Osaďte si truhlíky: Na slunci pokvetou po celé léto

Okenní či balkónový truhlík je malá kouzelná zahrádka. Jak ji připravit, aby vám přinášela co nejvíce radosti po celé léto? Jaké nádoby a substrát zvolit, jak květiny vysadit a hnojit?

Většina rostlin, které sázíme do truhlíků, vyžaduje přímé slunce. V sluneční výhni se daří petúniím, surfíniím, gazániím, pelargoniím a mnoha dalším bohatě kvetoucím balkónovkám. Na stinných místech dobře rostou pouze begónie a netýkavky. Pestré truhlíky připraví na okenním parapetu okouzlující podívanou a balkón promění v rajskou zahrádku.

 

Balkónové květiny přispějí k odpočinku v krásném prostředíBalkónové květiny přispějí k odpočinku v krásném prostředíAutor: Shutterstock.com / Patrizia Tilly

O tom, jak komfortní podmínky budou rostliny mít, rozhoduje především velikost okenního truhlíku: čím větší objem, tím více substrátu a tím lépe pro rostliny. Existuje standardní poměr mezi nadzemní částí rostliny a množstvím kořenů – tajemství obřích převisů a mohutných květin je právě v dostatečně velkém truhlíku. Důležitá je i barva; tmavé se na přímém slunci přehřívají, což nesvědčí kořenům. Truhlík musí mít ve spodní části otvory pro odtok přebytečné vody, jinak rostliny strádají a většinou zahynou na přemokření.

truhlík osazený petúniemi, verbenami a  lobelkamitruhlík osazený petúniemi, verbenami a lobelkamiAutor: Shutterstock.com / Charlotte Lake


Substrát a hnojení

Další nesmírně důležitou složkou je substrát, na němž se určitě nevyplatí šetřit. V obchodech jich nalezneme celou škálu. Zvláště petúniím a surfiniím vybereme ten pravý, obohacený o železo, aby nepodléhaly chloróze, která se projevuje žloutnutím nejmladších listů. Begónie zase vyžadují vyšší obsah rašeliny, proto doporučuji do substrátu přidat pomalu se rozpouštějící hnojivo, které živiny uvolňuje několik měsíců, což rostliny ocení v době, kdy je chladno a nemůžeme je přihnojovat zálivkou, protože bychom je přelili.

 

Muškáty, pelargonie, jsou klasikou, která nezklameMuškáty, pelargonie, jsou klasikou, která nezklameAutor: Shutterstock.com / ChiccoDodiFC

 Výsadba sazeniček

 Pokud máme truhlík, substrát i rostliny, můžeme se pustit do výsadby. Vysadit můžeme jeden druh, nebo experimentovat s více druhy. Pak platí, že vzpřímeně rostoucí druhy květin sázíme k okraji směrem do místnosti a převislé na druhou stranu. Rostliny se snažíme zasadit tak hluboko, jak rostly v květináči. Některé druhy, například petúnie, jsou na hlubší zasazení choulostivé.

  • Většinou položíme na dno truhlíku vrstvu substrátu, na něj rozestavíme rostliny a obsypeme je zeminou.
  •  Truhlík naplníme asi 2-3 cm pod horní okraj, abychom mohli rostliny dobře zalévat.
  • Substrát přimáčkneme, aby po první zálivce, která by měla být vydatnější, příliš neslehl.

 

 

Truhlíky můžete osadit množstvím duhů, krásná je i hledíkovkaTruhlíky můžete osadit množstvím duhů, krásná je i hledíkovkaAutor: Shutterstock.com / Debu55y

Jak zalévat a hnojit?

Zhruba dva týdny po zasazení stačí rostlinám živiny, které jsou přimíchány do substrátu při jeho výrobě. Pak začínáme s hnojením zálivkou. První týdny používáme hnojiva pro podporu růstu, tedy s vyšším obsahem dusíku označované jako Start, později je vyměníme za hnojiva typu Plod a květ, které mají více draslíku a fosforu. Tyto dva prvky totiž podporují bohaté kvetení. Profesionální zahradníci doporučují hnojit při každé zálivce, pak budou truhlíky plné květů. Za chladných a deštivých dní zálivku omezíme, přelití při nízké teplotě by mohlo poškodit kořeny. Pravidelně rovněž kontrolujeme zdravotní stav.. Když se nám zdá, že rostliny v truhlíku přerůstají, můžeme některé příliš bujně rostoucí zaštípnout či zastříhnout.

Laisser un commentaire