Předpěstujte si rajčata pestrých barev a roztodivných tvarů

Do půli března je ideální čas pro předpěstování sazeniček rajčat. Když si místo květnových sazenic pořídíte už v březnu semínka, ušetříte. A budete mít mnohem větší výběr odrůd.

Odrůd rajčat je na výběr skutečně mnoho. Přejete si raná nebo pozdní? Obří masitá, nebo labužnická cherry? Červená, žlutá, žíhaná, i ve zralosti zelená nebo téměř černá? Ve tvaru kulatém, oválném, hruškovitém, turbanovitém? Domácí rajčata mohou vytvořit pestrou podívanou už na záhoně nebo v květináči, a poté i na talíři. Při výběru můžete experimentovat dle libosti, odrůdy se od sebe v nárocích prakticky neliší.

Pouze na dvě vlastnosti je třeba dávat pozor – zda se nejedná o odrůdu skleníkovou, pro kterou je pěstování ve skleníku skutečně vhodnější (takových odrůd je však poměrně málo). A také, zda se se jedná o odrůdu tyčkovou nebo keříčkovou. Rostliny tyčkových odrůd potřebují prostor do výšky, budete je navádět na oporu a vylamovat boční výhony. Jejich výhodou je úspora místa do šířky a snazší prevence vůči houbovým chorobám, protože rostlinu snadno udržíte vzdušnou a napadené listy odstraníte. Keříčkové odrůdy oproti tyčkovým potřebují prostor spíše do šířky, nevyžadují oporu ani vylamování (vyštipování) výhonů. Jsou vhodné i do truhlíků na balkón.

 

Výběr odrůd rajčat je nesmírně pestrýVýběr odrůd rajčat je nesmírně pestrýAutor: Shutterstock.com / Robert Kneschke

Výsev

Substrát pro výsev musí být lehký, neměl by obsahovat zbytečně mnoho živin. Zakoupit lze speciální substrát pro množení a výsevy. Ze zahradní zeminy, písku, perlitu, listovky a trochy dokonale vyzrálého kompostu (nedozrálý pro výsevy vhodný není) si můžete namíchat vlastní. Zakoupit lze i sadbovací válečky pro výsev jednotlivých semínek, v nichž mladé sazeničky rostou a poté se i s bločkem přesadí. Válečky (jiffy) či tablety nasávají vodu z podmisky. Jsou vyrobeny nejčastěji z rašeliny, kdo ji však nechce kvůli omezeným přírodním zdrojům používat, může zvolit jiffy z čedičové vaty.

Semenáčky rajčat v jiffechSemenáčky rajčat v jiffechAutor: Shutterstock.com / Karuka

Misky je vhodné přikrýt fólií či perforovaným plastem pro zajištění vhodnějšího mikroklima. Estetickým řešením je malý pokojový skleníček z pevného plastu, levné jsou „skleníčky“ z plastu měkkého.

Vlhké klima rostlinkám vyhovuje, ale do skleníčku musí zároveň proudit čerstvý vzduch. Vzcházející semínka je nejlepší rovnoměrně rosit rozprašovačem na květiny, aby je proud vody nepoškodil.

sazeničky rajčat v plastovém sadbovači sazeničky rajčat v plastovém sadbovači Autor: Shutterstock.com / Sarawut Chainawarat

Teplo a světlo semínka probudí

Plodová zelenina klíčí nejlépe v teple, ideální je východně či jižně orientovaný okenní parapet nad topením.

  • Aby se rostliny nevytahovaly a nebyly slabé, potřebují přes den dostatek světla. Ideální je vytápěný skleník, ale ten má k dispozici málokdo. Sazeničky můžete pěstovat i u jižně orientovaného okna. Nedostatek přirozeného světla případně vyřeší zářivka určená pro pěstování rostlin.
  • Pokud se nedostává tepla, řešením může být buď poměrně nákladný vytápěný sadbovač, nebo vyhřívací podložka umístěná pod nádoby, ideálně na vrstvu polystyrenu.
  • Pro předpěstování sazeniček jsou vhodné menší květináče či misky, využít ale můžete i kelímky nebo krabičky, které efektivně využijí prostor (neměl by jim chybět odtokový otvor), lisované plastové sadbovače, nebo obaly od vajíček. 
  • Optimální teploty pro klíčení a růst sazeniček jsou ve dne 18–24 °C. V noci mohou po vyklíčení klesat na 14–16 °C.

  

Rajčata lze předpěstovat i v krabici - díky větším rozestupům při setí mají prostorRajčata lze předpěstovat i v krabici – díky větším rozestupům při setí mají prostorAutor: Shutterstock.com / withGod

Přesazování

Pokud jste rajčata vyseli do misek či truhlíčků, kde obvykle nemají dostatek místa, po vytvoření třetího listu je po jedné rozsaďte do samostatných květináčků. Pokud máte dostatek prostoru, můžete je sít rovnou do sadbovačů o velikosti buněk 5×5 cm, ve kterých vydrží až do časné výsadby.

Asi deset dní před výsadbou ven snižujte teplotu v noci až k 10 °C i méně, aby se rostliny otužily.

Laisser un commentaire