Odborník radí: ochrana rajčat před plísní, kdy a jak správně vylamovat výhonky

Není nad sladká domácí rajčata. Poznejte s námi důležitá pravidla jejich pěstování – pomohou vám k bohaté úrodě!

Postranní výhony rašící z paždí listů rostlinu zbytečně vysilují a zahušťují – pokud byste je neodstraňovali, bude náchylná k napadení plísní a přinese mnohem menší úrodu. Výhony, zvané zálistky je třeba pravidelně odstraňovat – nejlépe vylamovat, dokud jsou co nejmenší. Odlomení je šetrnější, nežli stříhání – výhon nenarůstá ihned znovu a mezi rostlinami nepřenášíte nemoci. Jak přesně a jak často vylamování provádět? To vám v následujícím videu názorně předvede zkušený zahradník Vlastimil Šindelář:

Pozor však na to, že vylamování se týká pouze tyčkových odrůd. Rajčata keříčkových odrůd kvetou a plodí především na krátkých postranních výhonech, které se proto nevylamují. Rostliny dorůstají do tvaru košatých keříků a nepotřebují oporu, zato však zaberou více místa do šířky, do skleníku se nehodí, ideální jsou do truhlíků na balkón.

Prevence proti nemocem

Napadený list je nutné odstranit - raději již ve stádiu skvrn než zcela zničenýNapadený list je nutné odstranit – raději již ve stádiu skvrn než zcela zničenýAutor: Shutterstock.com / Mironmax Studio

Rajčata jsou bohužel náchylná na houbová onemocnění. Při prvních náznacích, které se projevují především za deštivého počasí, je třeba odstraňovat a likvidovat napadené části. Účinnou prevencí jsou pro naše zdraví i životní prostředí zcela nezávadné přípravky zvyšující odolnost vůči padlí na bázi rostlinných olejů – lze je použít i při prvních náznacích napadení, nejlépe po odstranění listů, které již postihla skvrnitost. Nečekejte, až list zcela « seschne », odstraňte ho, jakmile se na něm objeví žluté nebo hnědé skvrny.

  • Ideální prevencí je pak pěstování rajčat pod stříškou či u jižní stěny domu, kde na ně neprší. V posledních suchých létech však problémů s houbovými onemocněními ubývá. Neprší ani ve skleníku, ovšem musí v něm dostatečně proudit čerstvý vzduch, jinak se v něm plíseň snadno rozvine.
  • Rostliny při zálivce nikdy nekropte na listy, to houbové nákaze svědčí. Pokud je rostlina příliš hustě olistěná, spodní listy otrhejte, aby ji ovíval čerstvý vzduch. Nesmí se dotýkat vlhkého substrátu.
  • Vybírat můžete odrůdy rajčat, které jsou vůči plísni odolnější. 

Pokud rajčatům dopřejete dostatek slunce, vody a živin, úspěch je zaručen. Rostliny bujně rostou a nasazují nové a nové plody. O opylení se starají včely, čmeláci a mouchy pestřenky. Na zahradu je přilákáte pestrou skladbou voňavých květin, květinovou loukou a tím, že nebudete používat jedovaté pesticidy, především insekticidy.

Nezapomínejte na hnojení

Jedna rostlina vám daruje spoustu rajčat, pokud jí poskytnete péči a výživuJedna rostlina vám daruje spoustu rajčat, pokud jí poskytnete péči a výživuAutor: Shutterstock.com / By AHMAD FAIZAL YAHYA

Pro bohatou úrodu potřebují rajčata výživu. Generacemi ověřené hnojivo pro plodovou zeleninu je ve vodě zkvašený a poté vydatně naředěný zkvašený drůbeží trus. Můžete ho zakoupit i jako tekutý koncentrát, který se přidává do zálivky. Na trhu jsou také speciální hnojiva pro rajčata či plodovou zeleninu, žádoucí je zvýšený obsah draslíku. Organická hnojiva však kromě rostlin působí blahodárně i na zdraví a trvalou úrodnost půdy, měly by proto být první volbou.

Laisser un commentaire