Podzimní období je ve znamení velkého úklidu na zahradě a kolem domu. Jenže, práce s hráběmi, sekerou a dalším nářadím? To je na nás příliš. Ještě, že existují šikovné stroje, které nám úklid zahrady a prostranství kolem domu ulehčí.
Úklid spadaného listí, prořezávka stromů nebo likvidace objemného zahradního odpadu, jako jsou částí rostlin, které jsme odstranili ze záhonů a chceme je použít do kompostu. Říjen, pokud je alespoň trochu kloudné počasí, můžeme tedy využít k všestranné očistě našeho zeleného království.
Sběr listí pomocí sekačky.Autor: Jaromír Malich / Foto
S listím pomůže sekačka
Pokud vlastníme velkou zahradu a úklid listí shrabováním by byl namáhavý, určitě není dobrý nápad pořizovat nějaký levný a slabý zahradní vysavač nebo foukač. Značná plocha chce už stroj se spalovacím pohonem. Nejvíce se osvědčily foukače/vysavače, vybavené čtyřtaktním motorem, který dodává stroji na kultivovanosti a i za nižších teplot snadno startuje.
Pokud nechceme zbytečně utrácet, stačí nám na sběr listí i běžná sekačka – nejlépe vybavená ještě bočním výhozem. A když je spad velký, stačí sejmout koš, nasadit boční výhoz a po ploše pojíždět od kraje k prostředku. Tím, že přejedeme listí sekačkou několikrát, je rozdrceno na velmi malé kousky a tím zmenší svůj objem. Řádky nadrceného materiálu pak přejedeme ještě jednou, ale už s nasazeným sběracím košem. A máme uklizeno během chvilky.
Pohodlná a bezpečnější prořezávka korun stromů
Teleskopický řetězový prořezávač při práci.Autor: Jaromír Malich / Foto
Velmi šikovným strojem je prořezávač, fungující na principu řetězové pily s výsuvnou tyčí. Takže už žádné šplhání po žebříku do korun stromů – některé benzinové modely multifunkčních křovinořezů mají v příslušenství i prodlužovací metrovou tyč, podobnou délku má i adaptér pily.
Většina elektrických a bateriových modelů disponuje teleskopickou tyčí, kde si její délku nastavíme velmi jednoduše, a to povolením zajišťovacího kroužku a přestavením tyče na potřebnou délku podle aktuálního požadavku. Většina prořezávačů s teleskopickou tyčí má základní délku kolem 1,8 metru, po vytažení měří na délku až 3 metry.
S hromadou větví pomůže drtič nebo štěpkovač
Drtič větvíAutor: Shutterstock.com / mahey
S velkým množstvím dřevitého, ale i zeleného tužšího odpadu, zatočí drtič nebo štěpkovač. Drtič je vysokootáčkový stroj, má rychlořezný kotouč, kde čepele odřezávají části větví na drobné šupinky. Jeho nevýhodou je ale fakt, že zpracovávanou hmotu musíme do stroje tlačit, takže jejich pracovné efektivita je poněkud omezená. Drtičům je také často vytýkána zvýšená hlučnost, daná koncepcí řezacího ústrojí.
Štěpkovač je velmi výkonný pomocník, jež dokáže zpracovat až neuvěřitelné množství větví za krátkou dobu. Základem tohoto stroje je ozubené kolo s přítlačnou deskou, díky které snadno nastavíme přítlak, pokud pracovní efekt není dokonalý. Zpřevodování pomocí planetového ústrojí zajišťuje, že i relativně slabý základní elektrický štěpkovač o příkonu kolem 2,5 kW zvládne zpracovat větve do tloušťky až 4 cm, silnější typy zvládnou ještě více. Robustnější stroje využívají k dělení větví a zeleného materiálu, jako jsou okrasné rostliny ze zahrádky a podobně, dvouchodý šnek nebo dvě ozubená kola proti sobě.
Drtič vytváří jemnější odpad, štěpkovač je ale efektivnějšíAutor: Jaromír Malich / Foto