Amuři, líni, karasi a další naše ryby v chladné vodě prospí celou zimu. Vyžadují jen klid a přívod vzduchu. Barevní japonští kapři si ideální odpočinek představují jinak.
Teplota vody v zahradních jezírkách již klesla pod 7 °C, což je pro ryby impuls k zimnímu odpočinku. Jejich tělo upadá do letargie, v níž s minimální spotřebou energie vydrží až do jara. Pokud rybky chováte, jistě mají jezírko dostatečně prostorné a také hluboké – nejnižší místo by mělo dosahovat nejlépe dvoumetrové hloubky a být tak velké, aby se do něj pohodlně vešly všechny ryby. Instinkt jim velí hledat bezpečí v hlubině, která nezamrzne. Protože nepatří k živočichům se stálou tělesnou teplotou, vychladnutí a zpomalení aktivity na minimum jim nečiní žádné potíže.
Karasi zvaní zlaté rybky se na podzim chystají k zimnímu odpočinkuAutor: Archiv ireceptar.cz
Klidný spánek
Před zimou je vhodné jezírko vyčistit od odumřelých vodních rostlin a spadaného listí. Při pozvolném rozkladu se z nich uvolňují plynné látky, které z uzavřeného prostředí nemohou unikat a ryby by se po určité době otrávily. Velmi malá koncentrace však ryby neohrozí, protože odstranit vše do posledního lístečku a kousku bahna nelze – navíc trochu materiálu na dně, do nějž se zavrtají, ryby ocení. Pokud jste očistu jezírka nestihli, můžete ještě teď velmi opatrně odstranit odumřelé vodní rostliny, do dna však již nezasahujte, pokud ryby již nevyplouvají k hladině a tudíž se uložily „ke spánku“. O to důležitější bude udržovat dostatečně velký otvor v ledu, pokud hladina zamrzne. I pokud ryby ještě vyplouvají, přestaňte je krmit.
- Otužilé ryby pocházející z naší přírody (kapr, karas obecný i zlatý (tzv. zlatá rybka), amur, lín a další) by měly přestat přijímat potravu při teplotě 8–10 °C, protože jejich chladem zpomalené trávení by ji už nezpracovalo a mohla by jim uškodit.
- Choulostivé, v Japonsku vyšlechtěné barevné kapry Nishigi koi (u nás zjednodušeně nazývané Koi, což však v Japonsku zahrnuje i původního kapra) je třeba méně krmit již při poklesu teploty pod 18 °C (ideálně kvalitním, snadno stravitelným krmivem) a úplně přestat, když voda dosáhne 13 °C, kdy jejich téměř přestává pracovat. Pro dobrou kondici a zdraví těchto krásných ryb je ovšem v našem drsnějším klimatu vhodnější jiná forma zimování, zvláště pokud mu ještě neuvykly – ve vnitřních bazénech nebo kádích (viz níže). I když jsou zimy posledních let mírnější, silné mrazy mohou přijít kdykoli.
I spáči musí dýchat
Plovák s topítkem je prevencí před zamrznutím hladiny.Autor: Archiv ireceptar.cz
Pokud hladina zamrzne, je nezbytné udržovat v ní dýchací otvor, nejméně 15 cm velký (dle velikosti jezírka). Led nikdy nesmíte rozbíjet, otřesy a hluk může zimujícím rybám vážně ublížit. Pohodlné je použití topného tělesa s termostatem, které na hladinu umístíte v plováku. Ideální je plovák z polystyrenu, který může být svrchu i částečně překrytý a šetřit tak spotřebu energie. Poslouží i vzduchování nebo točící se lopatky – musí však být umístěny blízko hladiny, aby nenarušily přirozenou cirkulaci vody (studená stoupá k hladině, slunce ji ohřívá a ona opět klesá). Otvor můžete také obnovovat hrncem s horkou vodou, ale to vyžaduje vaši neustálou přítomnost. Jako doplňkové větrání slouží i suché stonky vodních a bahenních rostlin umístěných na mělčích stupních jezírka, které proto před zimou nestříhejte.
Bazény pro ryby
Bazén pro ryby v zimní zahraděAutor: Archiv ireceptar.cz
Pro nadšeného chovatele kaprů koi je ideální zimní zahrada s bazénem – nikoli pro lidi, ale šupinaté kamarády. Pokud se zde vodu daří udržovat při teplotě 20–22 °C, kapři jsou po celou zimu aktivní, přijímají potravu, netrpí tolik nemocemi, stále rostou a neztrácejí krásné vybarvení. (Pro aktivní prožití zimy je pro ně přijatelná i teplota kolem 18 °C, při které se již krmí méně.) Topné těleso je třeba umístit do filtru nebo do proudu z něj vycházející vody, aby udržovalo rovnoměrnou teplotu v celé nádrži. Pokud takovou zimní zahradu doplníte ještě vhodnými rostlinami, stane se z ní vyhledávaná odpočinková místnost.
Ideální podmínky mají koi kapři v botanických zahradáchAutor: Archiv ireceptar.cz
Přezimování v kádích
Pokud zimování v jezírku není z jakéhokoliv důvodu možné, můžete ryby uložit do kádí ve sklepě, temperovaném skleníku či kdekoliv jinde, kde nemrzne. Pokud se bude teplota vody pohybovat kolem 7 °C, ryby nebudou přijímat potravu a vydrží i potmě (v přírodě na dně vod pod vrstvou sněhu mnoho světla také nemají). Kádě nemusí být zvlášť prostorné, ryby nebudou plavat, ale odpočívat. Ovšem vzhledem k menšímu objemu vody je vhodné stálé filtrování nečistot. Ryby do kádí přeneste již v době, kdy se teplota vody pohybuje kolem 15 °C. Pouze v případě nouze se můžete k přemístění uchýlit i později. Voda, do které je přemístíte, by měla být nejvýše o 3 °C chladnější či teplejší – rybám nevadí změny teplot, ale musí být pozvolné.