Od června až do října hýří nádhernými květy. Připomínají dovolenou u moře, zdobí terasy i zápraží. Když dodržíte několik pěstebních zásad, budou oleandry košaté a květy obsypané.
Co oleandry potřebují, aby bujně rostly a oslnivě kvetly? Pod nohama rybníček, nad hlavou ohníček – snesou jakýkoli úpal a sluneční žár, dokonce ho milují a hojně na něm kvetou, ale musí mít stále dostatek vody. V její blízkosti rostou i v přírodě. Jsou to rostliny velmi žíznivé, listy, vystavené slunečnímu žáru, odpařují vláhu a je třeba ji doplňovat. Proto tyto mohutné keře vyžadují objemné nádoby – v malých by se nejen tísnily kořeny, ale vyschnou velmi rychle. Ovšem na zimu je budete muset schovat domů, na chladnou chodbu, do garáže, zimní zahrady nebo temperovaného skleníku, protože dlouhodobý mráz oleandr nesnese (s krátkodobým se vyrovná, omrzlé výhony obrazí, ale jakmile promrznou kořeny, je konec). Šikovnou pomůckou je podložka na kolečkách.
Oleandry evokují středomořskou atmosféruAutor: Shutterstock.com / Christian Mueller
Tři důležitá pravidla
- Substrát nenechejte nikdy zcela vyschnout.
- Jednou týdně přidávejte hnojivo pro kvetoucí rostliny, a to od jara do konce srpna. Pak už nechejte rostlinu v klidu, aby se připravila na zimu.
- Pokud si přejete atraktivní kultivar s plnými květy, najděte mu raději místo chráněné před deštěm, který jejich krásu často poničí. Oleandry s květy jednoduchými přečkají spršky lépe.
Ochrana na obou stranách
plnokvětý oleandrAutor: Shutterstock.com / oksana2010
Všechny části oleandru jsou prudce jedovaté. Proto by měl být umístěn z dosahu malých dětí a domácích zvířat. Pokud není nádoba dost vysoká, můžete ho umístit na podstavec, ohradit…
Ovšem mšice, svilušky a štítenky si na něm klidně pochutnávají a otrava jim nehrozí. Pokud na ně nestačí slunéčka, zlatoočky nebo škvoři, můžete vyzkoušet přípravky na bázi rostlinných olejů a lecitinu. Škůdcům zalepí dýchací otvory, ale pro ostatní živé tvory jsou zcela nezávadné.