O orchidejích rodu Phalaenopsis toho bylo napsáno mnoho a někdy mám pocit, že to ještě nebylo dost. Tato květina ovládla naše parapety a tak není divu, že hodně lidí hledá zaručené informace jak na to aby dobře prosperovala a kvetla nejlépe bez přestávky.
Po orchidejích v květináči sáhneme často jako po dárku, který vydrží déle než řezaná květina. Bohužel mnozí tápou, jak o rostlinu správně pečovat, aby vykvetla opakovaně. Nabízím rady jak pečovat o Phalaenopsis, jednu z nejčastěji pěstovaných orchidejí. Jen se zkuste projít ulicemi v okolí a spočítejte, na kolika parapetech kralují tyto bohatě kvetoucí rostliny.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
Návodů na pěstování je spousta, ale často se liší
Setkávám se s velkým množstvím článků a často se nestačím divit, co lidé vymyslí. Informace se často různí, nejvíce proto, že každý byt a dům je trochu jiný, a tedy i podmínky v něm. Druhým důvodem je to, že ti co kytičky pěstují málokdy píší články o jejich pěstování a tak se autoři musí prolouskat velkou řádkou rad a udělat z nich takový univerzální plán, který není vždy ideální. Snad vás nebudu nudit a mé letité zkušenosti budou ku prospěchu.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
Phalaenopsis, můrovec nebo prostě phal
Označení můrovec nemám rád, ale jiný český ekvivalent není. Angličané mu říkají můří orchidej – moth orchids. Tyto orchideje pocházející z tropů Asie a proto je třeba jim dopřát teplo a vyšší vzdušnou vlhkost. Ve své domovině rostou přisedle na větvích stromů a tak mají vodu k dispozici často, ale vítr kořeny rychle osuší. Hnojivo se k nim také často nedostává a i na to je třeba myslet u rostlin v kultuře. Nejedná se o parazity, ale o epifyty, rozdíl poznáme jednoduše, parazit nemůže žít bez živého hostitele a je tedy nemožné ho bez něj pěstovat, ale orchideje pěstovat můžeme, takže nejsou parazité. Někdo by mohl namítnout parazitismus na houbách, což je pravda, ale bavíme-li se o tom že parazitují na stromech, tak to pravda rozhodně není.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
Kterou vybrat jako první?
Většina nabízených kultivarů je vyšlechtěna pro pěstování v bytech a jsou tedy tolerantnější. V zahradnictvích a supermarketech můžeme zakoupit hybridy vyšlechtěné pro byty, barevný sortiment je dnes už takřka neomezený. Pozor na některé zvláštně vyhlížející barvy, tyto květy se dobarvují a v příští sezóně vykvetou bíle. Pokud toužíte po čistokrevných (botanických) druzích, je třeba zvolit specializované firmy, ale i tak je výběr velký a i tyto kytičky nebývají náročné na pěstování.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
Zasadit, navázat nebo jen posadit do vázy?
Nejideálnější je navázání rostlin na kusy kůry nebo keramické pláty. Pokud máme doma hodně sucho, tak můžeme navázané kořeny překrýt malou vrstvou mechu. Dalším způsobem pěstování Phalaenopsis je držení ve vázách bez substrátu.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
Substrát je velmi důležitým faktorem pro úspěšné pěstování. Substrát by měl být hrubý, nejlépe kůrový, ale dají se použít i jiné materiály (korkové špunty, keramické střepy, ořechové slupky, kukuřičné palice a pod.). Ke kůře můžeme přidat dřevěné uhlí, které substrát velmi obohatí, lze přidat i trochu mechu, ale je třeba dbát aby substrát rychle vysychal. Z nabízených substrátů je třeba vybrat ty, které nemají velké množství jemných částic.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
Kdy a jak nejlépe zalévat?
- Zálivka by měla být pravidelná a slabá. Nejčastěji rostliny umírají na přelití a uhnití kořenů. Pokud pěstujeme Phalaenopsis v květináčích, tak stačí 1x za týden až deset dní na chvíli namočit květináč po povrch a nechat kytičku napít, potom nechat okapat a vrátit na své místo. Někdo je zvyklý zalít klasicky a po hodině vodu z podmisky vylít. Oba způsoby jsou správné. Máme-li rostliny navázané, tak namáčíme asi 2x týdně půl hodiny a občas rosíme kořeny. Ve vázách pěstované rostliny namáčíme také 2x týdně tak, že do vázy nalijeme vodu a asi po hodině ji vylijeme.
- Kvalita vody je důležitá a nejlepší je voda dešťová, voda z osmózy, lze použít i balenou kojeneckou. Méně vhodná je voda z vodovodu, ale i tu lze použít, nejlépe odstátou. Musíme ale hlídat substrát a pokud se na něm budou dělat bílé skvrny je třeba můrovce přesadit. Převařování vody je zbytečné. Musíme vždy dávat pozor aby nám zálivková voda nenatekla mezi listy a nebo do jejich středu, to může způsobit nepěkné fleky a často i hnilobu, která nezřídka kdy končí smrtí rostliny. Po zálivce je dobré listy a střed růžice zkontrolovat a kapky odsát papírovým kapesníkem.
- Rosení je v bytech zbytečné a často i nebezpečné. Pokud někdo má opravdu dobré podmínky s cirkulací vzduchu, rosí a bohužel doporučuje dál, ale většina pěstitelů takové podmínky nemá a často jim listy flekatí a zahnívají, takže já to nedoporučuji.
- Vzdušná vlhkost je dobrá vysoká. Vhodnější než rosení rostlin je odpařovač na radiátoru, nebo kombinace rostlin s velkou listovou plochou, které odpaří vodu a tím zlepšují klima pro květiny i pro obyvatele bytu. Ideální jsou např. lopatkovce, šáchory, kapradiny, kalatey.
- Pohyb vzduchu je neméně důležitý a proto v létě dostatečně větráme. V zimě je třeba držet teplotu vždy nad 18 oC a průvan chladného vzduchu není ideální. Pokud občas v místnosti s květinami pustíme ventilátor, ušetříme si nejedno pěstitelské zklamání.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
S hnojením to nepřehánějte
Hnojení je často diskutované téma. Hnojíme opravdu jen slabými dávkami hnojiva, nejlépe 1x měsíčně, maximálně však 1x za čtrnáct dní. Hnojit začínáme v březnu a naposledy hnojíme v září. Podzim a zima je dobou částečného odpočinku a není třeba Phalaenopsis hnojit a to i když právě kvete. Já nejčastěji používám granulovaný trus, pár granulek dám do substrátu a nechávám je postupně rozpustit. Dále je vhodné tekuté hnojivo ve slabé dávce a nebo Lignohumát. Granulovaná hnojiva či hnojivé tyčinky pro tento druh nejsou vhodná a dokonce ani ta, která jsou pro orchidey určená.
PhalaenopsisAutor: Roman Kváč / Foto
Proč už nekvetou tak krásně?
Doba kvetení je různá a závisí na daném kultivaru. Některé kvetou bez ustání několik let a některé kvetou třeba jen pár měsíců v roce. Kytičkám je vždy třeba dát čas a pokud rostliny s kořeny vypadají dobře, určitě časem vykvetou a potěší, jen nic neuspěchat. Chcete-li povzbudit kytičku ke kvetení, snižte alespoň na tři týdny teplotu na asi 16 °C a zalévejte opravdu jen slabě. Často se také stává, že je orchidej z pěstíren nahnaná do květu hormony a po odkvětu nechce kvést dokonce i několik let. Ale jak si srovná svůj rytmus, pokvete vám už bez problémů. Na rady, které doporučují vysoké dávky hnojiva, nebo dokonce kostku ledu na substrát, rychle zapomeňte, pokud nechcete o své květiny přijít.
Phalaenopsis lobbiiAutor: Roman Kváč / Foto
Často se mě lidé ptají, zda stříhat stvoly po odkvětu či ne. Já nestříhám dokud stvol sám nezaschne. Někdo stříhá a čeká na nový stvol, který je krásný, ale připraví se o možné kvetení na starém stvolu. Záleží tedy jen na vkusu daného pěstitele.
Pokud se na Phalaenopsis vyskytnou škůdci, je třeba je posbírat, kytičku omýt a použít chemickou ochranu kterou vám určitě dobrý drogista doporučí.
Pěstitelský úspěch podpoří zdánlivé maličkosti
Tou nejhlavnější radou je své květiny pozorovat, nepřelévat je a snažit se jim zajistit dobré podmínky i za pomoci doprovodných rostlin. Snad vám pár mých rad pomohlo a já vám závěrem popřeji úspěšné pěstování a mnoho krásných květů.