Většina z nás má zahradu již důkladně nachystanou k zimnímu spánku. Velice důležité je, jako jeden z posledních kroků, připravit i trávník, aby nám zjara nezbyly jen oči pro pláč.
Základem je trávník zbavit veškerých nečistot, do kterých počítáme i listí. Velká vrstva tohoto materiálu, který necháme na trávníku přes zimní období, je zdrojem hniloby. Na jaře zůstanou na ploše holá místa, jež budeme muset dosít.
Trávník je třeba před zimou zbavit všech nečistot.Autor: Jaromír Malich / Foto
Listí zdrojem chorob
Listí nejen z ovocných stromů může představovat zdroj škůdců a chorob. Pomocí sekačky na trávu, zahradního traktoru nebo speciálního vysavače, jej odklidíme do kompostu, kde smíchané s nadrobno pokosenou trávou, hlínou a dalším zahradním odpadem poslouží jako základ pro výtečný zdroj živin v následujícím roce. Nadrobno posekaná tráva se při svém rozkladu v kompostu velmi silně zahřívá, čímž dochází k hygienizaci kompostu a tím jsou zničeny zárodky různých nezvaných hostů.
Odklízet listí sekačkou nebo traktůrkem je nejen velmi pohodlné a rychlé, ale zároveň díky nadrcení dochází k výraznému snížení množství materiálu. Například pokud nařádkujeme trávu se sbíraným listím pomocí bočního výhozu a poté sebereme do sběracího koše, snížíme objem hmoty až o polovinu. To nám nejen značně ušetří místo v kompostu, ale také urychlí rozkladné procesy.
Jak omezit výskyt mechu?
Největším problémem na stinných místech, pod stromy a na kyselých půdách je mech, který poměrně agresivně narůstá především ve vlhčích obdobích léta a svým výskytem silně potlačuje růst trávníku. Na podzim je vhodné, abychom jeho výskyt omezili za pomocí speciálního stroje – provzdušňovače.
Provzdušňování pomáhá zlepšit stav trávníku.Autor: Jaromír Malich / Foto
Stroj s otočným válcem nebo klecemi, vybavenými pružnými čistícími hrabicemi, dokáže velmi efektivně zatočit jak s mechem, tak travní plstí, což je neprodyšná vrstva, vzniklá zasycháním kousíčků posekané trávy, běžně se vyskytující tam, kde častěji sečeme. Může být vybaven různým pracovním záběrem, na velkých plochách je vhodné nasadit stroj se spalovacím motorem nebo některé ze stavebnicových řešení. Vyhrabaný materiál při čištění sbíráme do vaku, který bývá součástí stroje, případně při velkém množství hmoty jej sebereme sekačkou v rámci úklidu listí a pak zkompostujeme.
Trávník si zaslouží živiny. Jak je nejlépe doplnit?
V rámci doplnění živin trávníku máme několik možností. Můžeme využít granulovaná hnojiva, která jsou vhodná k užití především tehdy, když je deštivé počasí, neboť v suchých obdobích by mohlo dojít k popálení porostu. Mnohem vhodnější volbou je však prosátý rozleželý kompost, jenž nám poslouží nejen jako výtečné hnojivo, které po trávníku rozházíme, ale také jej využijeme tam, kde se chystáme na jaře záplatovat holá místa. Výplň holých míst provádíme tak, že místa zasypeme alespoň dvoucentimetrovou vrstvou kompostu, srovnáme železnými hráběmi a ještě utužíme alespoň lopatou, což zabrání odplavení v případě vydatnějších dešťů. Travní osivo v této živné kůře, za doprovodu dostatečné zálivky, na jaře velmi dobře naklíčí.