) nabízí na 60 druhů rostlin. V České republice se ve volné přírodě vyskytuje pouze jediný zástupce rodu, netřesk střešní (Sempervivum tectorum). Běžně se kultivuje jen asi desítka netřesků, na druhou stranu počet hybridů jde do tisíců. Některé kultivary jsou tak okouzlující, že jim prostě nelze odolat. Výhodou je, že se snadno vysazují, množí, vyměňují i sbírají.
Suché zídky dají vyniknout kráse netřesků Autor: Archiv ireceptar.cz
Nejkrásnější druhy
Bohatství různě zbarvených i odlišně tvarovaných listových růžic oceníte jak v zahradách, tak ve skalkách, ale i v netradičně pojatých výsadbách po celý rok. Rostliny bývají nejkrásněji zbarvené v pozdním jaře, ale krásné jsou celoročně. Ve spárách mezi kameny se vyjímají opravdu velkolepě. Zde se snadno rozrůstají do velkých kolonií. Kamenité zídky tak díky nim získají přirozený stmelující prvek okouzlujícího vzhledu.
Existuje i několik převisle rostoucích tlusticovitých rostlin. Z nichž k nejkrásnějším patří bezesporu Sedum morganianum. Vytváří doslova vodopád hustě olistěných stonků. Nedočkáte se jich však ihned u mladých rostlin. Při správném pěstování se po letech můžete dočkat až 70 cm dlouhých stonků, na nichž sedí v těsné návaznosti jeden tučný zašpičatělý lístek za druhým. Nejčastěji mají modrošedou nebo stříbřitězelenkavou barvu.
Netřesky můžete kombinovat s dalšími druhy sukulentů Autor: Archiv ireceptar.cz
Sedum burrito je dalším druhem, který se dá pěstovat jako převislý nebo plazivý. Má kratší zaoblené lístky stěsnané na sobě podél stonku. Je si s předchozím druhem až nápadně podobný. Oba druhy kvetou drobnými růžovofialovými květy, ovšem pro pěstitele je zajímavější spíše jejich celkový habitus, a to jejich kaskádovitě visící hadovité stonky.
Netřesky pavučinaté patří k těm nejkrásnějším.Autor: Shutterstock.com / Ole Schoener
Nikoli převislý, avšak vzhledem neméně zajímavý, je netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum). Jako by byl opředen jemnou sítí pavučinek, takže jeho střed je až bílý. Rozlišujeme varietu s růžovým a varietu s bílým květem.
Dáváte-li přednost netřeskům s barevným habitem, doporučujeme do výsadby zakomponovat také druh Sempervivum ‘Pacific Blazing Star‘. Tvoří velké krásně červené jemnými chloupky obrostlé růžice.
Červené, jakoby ojíněné zabarvení lístků, vám nabídne také Sedum spathulifolium varieta Purpureum. Neméně zajímavé je i Sedum rubrinctum varieta Rosea, či Sedum oreganum. Jejich masité listy na slunci pěkně červenají. Slunečné polohy jim maximálně vyhovují.
Opravdu velké a nepřehlédnutelné růžice ztluštělých listů vytváří Sempervivum robustum. Růžice tohoto druhu jsou zvlášť velké a mají zajímavou modrozelenou barvu.
Své sbírky netřesků můžete shromažďovat v různých nádobáchAutor: Shutterstock.com / pp1
Neotřelé nápady na výsadbu
Netřesky se mohou na podzim objevit ve vydlabané dýni, celoročně je lze pěstovat například v plechovkách, čajových dózách, v betonový nebo kamenných korytech, v miskách na bonsaje, v hrníčcích. Zkuste například osadit i starý dřevěný šuplík z nepoužívané komody. Omotejte plechovku hrubým režným provazem, provaz přilepte a do plechovky vysaďte netřesky.
Připevněte terakotové květníky na ocelový drát a vytvořte tak věnec pro netřeskyAutor: Archiv ireceptar.cz
Zajímavým nápadem je také věnec z miniaturních terakotových květináčků, do nichž usadíte vždy po jednom růžicovitém exempláři netřesku. Našli jste v garáži malou dřevěnou krabičku? Vysypte ji hlinitopísčitým substrátem, ten jemně navlhčete a vysaďte sukulenty různé velikosti pěkně nahusto, jeden vedle druhého. Vydlabejte do větve pokáceného stromu přiměřeně hlubokou jamku a do ní zasaďte také pár netřesků. Zůstal vám na zahradě v trávníků pařez, se kterým si nevíte rady? I on může skvěle posloužit místo květináče na vaši malou sbírku.
Sukulenty můžete sesazovat do starých rámečků od obrazů nebo fotografiíAutor: Archiv ireceptar.cz
Přemýšlejte kreativně. Zbyla vám po andulce prázdná klec? Proč ji nechat zahálet? I v ní se pěstování sukulentů velmi osvědčilo. Právě v ní se výborně uplatní právě převislé druhy netřesků. Nenapadlo vás třeba vyplnit malými netřesky prázdné ulity hlemýžďů? Chyba. Vypadá to nádherně. Své uplatnění najdou netřesky také ve formě závěsné koule – kokedamy anebo ve staré knize s poněkud zašlou vazbou. A na závěr ještě jeden neotřelý tip. Slepte z vyplavených kousků dřeva sesbíraného v létě u řeky malý rámeček, klidně i nepravidelný, opatřete ho zespod malou destičkou a použijte rovněž jako pěstební nádobu.
Proměna jednoho netřesku.Autor: Kamila Hubáčková / Foto
Množení je velmi snadné
Zelenofialové růžice netřesků na štěrkovém podložíAutor: Shutterstock.com / Supachita Krerkkaiwan
Množení netřesků provádíme nejčastěji řízkováním. Jedná se o velmi snadnou metodu, kdy naprosto jednoduše odlomíme křehké lístky ze stonku a necháme je zakořenit v hlinitopísčitém substrátu. Netrvá to dlouho, než zakoření a vytvoří nový stonek.
Doporučení: příliš vody škodí
Vzhledem k tomu, že se jedná o sukulentní rostliny, nesmíme to u nich nikdy přehnat se zálivkou. Jsou to rostliny, které mají silně vyvinutou schopnost hromadit v sobě vodu, kterou si šetří pro přežití v období sucha. Přemíra zálivky anebo i dešťové vody by je mohla velmi snadno zahubit. Proto je dobré při výsadbě myslet vždy na drenážní vrstvu umístěnou vespod nádob, hlavně těch, které nemají odtokový otvor.
Barvy listů netřesku se během roku proměňují. Autor: Kamila Hubáčková / Foto